Von der Leyen: w Europie antysemityzm znów przybiera na sile i zagraża społecznościom żydowskim

Von der Leyen: w Europie antysemityzm znów przybiera na sile i zagraża społecznościom żydowskim
fot. depositphotos.com
PAP / ml

Antysemityzm znów przybiera na sile w Europie zagrażając społecznościom żydowskim - oświadczyła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w trakcie uroczystości online z okazji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Ceremonia została zorganizowana przez Europejski Kongres Żydów (EJC) przy współpracy z francuską prezydencją w Radzie UE i Radą Instytucji Żydowskich Francji (CRIF).

"Holokaust był katastrofą w dziejach Europy. Nie doszłoby do niej bez antysemityzmu, procesu głębokiego odczłowieczania osób narodowości żydowskiej. To dehumanizacja ludności żydowskiej prowadzona przez nazistowskie Niemcy utorowała drogę dla Shoah. Nie wolno nam o tym nigdy zapomnieć" - oświadczyła von der Leyen.

"Dziś patrzymy również w przyszłość. Fundamentem dla budowy Europy po wojnie była obietnica pokoju. Tymczasem dziś w Europie antysemityzm znów przybiera na sile, zagrażając społecznościom żydowskim. Od początku pandemii w internecie i poza nim w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się antysemickie teorie spiskowe i dezinformacja. Przeciwnicy szczepień na Covid-19, którzy w czasie demonstracji w miastach europejskich posługują się symbolem gwiazdy Dawida, porównując obostrzenia pandemiczne z ludobójstwem, jakiego dopuścił się reżim nazistowski, trywializują doświadczenia ofiar Shoah. Zniekształcanie Holokaustu jest pożywką dla retoryki nienawiści. Każdy Europejczyk musi znać fakty i mieć wiedzę o Holokauście" - dodała.

Szefowa KE przypomniała, że 27 stycznia przypada 77. rocznica wyzwolenia przez wojska sowieckie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

"W tym dniu wspominamy wszystkich ocalałych z Zagłady oraz oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar zamordowanych przez reżim nazistowski. (...) W tym roku przypada także 80. rocznica konferencji w Wannsee, spotkania członków nazistowskich władz Niemiec, na którym przypieczętowano tragiczny los europejskich Żydów. Podczas tego spotkania naziści zaplanowali systematyczną eksterminację Żydów w całej Europie" - oświadczyła von der Leyen.

Przewodnicząca KE wskazała też, że instytucja na której czele stoi przedstawiła pierwszą w historii strategię UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego.

"Strategia zawiera ponad 70 konkretnych działań mających na celu zwalczanie antysemityzmu w internecie, zapewnienie bezpieczeństwa społecznościom żydowskim, utworzenie sieci miejsc +w których wydarzył się Holokaust+ oraz dotarcie do społeczeństwa z refleksją na temat kultury pamięci o przeszłości w Europie. Głównym celem naszych działań jest zapewnienie, by Żydzi w całej Europie mogli żyć zgodnie ze swoimi tradycjami religijnymi i kulturowymi. Europa bowiem będzie mogła rozwijać się pomyślnie tylko wówczas, gdy jej żydowskie społeczności będą mieć bezpieczne warunki do rozwoju. Życie żydowskie jest nieodłącznym elementem zarówno historii, jak i przyszłości Europy" - skonkludowała von der Leyen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło
76,93 zł
109,90 zł

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Von der Leyen: w Europie antysemityzm znów przybiera na sile i zagraża społecznościom żydowskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.