Zmarła była wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. Miała 79 lat

Zmarła była wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. Miała 79 lat
PAP/ kb

Nie żyje wicemarszałek Senatu, dziennikarka Polskiego Radia Katowice, propagatorka i znawczyni kultury i gwary śląskiej Maria Pańczyk-Pozdziej. O śmierci 79-letniej kobiety poinformowała w czwartek katowicka rozgłośnia.

Kim była Maria Pańczyk?

Maria Pańczyk była senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2011-2015 była wicemarszałkiem Senatu, a wcześniej radną Sejmiku Województwa Śląskiego.

Od 1971 r. była dziennikarką Radia Katowice, inicjatorką emitowanej co niedziela audycji radiowej "Po naszymu, czyli po śląsku" i pomysłodawczynią konkursu o tej samej nazwie, a także współautorką popularnego telewizyjnego cyklu "Sobota w Bytkowie". Koledzy z rozgłośni wspominają ją jako niekwestionowaną osobowość radiową.

Konkurs "Po naszymu, czyli po śląsku" odbywał się rokrocznie najpierw w Katowicach, a potem w Zabrzu, dotarł także za ocean - do Teksasu. Maria Pańczyk-Pozdziej stworzyła także nieformalne stowarzyszenie laureatów tego konkursu, zwane Czelodką.

W 1995 r. otrzymała Nagrodę im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski, a w 2010 r. została nagrodzona przez zarząd Polskiego Radia Złotym Mikrofonem za "ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczaju tego regionu", wyróżniono ją też tytułem Ambasadora Polszczyzny Regionalnej. W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Maria Pańczyk urodziła się w 1942 r. w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W latach 70. pracowała jako nauczycielka w szkołach powiatu tarnogórskiego.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki
31,43 zł
44,90 zł

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Zmarła była wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. Miała 79 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.