Kraków po raz ósmy będzie modlił się za osoby wykorzystywane seksualnie

Kraków po raz ósmy będzie modlił się za osoby wykorzystywane seksualnie
Zdj.: AGNES KANTARUK/depositphotos.com
1 miesiąc temu
KAI/tkb

W niedzielę 27 czerwca 2021 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II po raz ósmy zorganizowana jest modlitwa za osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego przez duchownych. O 17:00 odprawiona zostanie Msza (górny kościół), o 18:00 będzie miała miejsce adoracja. Po modlitwie, ok. 19:00 w sali konferencyjnej odbędzie się spotkanie z o. Tarsycjuszem Krasuckim OFM, który opowie o drodze uzdrowienia.

“Modlitwa za Zranionych w Kościele” po raz pierwszy miała miejsce w kościele św. Idziego (jednym z najmniejszych w całym Krakowie) 30 czerwca 2019 z inicjatywy grupy świeckich katolików, jako wyraz solidarności i wsparcia dla osób skrzywdzonych oraz jako znak, że Kościół to nie tylko krzywdziciele; ten sam Kościół teraz modli się za ofiary wykorzystania, chce je wspierać.

"Inicjatywa jest owocem pójścia za pragnieniem, by odpowiedzieć na kryzys wywołany przez falę doniesień o przestępstwach na tle seksualnym popełnianych przez przedstawicieli Kościoła. Jesteśmy przedstawicielami kilku różnych wspólnot, którzy zamiast kryzysu Kościoła widzą ranę zadaną poszczególnym jego członkom. To Zranionym chcemy towarzyszyć od tamtej pory, otaczać ich troską, oferować nasze wsparcie, zapraszać do uzdrowienia, modlić się za nich, żeby uzdrowienie stało się ich udziałem" - przekazała Dorota Rybińska.

Spotykania organizowane są kilka razy w roku. Do tej pory odbyły się w czterech różnych krakowskich kościołach. Za każdym razem grupa organizatorów ma inny skład, pojawiają się nowe osoby, które dzielą się własną wrażliwością i czują, że chcą się włączyć.

"Staramy się organizować spotkania wokół Eucharystii i modlitwy, ale zapraszamy także gości, dzięki którym mamy szansę coś więcej zrozumieć. Rozmawiać o zranieniu osoby wykorzystanej, jej potrzebach, wrażliwości, jaka jest konieczna, by chociaż spróbować jej pomóc. Tym razem chcielibyśmy usłyszeć o drodze uzdrowienia. Dlatego zaprosiliśmy ojca Tarsycjusza OFM, księdza, Misjonarza Miłosierdzia, który zna także drogę zdrowienia z perspektywy traumy wykorzystania seksualnego. Cenne jest to, że ojciec zaproponował, że najodpowiedniejszą formą spotkania będzie po prostu możliwość rozmowy; w formie pytań od zgromadzonych i odpowiedzi. Nie będzie wygłaszania konferencji na temat uzdrowienia. To piękny symbol tego, że najlepiej pomóc można 'po prostu będąc'" - powiedziała Dorota Rybińska.

Źródło: KAI/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk
22,55 zł
32,22 zł

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Kraków po raz ósmy będzie modlił się za osoby wykorzystywane seksualnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.