Co oznacza przejście kolejnego biskupa anglikańskiego do Kościoła katolickiego?

Co oznacza przejście kolejnego biskupa anglikańskiego do Kościoła katolickiego?
Bp Michael Nazir-Ali (fot. Youtube/ AnglicanTV Ministries)
0:00
- 0:00
1 miesiąc temu

W niedługim odstępie czasu czwarty już anglikański biskup został katolikiem. Tym razem na taki krok zdecydował się jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych hierarchów Kościoła anglikańskiego bp Michael Nazir-Ali. W piątym już odcinku autorskiego podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski wyjaśnia, co oznacza przejście anglikańskiego biskupa na katolicyzm.

To zaskoczenie, ale nie rewolucja – ocenia red. Terlikowski. Istotne w tej sprawie jest bowiem to, że to właśnie ten biskup zdecydował się na przystąpienie do Kościoła katolickiego.

Bp Michael Nazir-Ali jest postacią doskonale znana na Wsypach Brytyjskich, również ze w swoich wystąpień w mediach. Był uznanym ekspertem od dialogu z islamem i człowiekiem bardzo głęboko zaangażowanym w dialog z Kościołem katolickim.

- Jego historia jest fascynująca. Pochodzi z Pakistanu. Jego ojciec był jeszcze muzułmaninem, ale nawrócił się i został członkiem Kościoła anglikańskiego – relacjonuje red. Terlikowski. Michael Nazir-Ali urodził się już jako anglikanin i po studiach został pastorem, a potem biskupem w Pakistanie. Z tego kraju musiał jednak uciekać do Anglii., bo władze Pakistanu nie chciały tolerować na tym stanowisku syna konwertyty.

Dlaczego jego konwersja na katolicyzm jest zaskoczeniem? – Dlatego, że bp Michael Nazir-Ali nigdy nie był kojarzony z nurtem anglokatolickim, nigdy nie był kojarzony z jakąś szczególną sympatią wobec liturgii czy myślenia katolickiego. Należał bowiem do tzw. „Kościoła niskiego” – do tego Kościoła, który jest ewangelikalny, protestancki, czasem nawet niechętny niektórym ze strojów duchownych czy zbyt bogatym liturgiom – tłumaczy Tomasz Terlikowski.

- Długoletnie poszukiwania, długoletnie studiowanie katolicyzmu doprowadziły jednak bp. Michaela Nazir-Alego do przejścia na katolicyzm, do ordynariatu dla byłych anglikanów – uważa autor podcastu „Tak myślę”.

Oto wszystkie tematy omawianie w 5. odcinku podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę"

(2:15) Trwa wizyta ad limina – trzecia grupa biskupów z Polski już wraca, a do Rzymu wyjeżdża czwarta, ostatnia. - Co wynika z tych wizyt? Parafrazując znana przyśpiewkę: nic się stało, zupełnie nic się nie stało. A jeśli są jakieś problemy, to wyłącznie złe media i skrzywdzeni przez Watykan biskupi – takim komentarzem rozpoczyna piaty odcinek „Tak myślę” red. Terlikowski.

(5:45) Synod o synodalności na poziomie diecezji rozpoczęty. Czego się po nim spodziewać, jak powinien wyglądać, jak się do niego przygotować - to tematy rozmowy z prof. Aleksandrem Bańką, polskim delegatem na pierwszą, rzymską sesję synodu.

(34:00) Media już obwieściły rewolucję, ale nic nie wskazuje na to, aby do niej doszło. Jak rozumieć decyzję synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego) o dopuszczeniu kobiet do ordynacji na pastorów.

(34:40) Zaskoczeniem, choć nie rewolucja może być fakt, że czwarty już anglikański biskup został katolikiem. Bp Michael Nazir-Ali to jeden z najbardziej znanych anglikańskich hierarchów. Co oznacza jego przejście na katolicyzm?

(38:00) Moskwa i Konstantynopol w zastraszającym tempie oddalają się od siebie. Moskwa w sensie ścisłym już uznała Konstantynopol za schizmatycki, ale na razie nie spotkała się z reakcja patriarchy ekumenicznego. O co chodzi w sporze w ramach prawosławia – o tym w rozmowie z Łukaszem Kobeszko, filozofem, publicystą i znawca prawosławia.

(1:12:50) Dorosła już kobieta, która doświadczyła nadużyć seksualnych ze strony księdza, napisała list do papieża, a Franciszek nakazał zapoznać z jego treścią kleryków na całym świecie. Jaki wstrząsający przekaz zawarty został w tym liście?

Cały 5. odcinek podcastu "Tak myślę" Tomasza Terlikowskiego dostępny jest w aplikacji Spotify

Cały odcinek "Tak myślę" jest również udostępniony na platformie YouTube

Wszystkie odcinki podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" można odsłuchać w DEON.pl

 

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Co oznacza przejście kolejnego biskupa anglikańskiego do Kościoła katolickiego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.