Żona, matka, konwertytka, założycielka zakonu – św. Elżbieta Seton

Żona, matka, konwertytka, założycielka zakonu – św. Elżbieta Seton
Dom św. Elżbiety Seton w Nowym Jorku - Jim.henderson at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Wspominana w liturgii Kościoła 4 stycznia św. Elżbieta Anna Seton przyszła na świat w Nowym Jorku. Była ochrzczona w kościele episkopalnym, a jej matka była córką pastora protestanckiego. Wyszła za mąż i miała pięcioro dzieci. Po śmierci męża zetknęła się z katolicyzmem we Włoszech i postanowiła złożyć wyznanie wiary w Kościele rzymskokatolickim. Od młodych lat czuła powołanie do działalności charytatywnej i edukacyjnej. Założyła Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Józefa, na którego bazie powstało potem jeszcze pięć innych zakonów żeńskich. Jest pierwszą rodowitą obywatelką Stanów Zjednoczonych, wyniesioną do chwały ołtarzy.

Urodziła się 28 sierpnia 1774 roku w zamożnej rodzinie protestanckiej w Nowym Jorku. Ojciec Ryszard Bayley był dziekanem wydziału anatomii Columbia College i dyrektorem szpitala. Matka Katarzyna Charlton, była córką pastora na Staten Island. Elżbieta została ochrzczona w kościele episkopalnym. Gdy miała trzy lata, zmarła jej matka.

Imiona świętych - Elżbieta

W styczniu 1794 roku Elżbieta wyszła za mąż za Wilhelma Magee Setona, syna bogatego nowojorskiego armatora i kupca, po czym w następnych latach przyszły na świat ich dzieci.

Elżbieta już w 1797 roku przy kościele episkopalnym św. Trójcy, do którego należała z rodziną, organizuje wraz z innymi kobietami pierwszą prywatną instytucję charytatywną, zwaną Stowarzyszeniem Pomocy Ubogim Wdowom z Małymi Dziećmi i zostaje tam skarbniczką. Zajmuje się też wychowaniem i nauczaniem swoich młodszych szwagierek oraz wspomaga męża w prowadzeniu firmy.

Modlitwa do św. Rity o dobrego męża i dobrą żonę

W 1801 roku firma upada i Setonowie tracą majątek, muszą opuścić dom, a na domiar złego Wilhelm zaczął chorować na gruźlicę. Za radą lekarzy Elżbieta wraz z mężem i najstarszą córką udają się do Włoch na leczenie w 1803 roku, ale Wilhelm umiera niedługo potem w Pizie i zostaje pochowany w Livorno. Elżbieta wraz z córką pozostaje pod opieką zaprzyjaźnionej rodziny Filicchich. Przez przykład ich życia zbliża się do katolicyzmu i kiedy w 1804 roku wraca do Nowego Jorku jest już zdecydowana przejść na katolicyzm. Formalnie katolickie wyznanie wiary składa 14 marca 1805 roku, w Środę Popielcową. 25 marca przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej, a w następnym roku do sakramentu Bierzmowania.

Św. Elżbieta Seton - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Elżbieta Seton - Unknown author, Public domain, via Wikimedia CommonsW 1808 roku na zaproszenie francuskich ojców Sulpicjan Elżbieta przenosi się z rodziną do Baltimore, aby wspomóc ich w założeniu szkoły. Coraz intensywniej myśli o założeniu nowego zakonu.

W marcu 1809 roku Elżbieta składa po raz pierwszy, na ręce arcybiskupa, śluby czystości i posłuszeństwa, a w czerwcu tego roku pierwsze siostry przywdziewają strój zakonny i przybywają do Emmitsburga, w stanie Maryland, gdzie bogaty konwertyta zakupił prawie 120 hektarów pola, aby tam powstała szkoła dla dzieci i młodzieży oraz ośrodek pomocy i opieki dla chorych i potrzebujących. Elżbieta nazwała to miejsce ‘Doliną św. Józefa’.

Modlitwa na sytuacje bez wyjścia

Wspólnota Sióstr Miłosierdzia św. Józefa rozpoczyna swoją działalność w lipcu 1809 roku. W roku następnym siostry otwierają bezpłatną szkołę dla dziewcząt. Jest to pierwsza szkoła katolicka prowadzona przez siostry zakonne w USA. Otwierają wtedy też odpłatną szkołę z internatem, zwaną Akademią Św. Józefa. Obie szkoły zapoczątkowały historię katolickiej oświaty w Stanach Zjednoczonych.

Matka pięciorga dzieci, konwertytka i założycielka zakonu

W następnych latach powstaje w Filadelfii pierwszy katolicki sierociniec, a po nim następne, m.in. w Nowym Jorku.

Elżbieta Seton kieruje swoim zgromadzeniem do śmierci, która przyszła 4 stycznia 1821 roku.

Beatyfikował ją Jan XXIII, a kanonizował w 1975 roku Paweł VI.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Nowacka-Kuźma, Marcin Kuźma
16,50 zł

Papież Franciszek ogłosił, że rok 2021 będzie rokiem świętego Józefa, na pamiątkę 150. rocznicy ogłoszenia przez bł. Piusa IX dekretu Quemadmodum Deus ustanawiającego opiekuna Jezusa patronem Kościoła Powszechnego. Wybór tego świętego na patrona to nie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Żona, matka, konwertytka, założycielka zakonu – św. Elżbieta Seton
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.