Aby pójść do Nieba nie wystarczy przestrzegać przykazań

Aby pójść do Nieba nie wystarczy przestrzegać przykazań
fot. Hunters Race / Unsplash
1 miesiąc temu
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

Człowiek, który przestrzega przepisów prawa niekoniecznie jest dobrym człowiekiem. Nie wystarczy umieć żyć zgodnie z przykazaniami, trzeba nadto stać się tak dobrym wewnętrznie, że aż się nie umie czynić zła.

Ewangelia na dziś: Łk 11, 37-41

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem.

Na to rzekł Pan do niego: "Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste".

Prawo jest potrzebne początkującym [Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ]

Aby pójść do Nieba nie wystarczy przestrzegać przykazań. Człowiek, który przestrzega przepisów prawa niekoniecznie jest dobrym człowiekiem. Nie wystarczy umieć żyć zgodnie z przykazaniami, trzeba nadto stać się tak dobrym wewnętrznie, że aż się nie umie czynić zła. Do tego właśnie Jezus namawiał owego faryzeusza. „Daj na jałmużnę to, co masz wewnątrz” – to znaczy daj Bogu i ludziom całego siebie, a nie tylko to, co „zabiera” człowiekowi prawo.

„Kochaj i czyń co chcesz” (św. Augustyn) – oto lekcja płynąca z dzisiejszej Ewangelii. Miłość jest przejawem dojrzałości. Prawo jest potrzebne zanim człowiek nauczy się Miłości.

"Słabość i upokorzenie" [Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
26,94 zł
44,90 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Aby pójść do Nieba nie wystarczy przestrzegać przykazań
Komentarze (3)
AS
~Antoni Szwed
13 października 2020, 16:08
"Aby pójść do Nieba nie wystarczy przestrzegać przykazań. Człowiek, który przestrzega przepisów prawa niekoniecznie jest dobrym człowiekiem. Nie wystarczy umieć żyć zgodnie z przykazaniami, trzeba nadto stać się tak dobrym wewnętrznie, że aż się nie umie czynić zła." Niestety, za tymi słowami kryje się jakaś ignorancja. Prawdziwe przestrzeganie Bożych Przykazań zmienia człowieka od wewnątrz i na zewnątrz, jest wyrazem miłości Boga i ludzi. Miłość Boża JEST OKREŚLONA, i nie jest zredukowana do jakiegoś odczucia, uczucia czy współczucia. Człowiek miłuje Boga i ludzi jeśli postępuje zgodnie z wolą Boga, a ta zaś, nawet jeśli są to jakieś natchnienia osobiste, pochodzące od Ducha Świętego, to one muszą znaleźć potwierdzenie w tym, co Bóg nam OBJAWIŁ w Piśmie Świętym i w Tradycji. Bóg nie żąda od nikogo jakiejś bezmyślnej, ślepej miłości. Warto także przypomnieć, że po grzechu pierworodnym w ciągu życia bardziej jesteśmy skłonni do złego niż dobrego. Tu na ziemi człowiek nie jest aniołem.
TS
~Taki Sobie
13 października 2020, 22:17
Bardziej do złego niż dobrego? Nie wiem jakich Pan zna ludzi, ale ja znam bardziej dobrych niż złych. Nie, nie chce mu ulatwiac niczego i widzieć zło wokół, wie Pan komu no nie?
AS
~Antoni Szwed
14 października 2020, 11:51
Oczywiście, że znam wielu dobrych ludzi, ale tu nie o to chodzi! WSZYSCY jesteśmy obciążeni skutkami grzechu pierworodnego, stąd BARDZIEJ jesteśmy skłonni do złego niż dobrego. To jest nauka Kościoła katolickiego, która jest potwierdzana przez ludzkie doświadczenie.

Skomentuj artykuł

Aby pójść do Nieba nie wystarczy przestrzegać przykazań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.