Bp Jarecki: Bóg posługuje się dziennikarzami by pomóc ze skandalem seksualnym

Bp Jarecki: Bóg posługuje się dziennikarzami by pomóc ze skandalem seksualnym
(fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
bp Piotr Jarecki / Tomasz Krzyżak

"W niektórych przypadkach także świat pomaga Kościołowi powrócić na właściwą drogę, oczyścić się, aby być bliżej ideału Pana Jezusa. W kwestii nadużyć seksualnych przeżywamy właśnie taką sytuację" - mówi biskup.

W trakcie spotkania wokół książki "Obudzić proroków" jednym z poruszanych problemów była dyskusja o pedofilii w Kościele katolickim i tym jak reaguje na nią sam Kościół. Zdaniem bp. Piotra Jareckiego Bóg posługuje się światem, aby Kościołowi w tej sytuacji pomóc.

"Duch Święty jest także w świecie, nie ogranicza się tylko do Kościoła. W niektórych przypadkach także świat pomaga Kościołowi powrócić na właściwą drogę, oczyścić się, aby być bliżej ideału Pana Jezusa" - mówi duchowny.

"W moim najgłębszym przekonaniu Bóg posługuje się światem, także dziennikarzami, ażeby Kościołowi pomóc. Może Kościół przymusić żeby zająć się tym haniebnym problemem" - dodaje.

Czy takim prorokiem, który Kościołowi pomaga, czuje się redaktor Tomarz Krzyżak? Odpowiada, że niekiedy czuje się raczej jak "prorok wyrzucany z miasta".

"Uważam, że Kościół bardzo dużo traci na traktowaniu tematu skandali po macoszemu" - komentuje publicysta "Rzeczpospolitej". "Jest problem ze sprawami z przeszłości. Niektórzy biskupi nie potrafią sobie uświadomić, że za jakąś swoją źle podjętą decyzję, oni ponoszą odpowiedzialność. Milczenie Watykanu niestety jest w tej sprawie milczeniem" - podkreśla Krzyżak.

Posłuchaj nagrania z całego spotkania:

