Szukasz dla siebie wspólnoty? Możesz skorzystać z nowej wyszukiwarki

Szukasz dla siebie wspólnoty? Możesz skorzystać z nowej wyszukiwarki
Fot. John Schnobrich / Unsplash.com
1 miesiąc temu
radioem.pl / mł

Jak podało Radio eM, od niedawna działa w sieci wyszukiwarka wspólnot i ruchów katolickich działających w Polsce. To inicjatywa Wojciecha i Piotra Zielińskich – ojca i syna, którzy postanowili ułatwić życie szukającym wspólnoty katolikom.

Na stronie projektu twórcy wyszukiwarki tłumaczą, że coraz więcej osób szuka informacji na temat wspólnot w internecie. Wspólnoty i ruchy katolickie w większości mają swoje strony internetowe, jednak znacząco różni się zakres dostępnych na tych stronach informacji. Co więcej, często są podane w specyficznym języku, zrozumiałym dla członków danej wspólnoty, ale niekoniecznie dla innych osób.

Kolejną przyczyną, która sprawiła, że powstałą wyszukiwarka, jest fakt, że w Kościele katolickim istnieje bardzo wiele ruchów i wspólnot, ale do większości z nich przystępują osoby przyprowadzone przez znajomych, którzy już w niej są. Jak zaznaczają Piotr i Wojciech Zielińscy, znalezienie właściwego dla siebie ruchu czy wspólnoty zależy zatem, w pewnej mierze, od szczęścia i spotkania właściwej osoby we właściwym czasie.

Jak dotąd na stronie wyszukiwarki zostało opisanych 11 wspólnot i ruchów. Są to m.in. Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Opus Dei, Przymierze Rodzin czy Rycerze Kolumba. Każdy z opisanych ruchów ma swoją zakładkę z krótkim i rzeczowym opisem, z którego dowiadujemy się, kto jest założycielem ruchu, jaka jest jego charakterystyczna cecha, jakie są w tym ruchu praktyki religijne, jak przebiega formacja. Informacja zawiera też link do strony internetowej wspólnoty, o głównych lekturach, przedstawiających jej założenia, oraz informacje o innych, powiązanych z nią ruchach.

Jakie kategorie znajdziemy w wyszukiwarce? Jest ich sześć. Przede wszystkim – dla kogo jest wspólnota: z opcji można wybrać m.in. ruch dla dzieci, młodzieży, kobiet, mężczyzn czy małżeństw. Można wybrać odpowiadającą nam częstotliwość spotkań, ich długość, a także informacje dotyczące rekolekcji: czy są obowiązkowe, na ile i jak często należy na nie pojechać, gdy należy się do wspólnoty.

Wyszukiwarka nie pozwala jednak na wyszukiwanie wspólnot pod kątem miejsca: umożliwia raczej znalezienie tego ruchu, który jest bliski duchowości szukającego i działa w Polsce, niż znalezienie konkretnej wspólnoty w swoim miejscu zamieszkania czy diecezji. Poza podaniem strony internetowej nie znajdziemy tu żadnych innych danych kontaktowych ani informacji, czy wspólnota jest ogólnopolska, czy też działa wyłącznie lokalnie. 

„Dotychczas nie spotkaliśmy się z podobną inicjatywą, która przestawiałaby informacje nt. różnych ruchów w sposób uporządkowany, wystandaryzowany, umożliwiający porównania.” – podkreślają twórcy. Zapraszają też do tworzenia zasobów bazy danych wyszukiwarki: jeśli wspólnota, do której należymy, nie została jeszcze opisana, można napisać do autorów pomysłu i wspólnie z nimi stworzyć opis i umożliwić jej wyszukiwanie.

 

Wyszukiwarkę wspólnot i ruchów katolickich w Polsce można znaleźć tutaj: www.ruchykosciola.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz, Jacek Prusak SJ
25,83 zł
36,90 zł
  • W jaki sposób samotność odsłania nam prawdę o nas samych i naszej relacji z Bogiem?
  • Jak pokochać siebie, jeśli w życiu doświadczaliśmy odrzucenia?
  • Jak ważne jest bycie samotnym w bliskiej relacji?
  • Dlaczego lepiej modlić się...

Skomentuj artykuł

Szukasz dla siebie wspólnoty? Możesz skorzystać z nowej wyszukiwarki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.