Nowy konsul RP w Berlinie. „Mój priorytet to wzmocnienie pozycji Polaków”

Nowy konsul RP w Berlinie. „Mój priorytet to wzmocnienie pozycji Polaków”
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Marcin Król został nowym konsulem RP w Berlinie. Wśród swoich najważniejszych zadań dyplomata wymienia m.in. wzmocnienie pozycji Polaków w Niemczech oraz dbanie o miejsca pamięci - chciałby, tam gdzie jest to możliwe, imiennego upamiętnienie polskich ofiar III Rzeszy.

- Zadań mam ogrom - informuje Marcin Król - ale moje priorytety w bieżącym roku obejmują konsolidację różnych środowisk polonijnych wokół zasadniczych celów, przede wszystkim wzmocnienia pozycji Polaków w Niemczech, działania na rzecz promocji języka polskiego, zwiększenia jego obecności w miejscowym systemie szkolnym oraz wspierania stowarzyszeń polonijnych w tym zakresie.

Zadania nowego konsula

Ważna będzie także współpraca "z organizacjami polonijnym na rzecz krzewienia kultury i wsparcie sportu polonijnego, również jako atrakcyjnej oferty dla młodej Polonii".

Wśród spraw priorytetowych Król wymienia również dbanie o "miejsca pamięci', a tam "gdzie jest to możliwe imienne upamiętnienie polskich ofiar III Rzeszy". Jednym z zadań nowego konsula bezie także "usprawnienie pracy urzędu do czasu przeniesienia konsulatu do nowego obiektu" (planowanego na 2023 rok).

Nowy konsul jest doświadczonym dyplomatą, specjalistą od spraw niemieckich. Poprzednio pracował m.in. w Bernie i w Monachium. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonuje się sportem, historią i nowoczesnymi technologiami - informuje Ambasada RP w Berlinie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin
27,93 zł
39,90 zł

Czy Bóg jest dla nas żywą rzeczywistością, czy też tylko frazesem bez żadnych konsekwencji? Czy rzeczywiście liczymy się z Jego mocą? Czy Bóg jest wśród nas rozpoznawalny? Jak, pomimo wszystkich ludzkich zaciemnień, sprawić, abyśmy w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowy konsul RP w Berlinie. „Mój priorytet to wzmocnienie pozycji Polaków”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.