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
26,94 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Bp Jarecki: Bóg posługuje się dziennikarzami by pomóc ze skandalem seksualnym
Komentarze (18)
IZ
~Iga Zielińska
25 października 2020, 19:44
Zastanawiam się dlaczego klerowi ,,odbija palma,, i to coraz bardziej,nie tylko zwykłemu szarakowi w czarnej kiecce ale również purpuratom.Najwyższy czas roz....ć to towarzystwo wzajemnej adoracji,zniszczyć kościoły,wylęgarnie zła!! Jeżeli wycieracie sobie gęby Panem Bogiem to zobaczymy co On na to!
WG
W Gedymin
25 października 2020, 07:42
Najpoważniejszym grzechem w Kościele jest pycha, która kiedyś była pierwszym z grzechów głównych. To że upomnienia, wyrzuty przychodzą przez świat i to przez ateistów, lewaków, wielkich grzeszników i inny "drugi sort" ma tę pychę skruszyć.
B.
~Beniamin .
24 października 2020, 16:53
...Jezus w niebie nie cierpi i nie ma zakrwawionego...jak glosza swieci rzymscy i krolowa niebios, ktora na dodatek twierdzi, ze powstrzymuje gniew Pana, bo nie odmawiacie rozanca.
DP
~Dario Pallas
24 października 2020, 15:13
Jak kazdy alkoholik, bp. Jarecki ma potrzebe zaistnienia, bo z powodu niedocenienia wlewał w siebie alkohol. Wiec bedzie mówił wszystko co tylko przysporzy mu słuchaczy, a zwłaszcza coś kontrowersyjnego, najlepiej przeciw innym biskupom.niech opowie o swoich wyczynach... a to by ciekawe było...
B.
~Beniamin .
24 października 2020, 13:38
Czlowiek posiadajac wolna wole - wolnosc dana od Boga; postawion zostal przed wyborem, nie postawion aby osadzac...ten natomiast, ktory dostapil Ducha w bieli i jasnosci polacznej razem w sposb nie pojety. Nie do podrobienia przez zlego i jego duchy. To Duch takze wchodzac w cialo czlowieka czyniac je wydluzone i przezroczyste jakze przyjemnie na moment tracac poczucie aby nastepnie stanac u stop Chrystusa. Stajac twarza w twarz z Panem doswiadczajac i poznajac...Wszystko Wiedzacego; pelnego milosci, wspolczucia, rozumiejacego ale i stanowczego bez jakiejkolwiek presji - wowczas gdy zaczynasz szlochac jak dziecko, bo chcesz zostac...posrod bieli i jasnosci jak "okiem" siegnac pojawia sie cos nieksztaltnego szarego - jak ksiezyc w pelni z kontynentami; zaskoczony i zdziwiony - dopiero po chwili uswiadamiasz sobie, ze to twoja dusza. Pan jest sprawiedliwy...
MW
~Magda Wołek
25 października 2020, 19:50
Już był taki jeden który mówił o Duchu św.i odnowie naszej ziemi.I co się okazało?Że ukrywał bezeceństwa jakie czynili Jego Współbracia a Wy zrobiliście Go świętym.To nie Średniowiecze,tylko ,,inteligentni bezobjawowo,, wierzą w te bzdury które głosicie ale i oni wkrótce przejrzą na oczy.
KS
Konrad Schneider
24 października 2020, 11:41
W pewnym momencie wywiadu ks. Biskup powiedzial: "Dlaczego mnie Pan katuje ta pedofilia? No co ja moge?" Podpowiem: Ksiadz Biskup moze teraz jako pierwszy uderzyc w stol i pokazac palcem na kolegow: "Ks. Biskupie Glodz, Janiak, Napierala, Tyrawa, Skworc, Rakoczy, Dziwisz (tu lista jest bardzo dluga) - prosze zlozyc urzad! Swoim zaklamaniem i nieudacznictwem przyniesliscie tylko cierpienie niewinnym dzieciom i okryliscie hanba moj Kosciol!"
AW
~ania waliszko
24 października 2020, 16:58
Kościół jest Chrystusa - proszę pamiętać!!!
Anna Żebrowska
24 października 2020, 11:16
"W niektórych przypadkach także świat pomaga Kościołowi powrócić na właściwą drogę". Wyłącznie świat! Kościół nigdy sam z siebie się nie zmienia A teraz z niezupełnie innej beczki: Serio? To ten biskup od 2,5 promila i latarni? On nadal jest biskupem, po takim zgorszeniu? Czy już naprawdę nie ma w Polsce niepijących księży? Szok. Miłosierdzie miłosierdziem, ale na takim stanowisku trzeba chyba świecić przykładem. "Biskup powinien być nienaganny, [...] trzeźwy [..] nie przebierający miary w piciu wina" (1 Tm 3, 2-3).
Tomek Pe
Tomek Pe
24 października 2020, 18:22
Nigdy nie popełniłaś grzechu? ...to wybierz teraz ten najgorszy, o którym chciałabyś zapomnieć i wyobraź sobie, że bp. Jarecki pisze o nim w Internecie i jako przykład podaje Ciebie z imienia i nazwiska. Nie raz. Wiele razy. Tak jak Ty to robisz na Deonie. Pozdrawiam
B.
~Beniamin .
24 października 2020, 10:31
Tak jak kosciolem rzymskim jest papiez...tak Kosciolem jest Chrysus.
B.
~Beniamin .
24 października 2020, 10:26
Kosciol rzymski: kosciol matka (jak glosza matka wszystkich kosciolow) wyzajacy krolowe niebios jako posredniczke zbwawienie...uprawia nierzad.
Tomek Pe
Tomek Pe
24 października 2020, 17:39
A Brat z jakiego zboru? Bo chętnie bym z pastorem porozmawiał na temat Brata występów na tym portalu.
B.
~Beniamin .
24 października 2020, 21:37
...bylbym kontest gdyby Brat - odniosl sie do tego faktu zawartego w mym jednym zdaniu.
B.
~Beniamin .
24 października 2020, 10:18
Znow uprawiaja czary...Boga nikt nie zna, ani nie widzila, kto poznal Syna - poznal i Boga.
AW
~ania waliszko
24 października 2020, 09:21
Tak Bóg posługuje się dziennikarzami zwłaszcza z GW. Czy biskup znowu coś wypił?
B.
~Beniamin .
24 października 2020, 09:17
Bogu kosciol rzymski jest nieznany...znany natomiast jako wielka nierzadnica z miasta o siedmiu wzgorzach-gorszaca cale narody.
Tomek Pe
Tomek Pe
24 października 2020, 17:40
Tomek Pe 24 października 2020, 05:39 A Brat z jakiego zboru? Bo chętnie bym z pastorem porozmawiał na temat Brata występów na tym portalu.

Skomentuj artykuł

Bp Jarecki: Bóg posługuje się dziennikarzami by pomóc ze skandalem seksualnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.