Święty Józef uczy, jak poznać Bożą wolę

Święty Józef uczy, jak poznać Bożą wolę
fot. aj
Paweł Kowalski SJ, Paweł Sawiak SJ

"Czasami na cmentarzach możemy zobaczyć nagrobki małych dzieci z napisem: "«Bóg tak chciał». Ludzie często «sklejają» nieszczęście i śmierć z wolą Bożą". A jak jest naprawdę? Posłuchaj ostatniego odcinka "Męskich rozmów". Paweł Kowalski SJ i Paweł Sawiak SJ mówią w nim o woli Bożej i o świętym Józefie.

"Wola Boża nie musi być rozumiana jako jakaś kara, jako zło. Może być rozumiana w sensie pozytywnym, jako zaproszenie, jako dobro, które człowiek odczytuje wewnątrz swojego serca" - mówi Paweł Kowalski SJ.

"Bardzo często słyszy się, że Bóg ma plan, jest architektem jakiegoś kosmicznego planu i twoim zadaniem jest go odkryć. Najgorsze dla ciebie jest to, jeśli ten plan nie pokrywa się z twoim planem, jeśli go nie odkryjesz i się w niego nie «wstrzelisz». W Piśmie Świętym nie ma nic na ten temat. My bardzo często pojmujemy tak Boga i całą rzeczywistość. Tymczasem Bóg daje nam rzeczywistość taką, jaka jest. I chce, żebyśmy kreowali tą rzeczywistość. Mamy wszystko, żeby wypełnić wolę Bożą, czyli żeby kreować to, co do nas przychodzi" - mówi Paweł Sawiak SJ.

"W temacie woli Bożej spotykają się dwa nastawienia. Z jednej strony ludzie starają się szukać woli Bożej na zewnątrz. Ja to wiem, bo sam tak kiedyś robiłem (…). Inni szukają jej wewnątrz, w sercu. Odpowiedzi na pytanie o to, co Pan Bóg by zrobił w mojej sytuacji, dobrze jest szukać wewnątrz, w swoich dobrych i świętych pragnieniach (…). Dla mnie ważne jest to, żeby rozróżnić pragnienia i zachcianki. Pragnienia są dobre, święte i życiodajne. Myślę, że każdy człowiek jest w stanie rozróżnić, czy coś daje mu życie, czy go wypala. Zachcianka posiadania czegoś, sprawienia komuś zła, nie niesie w sobie życia" - mówi Paweł Kowalski SJ. "Ewangelia mówi nam, że święty Józef rozeznawał to, co dzieje się w jego życiu, konsultował to z Maryją, patrzył, czy pragnienie daje życie i był wierny temu pragnieniu" - dodaje.

"Kiedy cały świat był zamknięty i wszyscy tylko oglądali Netfliksa, papież Franciszek usiadł i napisał do całego Kościoła list o jednej ze swoich największych inspiracji, świętym Józefie" - mówi Paweł Kowalski SJ, który wspólnie z Pawłem Sawiakiem SJ, przez cały Wielki Post będzie prowadził cykl "Męskie rozmowy".

Rozważania na Wielki Post. Zapoznaj się z propozycjami Deon.pl. 

Jeśli interesuje cię tematyka ojcostwa i męskiego spojrzenia na świat, dołącz do "Męskich rozmów" Pawłów-jezuitów, skupionych wokół papieskiego listu na temat św. Józefa.

 

Zobacz inne odcinki Męskich rozmów:

  1. Jak być ojcem, nie mając dobrego przykładu ojca?

  2. Czułość to dla mnie ciągle trudny temat

  3. Kilka razy chciałem w życiu zwiać

  4. Posłuszeństwo nie jest dziś na topie 

  5. Przeżywasz kryzys? Spójrz na świętego Józefa

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz
20,94 zł
29,90 zł

Święty Józef – nasz przemożny Opiekun

Każdego roku do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ze wszystkich stron kraju napływają świadectwa wysłuchanych próśb i otrzymanych łask. Publikujemy je w kolejnym, czwartym tomie Cudów św. Józefa....

Skomentuj artykuł

Święty Józef uczy, jak poznać Bożą wolę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.