Zobacz, co się z tobą dzieje!

Zobacz, co się z tobą dzieje!
Fot. Alexandra Fuller / Unsplash.com
1 miesiąc temu
Mieczysław Łusiak SJ / Wojciech Jędrzejewski OP

Teraz są takie czasy, że bardzo się zastanawiamy, czy zwrócić komuś uwagę, czy nie.

Ewangelia na dziś (Łk 11, 42-46)

Jezus powiedział do faryzeuszów i uczonych w Prawie:

"Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiego rodzaju jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić i tamtego nie opuszczać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą".

Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: "Nauczycielu, tymi słowami nam też ubliżasz".

On odparł: "I wam, uczonym w Prawie, biada. Bo wkładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie".

Komentarz Mieczysława Łusiaka SJ

Tak naprawdę niepotrzebne jest człowiekowi wszystko, co nie powoduje w nim wzrostu miłości lub przynajmniej sprzyja temu wzrostowi. Nawet religia, wiara… Po co komu wiara w Boga i religijne praktyki, jeśli nie nauczy się miłości.

Niebo nie jest emeryturą dla zasłużonych. Jest nowym życiem, czekającym na KAŻDEGO, ale kształtem tego nowego życia jest miłość. Dlatego Jezus namawia nas nie do gromadzenia zasług, ale do uczenia się miłości. Trudna to nauka i skomplikowana umiejętność, dlatego trzeba się spieszyć, trzeba pilnie się uczyć. U najlepszego Mistrza – Jezusa.

Komentarz Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Teraz są takie czasy, że bardzo się zastanawiamy, czy zwrócić komuś uwagę, czy nie. Obawiamy się, że zbyt surowo oceniamy albo boimy się, że stracimy tego człowieka, gdy mu powiemy, że coś niewłaściwego robi.

W dzisiejszej Ewangelii widzimy Jezusa, który obuchem między oczy uderza faryzeuszów mówiąc: zobaczcie, co wy robicie, ludzie!

Być może potrzebujemy takiej odwagi. Gdy na naszych oczach, w jakimś zaślepieniu ktoś się stacza, robi rzeczy złe i nie chce tego zobaczyć, być może należałoby dać mu szansę ocknięcia się i nawrócenia, mówiąc twardym słowem: zobacz, rozwalasz swoje życie, człowieku. Rozwalasz swoją rodzinę, wspólnotę, w której jesteś.

Zobacz, co się z tobą dzieje! 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zobacz, co się z tobą dzieje!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.