Młodzi Niemcy zafascynowani epoką nazizmu

Młodzi Niemcy zafascynowani epoką nazizmu
Część obozu koncentracyjnego Auschwitz. Fot. alin.s / Depositphotos.com
PAP/mł

Pokolenie 16-25 -latków w Niemczech jest ogromnie zainteresowane epoką narodowego socjalizmu - wynika z badania psychologicznego przeprowadzonego przez Instytut Rheingolda w Kolonii. Młodzi ludzie interesują się nie tylko ofiarami reżimu Hitlera, ale także jego sprawcami. 

Z badania wykonanego na zlecenie Archiwum Arolsen w Hesji wynika, że 75 proc. osób w wieku od 16 do 25 lat interesuje się epoką nazizmu. Wśród osób w wieku od 40 do 60 lat zainteresowanie tym okresem wynosi 66 proc. Badanie pokazuje także, że pokolenie rodziców ma bardziej zdystansowany stosunek do tematu, niż tzw. pokolenie Z - pisze agencja dpa.

To pokolenie doświadcza, że demokracja może być zagrożona

Uczucie wolności od poczucia winy jest w tym pokoleniu jeszcze większe i pozwala na jeszcze bardziej bezstronne zajęcie się tym tematem - powiedział w wywiadzie dla dpa prezes Instytutu Rheingold Stephan Gruenewald. Co więcej, dla dwudziestolatków narodowy socjalizm jest jeszcze bardziej niż dla ich rodziców skrajnym przeciwstawieniem dzisiejszego świata, w którym wszystkie możliwości stoją przed nimi otworem.

Ponadto istnieją oczywiste aktualne odniesienia dla młodych ludzi. "Dziś to pokolenie doświadcza, że demokracja może być zagrożona" - powiedziała dpa Floriane Azoulay, dyrektorka Archiwum Arolsen, które uważane jest za najbardziej wszechstronne archiwum ofiar i ocalałych z narodowego socjalizmu na świecie. "Uważam za bardzo zrozumiałe, że pamięć wiąże się dla nich ze spojrzeniem w ich własny żywy świat, w którym coraz głośniej słychać głosy populistyczne, autorytarne i nietolerancyjne".

Młodzi ludzie interesują się nie tylko ofiarami reżimu Hitlera, ale także jego sprawcami. "Zadajesz sobie pytanie: co bym wtedy zrobił? Czy ja też zdradziłbym moich żydowskich sąsiadów?" Z jednej strony jest to przerażające, bo być może trzeba będzie przyznać się przed samym sobą do niechcianej prawdy - stwierdza Gruenewald. "Ale też uodparnia".

Niewielka część młodych w ukryciu sympatyzuje z nazizmem

W wywiadach pogłębionych wyczuwalna była "niesamowita fascynacja" tematem. Czasami pojawiał się nawet strach, że po intensywnej konfrontacji z nim nie jest się już tą samą osobą: "Patrzysz w otchłań i nie wiesz, co ta otchłań z tobą robi" - stwierdził psycholog.

Podczas gdy duża część pokolenia Z zdecydowanie dystansuje się od narodowego socjalizmu, niewielka część zdaje się sympatyzować z ideami prawicowymi, nie przyznając się do tego otwarcie. "Upajali się pokazem siły, tym, że cały świat bał się Niemców" - komentuje Gruenewald.

W ramach badania przeprowadzono wywiady pogłębione z 100 osobami w wieku od 16 do 25 lat oraz dorosłymi w wieku od 40 do 60 lat. W kolejnym badaniu ilościowym przeprowadzono wywiady z kolejnymi 1058 nastolatkami i dorosłymi.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
27,93 zł
39,90 zł

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Teksty abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Młodzi Niemcy zafascynowani epoką nazizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.