Gospodarka Niemiec ożywiła się dzięki Polsce

Gospodarka Niemiec ożywiła się dzięki Polsce
Fot. Ronald Wittek / Dostawca: PAP/EPA.
1 tydzień temu
PAP/mk

Polska szczególnie mocno przyczyniła się do ożywienia gospodarczego w Niemczech - twierdzi Oliver Hermes, szef Komitetu Wschodniego Gospodarki Niemieckiej.

"Silne nadrabianie zaległości w handlu wschodnim ratuje niemiecki przemysł. Polska po raz pierwszy staje się piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec, Rosja natomiast spada do poziomu z 2005 roku" - pisze w czwartek dziennik "Handelsblatt".

Wzrost handlu ze Wschodem wspiera ożywienie gospodarcze Niemiec w okresie kryzysu związanego z pandemią koronawirusa - ocenia niemiecki dziennik ekonomiczny.

"Od listopada handel z Europą Środkową i Wschodnią jest nawet wyższy niż rok wcześniej” - ocenia Oliver Hermes, szef Komitetu Wschodniego Gospodarki Niemieckiej, komentując dane Federalnego Urzędu Statystycznego dotyczące niemieckiego importu i eksportu.

"Polska, największy wschodnioeuropejski członek UE, szczególnie mocno przyczyniła się do ożywienia gospodarczego w Niemczech: kraj ten jest obecnie czwartym co do wielkości dostawcą towarów do Niemiec. Ogólnie rzecz biorąc, Polska plasuje się przed Włochami jako piąty największy partner w handlu zagranicznym. Mimo kryzysu niemiecki import z Polski wzrósł w całym 2020 roku o jeden procent do 58,1 mld euro. Jedynie Chiny, Holandia i USA dostarczyły towary i usługi za jeszcze wyższe kwoty" - pisze "Handelsblatt".

Lars Gutheil, dyrektor zarządzający Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie, tak wyjaśnia to ożywienie: "Polska w ostatnich latach z powodzeniem zdywersyfikowała swój rynek. Choć poszczególne sektory zostały mocno dotknięte przez pandemię, to spadki w nich zostały wchłonięte przez inne branże". Zerwane łańcuchy dostaw dało się szybko naprawić w 5500 niemieckich firmach działających w Polsce.

Podobnie jak w poprzednich latach, największym przegranym jest Rosja: niemiecki handel zagraniczny z tym krajem zmalał o 22,2 proc., do prawie 45 mld euro. Dla porównania: import i eksport do i z Polski wyniósł prawie 123 mld euro (spadek o 0,5 proc. w skali całego roku). Handel z Ukrainą spadł o 8,2 proc.

Wartość handlu Niemiec z Europą Środkową i Wschodnią oraz byłymi republikami radzieckimi wyniósł 423 miliardy (-8,4 procent), co stanowi jedną piątą całego niemieckiego handlu zagranicznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Jasiński
13,97 zł
34,90 zł
Czym jest tak zwany handel sprawiedliwy?
Czy respektowanie zasad moralności zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się kryzysów gospodarczych?
Jak można skutecznie walczyć z ubóstwem?
Wzajemny związek ekonomii i moralności zawęża się często do etyki biznesu i społecznej...

Skomentuj artykuł

Gospodarka Niemiec ożywiła się dzięki Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.