Zbigniew Wodecki patronem skweru w centrum Krakowa

Zbigniew Wodecki patronem skweru w centrum Krakowa
youtube/XweekX
1 miesiąc temu
PAP/LoveKraków/dm

Miejsce, które było ulubionym celem spacerów Zbigniewa Wodeckiego od dzisiaj nosi jego imię. Skwer im. Zbigniewa Wodeckiego, a w przyszłości i altana znajdują się na wysokości ul. św. Marka i Westerplatte w Krakowie.

W wydarzeniu udział wzięli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, rodzina artysty oraz Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego. Skwer ma specjalne tablice z imieniem zmarłego w 2017 roku muzyka. Uroczystość rozpoczęło odegranie hejnału mariackiego z altanki i przecięcie wstęgi.

- Z radością otwieramy dziś (na wniosek Fundacji oraz rodziny artysty) skwer jego imienia. W dniu urodzin ofiarowujemy mu piękny zakątek krakowskich Plant wraz z odnowioną altaną muzyczną. Nazwy ulic placów czy skwerów to swego rodzaju znaki historii. Jednym z takich właśnie znaków - znakiem artystycznego klimatu współczesnego Krakowa - będzie skwer Zbigniewa Wodeckiego – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Skwer mieści się przy Plantach, w pobliżu altany na wysokości ulic św. Marka i Westerplatte. Ten szlak wzdłuż Plant, ulicy Grodzkiej aż do Rynku Głównego, Zbigniew Wodecki przemierzał, odprowadzając dzieci, a potem wnuki do szkoły muzycznej, idąc na ulubiony krakowski Stary Kleparz czy na kawę z przyjaciółmi.

- Tata koncertował w całej Polsce, znał niemal każdą miejscowość, amfiteatr, filharmonię, centrum kultury. Ale to właśnie Kraków był jego domem - powiedziała prezes Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, córka artysty Kasia Wodecka-Stubbs.

Uchwałę w sprawie nadania skwerowi na Plantach imienia Zbigniewa Wodeckiego podjęła Rada Miasta Krakowa 26 lutego 2020 r. Z wnioskiem o nazwanie skweru jego imieniem wystąpiła Fundacja Zbigniewa Wodeckiego oraz spadkobiercy artysty.

Źródło: PAP/LoveKraków/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
25,94 zł
39,90 zł

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Skomentuj artykuł

Zbigniew Wodecki patronem skweru w centrum Krakowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.