Jako niewidomy został wyświęcony na kapłana. Ks. Tiago Varanda dzieli się swoją historią

Jako niewidomy został wyświęcony na kapłana. Ks. Tiago Varanda dzieli się swoją historią
(Fot. Youtube/Prelature of Opus Dei)
1 miesiąc temu
aciprensa.com/dm

Ks. Tiago Varanda jest pierwszym księdzem w Portugalii, który został wyświęcony na kapłana jako niewidomy. Jak sam mówi, niepełnosprawność nie ogranicza go w codziennej pracy duszpasterskiej, ale czyni go bardziej wrażliwym na słuchanie i zajmowanie się ludźmi. Ks. Varanda przyjął święcenia kapłańskie 14 lipca 2019 r. w krypcie Sanktuarium Sameiro w Bradze w Portugalii.

Tiago Varanda w wieku siedmiu lat stracił wzrok na jedno oko z powodu jaskry. W wieku szesnastu lat stracił  go całkowicie.

- Miałem nadzieję, że nie stracę wzroku tak szybko - mówi. - To był czas dużego zniechęcenia, które jednak udało mi się przezwyciężyć dzięki wierze w Boga, pomocy rodziny i przyjaciół - dodaje. 

- Wtedy zacząłem zastanawiać się, co chciałem robić w życiu i zdałem sobie sprawę, że Bóg nie wymaga ode mnie bycia ojcem rodziny, ale chce, żebym został księdzem - kontynuuje.  

- To było wyzwanie. Nie starczyło mi wtedy odwagi - dodaje ksiądz. 

Kiedy Tiago Varanda studiował na Uniwersytecie Viseu dzięki przyjacielowi poznał księdza, który został jego kierownikiem duchowym i pomógł mu rozeznać swoje powołanie..   

Tiago postanowił odpowiedzieć na Boże wezwanie. 

- Wtedy zdecydowałem się wstąpić do seminarium. Wiedziałem, że to dla mnie duże ryzyko, ale miałem jednocześnie bardzo silne pragnienie bycia księdzem - dodaje. 

Varanda został wyświęcony 14 lipca 2019 r. Następnego dnia odprawił swoją pierwszą Mszę św. w Kaplicy Objawień Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. 

- Fatima od zawsze była dla mnie miejscem wyjątkowym. I w tym ważnym momencie mojego życia chciałem przyjść, aby poświęcić także moją posługę kapłańską w ręce naszej Matki, bo wiem, że z Nią mogę łatwiej zjednoczyć się z Jezusem - powiedział ksiądz. 

Ks. Varanda dodaje, że bycie niewidomym, nie stanowi dla niego przeszkody.

- Rozwijam wrażliwość innych zmysłów, głównie słuchu - mówi. 

- Wiem, że wyzwania i trudności będą się nadal pojawiać, ale z łaską Bożą pokonam je - zapewnia i dodaje, że ​​„bycie niewidomym pomaga mu bardziej słuchać ludzi i ich rozumieć".

Obecnie ksiądz Tiago jest kapelanem domu opieki, w którym codziennie odprawia Mszę św. Jest również asystentem duchowym w archidiecezjalnym wydziale Formacji Dorosłych, w Duszpasterstwie Osób Niepełnosprawnych, a także asystentem duchowym harcerzy z Bragi. 

W poruszania się i wykonywaniu codziennej pracy towarzyszy mu jego wierna towarzyszka Ibiza, przeszkolony do pracy z osobami niewidomymi labrador retriever.

aciprensa.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Książka w przedsprzedaży! Wysyłamy po 12 maja

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia...

Skomentuj artykuł

Jako niewidomy został wyświęcony na kapłana. Ks. Tiago Varanda dzieli się swoją historią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.