Sondaż dla "Rz": ponad 80 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w UE

Sondaż dla "Rz": ponad 80 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w UE
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP / ml

Polacy wciąż są euroentuzjastami. Ponad 80 proc. zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", przetaczając wyniki sondażu IBRiS na zlecenie dziennika.

Jednocześnie "Rz" ocenia, że nie chcemy, by o tym, czy łamana jest u nas praworządność, orzekały inne kraje. Prawo to ponad połowa badanych przez IBRiS przyznaje jednak europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości - wskazuje gazeta.

Według "Rz" 81,1 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Za wyjściem z UE opowiada się 11 proc. z nas. (7,9 proc. odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć").

"Konflikt wokół mechanizmu uzależnienia wypłaty środków budżetowych i pomocowych od przestrzegania w Polsce praworządności nie wpłynął na poziom naszego poparcia dla członkostwa Polski we Wspólnocie" - ocenia dziennik. Co ważne, jak podaje, wysoki odsetek poparcia występuje także wśród wyborców PiS – opowiada się za nim aż 83 proc. wyborców partii rządzącej. W przypadku wyborców KO to 95 proc., Lewicy – 97 proc., Koalicji Polskiej – 67 proc., a Konfederacji – 37 proc.

Z sondażu dla "Rz" wynika, że badani są podzieleni na niemal równe grupy w odpowiedzi na pytanie, czy zgadzają się z unijną propozycją, "by fundusze rozwojowe dla poszczególnych krajów uzależnione były od oceny stosowania zasad praworządności". Na "tak" jest 44,8 proc., na "nie" 44,2 proc., a 11 proc. nie ma zdania.

Z sondażu wynika też, że mimo prounijnej postawy badani nie obawiają się, że konflikt i polskie ewentualne weto doprowadzić może do polexitu. Przeważają też opinie, że w wyniku powiązania wypłaty środków unijnych z przestrzeganiem praworządności możemy stracić dostęp do tych środków – uważa tak ponad 58 proc. respondentów, a 33,6 proc. jest przeciwnego zdania. Ale już na pytanie, czy weto postawione przez premiera Mateusza Morawieckiego może nam ten dostęp uniemożliwić, 53,5 proc. uważa, że tak się nie stanie.

Analizując odpowiedzi na pytanie o to, czy Trybunał Sprawiedliwości UE jest właściwym organem do oceny praworządności w krajach członkowskich, okazuje się, że większość – 51,1 proc. - uważa, że tak. "Ale ten średni wynik to rezultat zdecydowanych opinii respondentów głosujących na KO – 87 proc. i Lewicę – 84 proc., wśród zwolenników PiS uważa tak zaledwie 23 proc., Konfederacji – 25 proc., a Koalicji Polskiej – 35 proc." - podaje dziennik.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 20-21 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz
54,99 zł

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Sondaż dla "Rz": ponad 80 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w UE
Komentarze (4)
CX
~czloax x
25 listopada 2020, 00:20
Głosowałem w 2004 za. Wtedy jeszcze nie jawiła mi się tak diabolicznie jak teraz pokazuje swoje oblicze. Ale wskoczyliśmy w to bagno neomarksizmu więc:i po pierwsze nie utonąć, po drugie powyciągać resztę tonących, jeśli taka wola Boża.
KN
Krzysiek Niepiekło
23 listopada 2020, 12:06
A co ma wspólnego praworządność ze sprawiedliwością, że UE tak dba o praworządność. A że już od dawna sprawiedliwości w polskich sądach nie ma, to się tam w Unii nie przejmują i chcą utwierdzać władzę ludzi, którzy sprawiedliwość sprzedają za pieniądze.
PP
~Piotr P
23 listopada 2020, 11:12
Problem praworządności nie wpłynął na poparcie dla członkowstwa Polski w UE ? Oczywiście, że wpłynął. Tak byłem za UE, a teraz mam bardzo poważne wątpliwości. Takich jak ja jest napewno bardzo wielu, więc wychodzi na to, że "Rz" sieje propagandę.
SZ
Szymon Zębala
23 listopada 2020, 10:04
Dla sprostowania: Nie ma możliwości żeby wyrzucić państwo z ue bez jego zgody; Do wyjścia z ue nie potrzeba żadnego referendum.

Skomentuj artykuł

Sondaż dla "Rz": ponad 80 proc. Polaków zagłosowałoby w referendum za pozostaniem Polski w UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.