Ptasia grypa w Rosji. Wykryto pierwsze przypadki zakażenia się ludzi

Ptasia grypa w Rosji. Wykryto pierwsze przypadki zakażenia się ludzi
Fot. Artem Beliaikin / Unsplash
Sobota, 22:19
PAP

Pierwsze w świecie przypadki zakażenia się ludzi nowym wirusem ptasiej grypy A(H5N8) wykryto w Rosji. Rospotriebnadzor, urząd chroniący prawa konsumentów, poinformował, że doszło do tego na fermie drobiu, gdzie pracownicy zakazili się od ptaków.

- Wirus nie przenosi się na razie z człowieka na człowieka – zapewniła szefowa urzędu Anna Popowa. Poinformowała, że wirusem zakaziło się w grudniu zeszłego roku siedmiu pracowników fermy na południu Rosji.

Jak powiedziała Popowa, jest to pierwszy na świecie potwierdzony przypadek zakażenia się ludzi nowym szczepem wirusa ptasiej grypy A(H5N8).

- Wszystkie siedem osób czują się dobrze, przebieg choroby był łagodny – przekazała Popowa. Jak dodała, u wszystkich siedmiu pacjentów zaobserwowano „reakcję immunologiczną na wirusa”.

Rosyjski urząd nie stwierdził jak dotąd, aby doszło do przenoszenia się wirusa A(H5N8) z człowieka na człowieka. Jak zaznaczyła Anna Popowa, „czas pokaże, na ile szybko kolejne mutacje będą w stanie pokonać i tę barierę”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zdzisław Gajda
54,90 zł

Popularna i autorska wersja historii medycyny, napisana gawędziarskim stylem, pełna dygresji i osobistych przemyśleń Zdzisława Gajdy – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Dlaczego Kazimierz Wielki zmarł bez męskiego potomka?
  • Przedwczesna śmierć Stefana Batorego wywołała oskarżenia wobec jego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ptasia grypa w Rosji. Wykryto pierwsze przypadki zakażenia się ludzi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.