Premier Morawiecki: rosyjskie zagrożenie "wisi nad naszą częścią Europy jak chmura gradowa"

Premier Morawiecki: rosyjskie zagrożenie "wisi nad naszą częścią Europy jak chmura gradowa"
Premier Mateusz Morawiecki (fot. Albert Zawada/PAP)
PAP/mk

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego zagrożenie dla naszego regionu ze strony Rosji jest bardzo realne i "wisi nad naszą częścią Europy jak chmura gradowa". Rosja musi wiedzieć, że ma do czynienia z jednolitym frontem bez wyłomów, że wszyscy popieramy te same rozwiązania i twardo stoimy po stronie Ukrainy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu w piątek w cotygodniowym podkaście w mediach społecznościowych wskazywał na zagrożenie geopolityczne ze strony Rosji, z którym mierzy się obecnie cała Europa Środkowo-Wschodnia, a w szczególności Ukraina. Stwierdził, że jest ono "bardzo realne", a bezpieczeństwo naszego regionu - kwestią ważniejszą niż dotąd.

Ocenił, że to kwestia, która "wisi nad naszą częścią Europy jak chmura gradowa". "Wojska rosyjskie od dłuższego czasu wciąż przegrupowują się przy granicy z Ukrainą. Nie wiadomo jakie konkretnie zamiary ma Władimir Putin. Na samej Ukrainie to wyniszczająca wojna nerwów, ale i dla nas to sytuacja najwyższego ryzyka. Polska oraz wiele innych krajów, które miały nieszczęście znaleźć się po drugiej wojnie światowej w sowieckiej, komunistycznej strefie wpływów - nie z własnej przecież woli - już w roku 1989 dokonała jasnego wyboru, w jakim kierunku chcemy iść - na Zachód" - mówił.

Podkreślał, że "była to nasza naturalna orientacja, cała nasza kultura i tożsamość są ufundowane na wartościach cywilizacji Zachodu, a razem z nami tę drogę przeszły takie kraje jak Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja czy Węgry".

Premier zauważył, że Ukraina po upadku komunizmu, znalazła się w trudniejszej sytuacji. "Jednak w ostatnich latach w związku z coraz bardziej agresywnym kursem Kremla widać na Ukrainie znaczącą odmianę, a jednym z wyraźnych rysów tej odmiany jest wyraźne dążenie do Zachodu - wartości takich jak wolność, demokracja, suwerenność czy przejrzystość działań państwowych wobec obywateli, ale także do jego struktur - do NATO i UE" - powiedział.

"Polska jednoznacznie wspiera Ukrainę w jej prozachodnich dążeniach. W naszej historii wielokrotnie mówiliśmy: +nic o nas bez nas+. Teraz czas wyraźnie powiedzieć: +nic o Ukrainie bez Ukrainy+" - zaznaczał premier. Zaznaczył, że w obliczu zagrożenia ze strony Rosji "kluczowa jest europejska jedność i solidarność". "Rosja musi wiedzieć, że ma do czynienia z jednolitym frontem bez wyłomów, że wszyscy mówimy jednym głosem, popieramy te same rozwiązania i twardo stoimy po stronie Ukrainy" - mówił premier.

Nawiązał też do niedawnego wystąpienia prezydenta USA Joe Bidena; zaznaczył, że "oczekiwałby takiej samej reakcji ze strony europejskich liderów".

"Europa to nie puzzle, z których można dowolnie jeden element wyjąć, Europa to wspólnota suwerennych narodów. Jeśli na poziomie unijnym pozwolimy rozgrywać się Kremlowi w ten sposób, będzie to świadczyło o tym, jak wielu lekcji z przeszłości nie odrobiliśmy, jak bardzo nie wyciągamy wniosków z trudnej, dramatycznej, często tragicznej historii" - mówił szef rządu.

Zauważył, że Rosja wypracowała sobie także inne, pozamilitarne środki wpływu na kraje europejskie i jednym z nich jest polityka gazowa; wskazywał na zagrożenie jakie niesie Nord Stream 2. Mówił, że Polska dąży do suwerenności gazowej i w tym roku "osiągnie w dużym stopniu niezależność gazową od Rosji", co uważa za jedno z największych dokonań rządu.

Morawiecki mówił, że wiele krajów Europy nie podjęło tych decyzji i dziś "są w dużej mierze uzależnione surowcowo od Rosji" - powiedział szef rządu.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz
26,94 zł
44,90 zł

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Premier Morawiecki: rosyjskie zagrożenie "wisi nad naszą częścią Europy jak chmura gradowa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.