Wielka Brytania ostrzega Rosję. Wywiad informuje o próbie osadzenia prorosyjskiego rządu w Kijowie

Wielka Brytania ostrzega Rosję. Wywiad informuje o próbie osadzenia prorosyjskiego rządu w Kijowie
Fot. Sergey Dolzhenko/EPA/PAP)
PAP/mk

Rząd brytyjski zapowiada sankcje wobec Rosji, gdyby to państwo usiłowało usadowić w Kijowie prorosyjski rząd - takie stanowisko przedstawił w niedzielę zastępca brytyjskiego premiera Dominic Raab.

Rosja stanie w obliczu poważnych sankcji gospodarczych, jeśli spróbuje zainstalować na Ukrainie marionetkowy, prorosyjski rząd - stwierdził  Dominic Raab.

W sobotę późnym wieczorem brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ujawniło, że jest w posiadaniu informacji wskazujących, iż Rosja chce zainstalować w Kijowie prorosyjskiego przywódcę, a jako potencjalny kandydat brany jest pod uwagę były ukraiński deputowany Jewhen Murajew. Ponadto rosyjskie służby wywiadowcze mają utrzymywać kontakty także z innymi byłymi ukraińskimi politykami.

Raab w rozmowie ze stacją Sky News powiedział, że Wielka Brytania i inne kraje zachodnie nałożą sankcje gospodarcze i finansowe na Rosję, jeśli zaatakuje Ukrainę. "Będziemy wspierać ich (Ukraińców - PAP) w bronieniu się. Ale też (głośno) mówiąc, wraz ze społecznością międzynarodową, z sojusznikami z NATO na Zachodzie, że stoimy ramię w ramię i będą bardzo poważne konsekwencje, jeśli Rosja podejmie taki ruch, próbując dokonać inwazji, a także instalując tam marionetkowy reżim" - mówił zastępca premiera.

Wysłanie brytyjskich wojsk na Ukrainę "niezwykle mało prawdopodobne"

Zapytany, czy Wielka Brytania wysłałaby wojska, gdyby Rosja dokonała inwazji, Raab odparł: "Jest niezwykle mało prawdopodobne, że to zrobimy, ale tym, co możemy powiedzieć, jest to, że już jesteśmy skłonni i angażujemy się w programy szkoleniowe, by wspierać Ukraińców w bronieniu się. To jest absolutnie słuszne".

Tymczasem wspomniany przez MSZ Murajew, z byłej prorosyjskiej Partii Regionów, powiedział gazecie "The Observer", że byłby mało prawdopodobnym kandydatem na szefa marionetkowego rządu Moskwy. "Wydaje się, że brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wszystko pomieszało. To nie jest zbyt logiczne. Mam zakaz wjazdu do Rosji. I to nie wszystko, bo też pieniądze firmy mojego ojca zostały skonfiskowane" - przekonywał.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz
26,94 zł
44,90 zł

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Wielka Brytania ostrzega Rosję. Wywiad informuje o próbie osadzenia prorosyjskiego rządu w Kijowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.