2 biliony dolarów - tyle wydał świat w 2020 roku na zbrojenia

2 biliony dolarów - tyle wydał świat w 2020 roku na zbrojenia
Fot.: Iurii/depositphotos.com
1 miesiąc temu
sipri/tkb

Po spadku wydatków na zbrojenia w latach 2012-2014, cały świat sukcesywnie zwiększa kwoty wydawane na cele wojskowe. W 2018 roku pierwszy raz od rozpoczęcia monitorowania wydatków zbrojeniowych (rozpoczętych w 1988 roku) przekroczono pułap 1,5 bilionów dolarów, aby w pandemicznym roku uzyskać finansowanie zbrojeń na poziomie 2 bilionów dolarów - przekazał serwis sipri.org.

W czołówce krajów z największymi wydatkami na zbrojenia znalazły się Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, Rosja oraz Wielka Brytania, niektóre zaś, jak na przykład Chile czy Korea Południowa przeniosły część swoich wydatków przeznaczonych dla wojska na walkę ze skutkami pandemii. Serwis sipri.org przytacza wypowiedź dr. Diego Lopes da Silva, naukowca "SIPRI Arms and Military Expenditure Programme" na ten temat: "możemy z całą pewnością stwierdzić, że pandemia nie miała znaczącego wpływu na globalne wydatki wojskowe w 2020 r. Czas pokaże, czy kraje utrzymają ten poziom wydatków do drugiego roku pandemii".

W 2020 roku wydatki wojskowe Stanów Zjednoczonych osiągnęły szacunkowo 778 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 4,4 procent w stosunku do 2019 roku, był to efekt administracji byłego prezydenta Trumpa, który uważał, że tamtejsza armia jest niedoceniona i "wyczerpana". Wydatki wojskowe Chin wyniosły 252 miliardy dolarów w 2020 roku.

Oznacza to wzrost o 1,9 procent w stosunku do 2019 roku i 76 procent w ciągu dekady 2011-2020. Rosja wydała w 2020 roku 61,7 miliardów dolarów, był to drugi rok z rzędu wojskowych inwestycji w tym kraju, niemniej, łączne wydatki Rosji były o 6,6 proc. niższe niż było to zaplanowane w budżecie. Większość państw należących do NATO wydała "jedynie" 2% lub nieznacznie więcej własnego PKB - informuje Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem.

Źródło: sipri.org/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Reyes Monforte
31,43 zł
44,90 zł

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego

We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje się uprzywilejowaną więźniarką i pomocnicą Marii Mandel zwanej Bestią. Mimo że Ella ma...

Skomentuj artykuł

2 biliony dolarów - tyle wydał świat w 2020 roku na zbrojenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.