Białoruś. Hierarcha potępił przemoc, został odwołany. Oficjalnie "z przyczyn zdrowotnych".

Białoruś. Hierarcha potępił przemoc, został odwołany. Oficjalnie "z przyczyn zdrowotnych".
Cerkiew katedralna w Grodnie. Fot. Depositphotos.com
2 tygodnie temu
PAP/mł

Krytykował władze za przemoc i wzywał do uczciwości. Apelował również do władz Kościoła prawosławnego, by nie zachowywał milczenia wobec sytuacji w kraju. Prawosławny arcybiskup Artemiusz został przeniesiony w stan spoczynku. 

Arcybiskup grodzieński i wołkowyski Artemiusz (Alaksandr Kiszczanka), jeden z nielicznych prawosławnych hierarchów na Białorusi, którzy potępili przemoc władz wobec uczestników protestów w tym kraju, został decyzją synodu przeniesiony w stan spoczynku.

 

Decyzję o przejściu 69-letniego hierarchy w stan spoczynku „z powodu stanu zdrowia” podjął najpierw Synod Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej, a następnie zatwierdził ją patriarchat moskiewski, któremu podlega Cerkiew białoruska.

Z informacji niezależnego portalu Nasza Niwa wynika, że spośród 16 uczestników synodu tylko dwaj duchowni nie głosowali za odsunięciem Artemiusza. Arcybiskup piński i łuniniecki Stefan głosował przeciw, a emerytowany arcybiskup Teodozjusz wstrzymał się od głosu. Na zwolnione miejsce synod wyznaczył dotychczasowego biskupa słuckiego i soligorskiego Antoniusza.

Artemiusz w czasie ubiegłorocznych protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich na Białorusi krytykował władze za przemoc i wzywał do uczciwości. Apelował również do władz Kościoła prawosławnego, by nie zachowywał milczenia wobec sytuacji w kraju. Stał się przez to obiektem krytyki i ataków także wewnątrz Kościoła prawosławnego.

Białoruska Cerkiew Prawosławna jest egzarchatem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Jej zwierzchnikiem od sierpnia ubiegłego roku jest patriarszy egzarcha, metropolita miński i zasławski Beniamin. 

PAP / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Biskup OP
21,37 zł
30,52 zł

Duchowy przewodnik na czas kryzysu 

Szatańskie kuszenia, których doświadczył Jezus, opisane są w Biblii bardzo wyraźnie. Pierwsze miało miejsce na Pustyni Judzkiej, ostatnie na krzyżu. Obecnie Kościół wciąż poddawany jest podobnej próbie. Przychodzi ona...

Skomentuj artykuł

Białoruś. Hierarcha potępił przemoc, został odwołany. Oficjalnie "z przyczyn zdrowotnych".
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.