Ruszył telefon zaufania dla pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym

Ruszył telefon zaufania dla pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych we współpracy z Fundacją Świętego Józefa uruchomiła 1 grudnia br. specjalny telefon zaufania dla obecnych i byłych sióstr zakonnych, które doświadczyły wykorzystania seksualnego lub innej formy przemocy.

Telefon zaufania 

"Telefon ma być bezpieczną przestrzenią wewnątrz zgromadzeń żeńskich, w której ich członkinie lub byłe siostry, mogą podzielić się swoim doświadczeniem krzywdy i uzyskać wsparcie" - zaznaczono w komunikacie przekazanym w środę PAP.

Wyjaśniono, że "telefon +Siostry dla sióstr+ (SdS) jest telefonem zaufania skierowanym do obecnych oraz byłych sióstr zakonnych, które same potrzebują pomocy z powodu doznanej krzywdy wykorzystania seksualnego, innej formy przemocy albo w środowisku, w którym pracują, spotkały osobę, która doświadczyła tego typu zranienia.

Poinformowano, że przy telefonie "będą dyżurowały siostry, które są odpowiednio przygotowane do wysłuchania, wsparcia oraz informowania o możliwościach uzyskania dalszej pomocy ze strony profesjonalnych podmiotów wg potrzeb dzwoniących".

Telefon będzie działał raz w tygodniu w środy w godzinach 19.00-21.00 pod nr 798 009 615 począwszy od 1 grudnia br.

Telefon działa w porozumieniu z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, a finansowany jest przez Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. Realizację projektu wspiera Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Na 32 tys. osób konsekrowanych w Polsce 16 tys. 764 to siostry zakonne, ok. 1270 to mniszki w zakonach kontemplacyjnych, ponad 1000 to członkowie Instytutów Świeckich Życia Konsekrowanego, zaś 338 to dziewice konsekrowane, 361 wdów poświęconych Bogu i 8 pustelnic.

Żeńskie zgromadzenia zakonne prowadzą w Polsce m.in. szpital z 84 łóżkami; 37 zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych dla 2600 osób; cztery zakłady rehabilitacyjne; 56 domów pomocy dla dzieci i młodzieży dla ponad 3800 osób; 60 domów pomocy społecznej dla dorosłych - dla ponad 4300 osób; osiem placówek całodobowej opieki dla chorych i niepełnosprawnych - ok. 160 osób; 30 prywatnych domów opieki dla osób starszych i chorych - ok. 1000 osób; siedem domów dla matek z małoletnimi dziećmi – 72 osoby; 80 stołówek dla bezdomnych i punktów wydawania żywności; 120 placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży specjalnej troski, sierot naturalnych i społecznych dla 1700 osób oraz 80 świetlic środowiskowych dla 2700 dzieci i młodzieży. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bohdan T. Woronowicz
59,00 zł

Autor znany czytelnikom z licznych publikacji dotyczących uzależnień, przede wszystkim od alkoholu, tym razem przekazuje wiedzę o uzależnieniach niesubstancjalnych, czyli behawioralnych (od zachowań). Zajmuje się w tej książce m.in. zaburzeniami związanymi z Internetem, telefonem komórkowym,...

Skomentuj artykuł

Ruszył telefon zaufania dla pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.