Dania: w skutek pandemii wzrosła liczba przypadków zaburzeń lękowych

Dania: w skutek pandemii wzrosła liczba przypadków zaburzeń lękowych
Fot. Sam Moqadam / Unsplash
3 tygodnie temu
PAP/kb

Na skutek wymuszonej izolacji społecznej i obaw związanych z pandemią liczba osób poszukujących pomocy medycznej w Danii z powodu zaburzeń lękowych wzrosła o 20 proc., a przypadki depresji - o 15 proc. - podaje w piątek Reuters, powołując się na firmę ubezpieczeniową Tryg.

Dyrektor wykonawczy Tryg, największego ubezpieczyciela w Danii, Morten Hubbe powiedział agencji Reutera, że wzrost odnotowanych przez jego firmę przypadków poważnych stanów lękowych i depresyjnych rozpoczął się w drugiej połowie ubiegłego roku, a podobny trend Tryg zaobserwował również w swych oddziałach norweskich.

"Staje się coraz bardziej oczywiste, że brak społecznych interakcji stanowi obciążenia dla zdrowia psychicznego" - ocenia Hubbe.

Z danych Tryg wynika również, że w czasie pandemii wydłuża się czas leczenia zaburzeń emocjonalnych.

Pozytywną informacją w tym kontekście jest decyzja rządu o zniesieniu kolejnych restrykcji epidemicznych w Danii - komentuje Reuters.

W piątek resort sprawiedliwości ogłosił, wcześniej niż oczekiwano, że posiadając tzw. paszport koronawirusowy, Duńczycy będą mogli chodzić do restauracji, kawiarni, muzeów i galerii handlowych, a młodzi ludzie poniżej 18. roku życia będą też mogli brać udział w zajęciach sportowych w pomieszczeniach zamkniętych.

W przyszłym tygodniu fani piłki nożnej będą mogli wrócić na stadiony, gdzie w każdym sektorze będzie mogło zasiadać do 500 osób.

Dania zaczęła łagodzić przepisy sanitarne na początku marca, kiedy otwarte zostały szkoły średnie i internaty, a do dużych sklepów pozwolono wpuszczać większą liczbę klientów.

Częścią strategii otwierania społeczeństwa jest program masowych testów na Covid-19, w ramach którego dziennie badanych jest 200 tys. osób, czyli 4 proc. populacji Danii.

Paszport koronawirusowy ma zawierać informację o zaszczepieniu, posiadaniu negatywnego testu zrobionego w ciągu ostatnich 72 godzin, lub przebyciu Covid-19.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Dania: w skutek pandemii wzrosła liczba przypadków zaburzeń lękowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.