Australia: zobaczyła się z umierającą siostrą, bo uczyniono wyjątek w dobie pandemii

Australia: zobaczyła się z umierającą siostrą, bo uczyniono wyjątek w dobie pandemii
(fot. PAP/EPA/RAPHAEL ALVES / facebook.com)
1 tydzień temu
PAP / jb

Dopiero za piątym podejściem mieszkance Nowej Zelandii zezwolono na wjazd do Australii, by mogła zobaczyć się z umierającą na nowotwór siostrą. Jej sytuacja przyciągnęła uwagę mediów. Władze w drodze wyjątku zgodziły się na wjazd i skróciły jej kwarantannę o połowę.

 

Christine Archer z Nowej Zelandii dowiedziała się, że jej jedyna, mieszkająca w Australii siostra jest chora na raka jajnika w marcu, gdy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zawieszono już komunikację lotniczą i morską między obydwoma krajami.

Kobieta kilkakrotnie próbowała uzyskać zezwolenie na wjazd do Australii, ale dopiero za piątym razem władze w Canberze przychyliły się do jej prośby. W ubiegłym tygodniu Archer przybyła do Sydney, gdzie zgodnie z zaleceniem władz pozostała w hotelu, by dopełnić obowiązku kwarantanny. Jej czas skrócono o połowę - do siedmiu dni. Następnie kobietę przebadano pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2. Testy dały wynik negatywny.

W środę Nowozelandka została przewieziona samochodem przez przyjaciół do oddalonego od Sydney o 490 km miasta Bowraville w Nowej Południowej Walii. Wieczorem tego samego dnia zobaczyła się z młodszą siostrą, Gail Baker, której lekarze dają kilka tygodni życia. Dla sióstr była to ostatnia szansa, żeby się zobaczyć.

"Jestem tak szczęśliwa, że w końcu tu dotarłam i jestem przy niej. Słowa nie są w stanie tego wyrazić. Ostatnie dwa tygodnie były najtrudniejszymi i najdłuższymi w całym moim życiu" - powiedziała Archer dziennikarzom stacji ABC po spotkaniu z siostrą.

Sprawa rozdzielonych z powodu pandemii sióstr przyciągnęła uwagę australijskich mediów. W komentarzach przypominano, że ministerstwo spraw wewnętrznych zezwoliło wcześniej na przyjazd z nowozelandzkiego Auckland do Australii drużyny rugby New Zealand Warriors. Ligowe rozgrywki rugby mają się rozpocząć w Australii w przyszłym tygodniu - z tej racji postanowiono uczynić wyjątek. W sprawie sióstr restrykcje postanowiono uchylić z przyczyn humanitarnych.

Zarówno Nowa Zelandia, jak i Australia, które stosunkowo wcześnie stanęły w obliczu pandemii koronawirusa ze względu na geograficzną bliskość Chin, notują spore sukcesy w walce z koronawirusem. W ciągu ostatnich czterech dni w Nowej Zelandii nie wykryto nowych zakażeń, a łączna liczba już stwierdzonych przypadków sięga 1500. Z powodu Covid-19 zmarło tam 21 osób.

W Australii, którą zamieszkuje pięciokrotnie więcej ludzi niż Nową Zelandię, łączna liczba zakażeń sięga 7079, a zgonów 100. Najbardziej dotknięta skutkami pandemii jest stan Nowa Południowa Walia.

W związku z tym, że w obu krajach większość pacjentów ze zdiagnozowanym Covid-19 już została uznana za wyleczonych, władze w Canberze i Wellington przymierzają się do zniesienia ograniczeń w podróżach zagranicznych. Według zapowiedzi władz Australii Nowa Zelandia będzie pierwszym krajem, z którym zostaną wznowione połączenia lotnicze i promowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka
41,94 zł
69,89 zł

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Australia: zobaczyła się z umierającą siostrą, bo uczyniono wyjątek w dobie pandemii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Australia: zobaczyła się z umierającą siostrą, bo uczyniono wyjątek w dobie pandemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.