Niemcy upamiętnili ofiary pandemii koronawirusa

Niemcy upamiętnili ofiary pandemii koronawirusa
Fot. PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL
4 tygodnie temu
PAP/kb

Ponad rok po wybuchu pandemii koronawirusa przywódcy niemieckiego państwa i kościołów złożyli hołd prawie 80 tys. ofiar śmiertelnych.

Podczas ceremonii w Berlinie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział: "Chcemy dziś upamiętnić tych, którzy zginęli samotną śmiercią w tych mrocznych czasach”.

Pandemia zadała głębokie rany. Na całym świecie zmarło z powodu koronawirusa ponad 3 mln ludzi, a zakażonych zostało ponad 140 mln osób.

"Żałoba łączy nas ponad granicami" - podkreślił Steinmeier. Ludziom, którzy opłakują swoich zmarłych bliskich, trzeba powiedzieć: "Nie jesteście sami w swoim smutku".

Oprócz żalu, niektórzy ludzie czują także "zgorzknienie i złość" - powiedział prezydent i zapewnił, że potrafi to zrozumieć. "Politycy musieli podejmować trudne, czasem tragiczne decyzje, aby zapobiec jeszcze większej katastrofie" - oświadczył.

Steinmeier oświadczył, że tam, gdzie były błędy i zaniedbania, trzeba się nimi zająć, ale nie w tym dniu.

"Moja dzisiejsza prośba jest taka: porozmawiajmy o bólu, cierpieniu i złości. Ale nie zatraćmy się we wskazywaniu winy, patrząc za siebie, ale raczej zbierzmy siły na dalszą drogę, (drogę) wyjścia z pandemii, którą chcemy iść i pójdziemy, jeśli pójdziemy razem" - powiedział.

Wcześniej w berlińskim Gedaechtniskirche w nabożeństwie ekumenicznym, w którym brali udział także duchowni żydowscy i muzułmańscy, przewodniczący katolickiej Konferencji Episkopatu Niemiec, Georg Baetzing powiedział: "Choroby, umierania i śmierci nie da się odepchnąć w tym długim roku, wcinają się głęboko w życie wielu ludzi".

Zauważył też, że śmierć i umieranie zbliżyły się do nas bliżej niż wcześniej, dlatego trzeba się zatrzymać i przypomnieć sobie zmarłych.

Przewodniczący Kościoła Ewangelickiego w Niemczech Heinrich Bedford-Strohm podkreślił, że "kryzys w czasie pandemii obciąża naszą duszę jak uraz i woła o uzdrowienie".

"Będziemy potrzebować dużo czasu, aby go przetworzyć, zwłaszcza nasze dzieci, nasze nastolatki, dla których ten kryzys wydaje się być wiecznością" - powiedział.

W uroczystości upamiętniającej, która została zorganizowana przez prezydenta Steinmeiera, wzięli także udział: przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble, przewodniczący Rady Federalnej (Bundesratu) Reiner Haseloff, kanclerz Angela Merkel i prezes Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Stephan Harbarth.

Instytut Roberta Kocha w Berlinie poinformował w niedzielę, że od początku pandemii z powodu Sars-CoV-2 zmarło w Niemczech 79 914 osób.

Źródło: PAP / 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Niemcy upamiętnili ofiary pandemii koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.