Finlandia: socjaldemokraci jednogłośnie za wejściem kraju do NATO

Finlandia: socjaldemokraci jednogłośnie za wejściem kraju do NATO
fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN
PAP / ml

Władze Socjaldemokratycznej Partii Finlandii premier Sanny Marin niemal jednogłośnie opowiedzieli się w sobotę za członkostwem kraju w NATO. W najbliższych miesiącach przeprowadzimy rozmowy z innymi krajami, aby proces ratyfikacji przebiegł jak najszybciej - powiedziała Marin po kongresie swojego ugrupowania.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia za przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiedziało się 53 członków rady partii, pięciu było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), największe ugrupowanie centrolewicowej koalicji rządowej, jednoznacznie udzieliła wsparcia rządowi do oficjalnego złożenia wniosku o członkostwo.

Marin przyznała również, że Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo niezależnie od deklaracji, jakie padły ze strony Turcji. W piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego kraj "nie może obecnie ustosunkować się pozytywnie" do kwestii przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, uznając kraje skandynawskie za "schronienie dla organizacji terrorystycznych". Nie podał szczegółów.

Według Marin wcześniej ze strony tureckiej nie było słychać takich opinii.

W niedzielę rząd wraz z prezydentem Saulim Niinisto ma oficjalnie przekazać parlamentowi stanowisko rządu w sprawie przystąpienia do NATO. Deputowani mają się nim zająć w poniedziałek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz
26,94 zł
44,90 zł

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Finlandia: socjaldemokraci jednogłośnie za wejściem kraju do NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.