Czy możliwa jest sprawiedliwa transformacja energetyczna? Zaproszenie na debatę

Czy możliwa jest sprawiedliwa transformacja energetyczna? Zaproszenie na debatę
(fot. depositphotos.com)
5 miesięcy temu
Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska

Papież Franciszek podkreśla, że konieczność zadbania o pracowników i lokalne społeczności oraz wzmocnienia ich partycypacji w procesie zielonej transformacji.

Jak przełożyć papieskie intuicje na język konkretnych polityk publicznych?

Jak planować i wdrażać Sprawiedliwą Transformację i Europejski Zielony Ład? W czasach politycznych wstrząsów i trudnych negocjacji między UE a polskim rządem?

O tym chcemy porozmawiać z górnikami, ekologiami, ekspertami i reprezentantami rządu odpowiedzialnymi za proces Sprawiedliwej Transformacji.

Sprawiedliwa Odbudowa – Sprawiedliwa Transformacja 

Debaty online 

Część I Europa: jaka odbudowa? Sobota, 28 listopada, 13.00-14.30 

Część II Poniedziałek, 30 listopada,18.00 


Część I 

Europa: jaka odbudowa? 

Sobota, 28 listopada 

13.00-14.30 

Z gruzów II wojny światowej Europę odbudowali błogosławieni. Robert Schuman i Alcide de Gasperi, architekci Wspólnoty Europejskiej, oczekują na beatyfikację. To właśnie oni – oraz setki innych intelektualistów, polityków i pracowników społecznych zainspirowanych chrześcijaństwem, pracujących razem z "ludźmi dobrej woli", stworzyli podwaliny stabilnego powojennego porządku, europejskiego "złotego dwudziestolecia". Byli w stanie odpowiedzieć na "widmo komunizmu", krążące nad Europą, nie zamykając oczu i odrzucając stojące za nim problemy, potrzeby i intuicje – lecz proponując bardziej atrakcyjną kontrpropozycję. 

Dziś Europa – i Polska jako jej część – znów doświadczają serii wstrząsów. Jak zgodnie podkreślają papież Franciszek i naukowcy, niezrównoważona gospodarka i styl życia niszczą różnorodność biologiczną, z dużym prawdopodobieństwem przyczyniając się do kryzysów pandemicznych, a z pewnością – do kryzysu klimatycznego. Europa stoi w obliczu poważnego kryzysu, nie tylko kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego, ale także głębszego i bardziej trwałego kryzysu, który wymaga głębokiej transformacji i odnowy naszego życia duchowego, gospodarczego i społecznego.

75 lat temu geopolityczny układ sił wyłączył Polskę z Planu Marshalla i powojennej odbudowy Europy. Tym razem Polska ma możliwość współdecydowania o odbudowie Europy, angażując się w proces negocjacji nowego budżetu europejskiego i Zielonego Nowego Ładu. Jak najlepiej wykorzystać tę szansę? Czy nowe pokolenie chrześcijańskich i/lub konserwatywnych liderów będzie w stanie znaleźć odpowiedzi dla Europy, zakorzenić ją w jej dziedzictwie i stworzyć podstawy dla zrównoważonego wzrostu w przyszłości? Czy będzie w stanie przełożyć papieskie wezwanie do odnowy Europy w duchu Roku Jubileuszowego – jubileuszu biblijnego, szabatu, roku odnowy, do którego niedawno wezwał papież Franciszek, a który przywróci równowagę społeczną, wyeliminuje nadmierne nierówności i da odpocząć ziemi, zwierzętom i ludziom – na język europejskich procedur i polityk publicznych? 

Czy powrót do przedkryzysowej "normalności" wystarczy, aby uciec od obecnych i przyszłych kryzysów? A może potrzebujemy głębszej odnowy, aby zbudować bardziej stabilne i prężne fundamenty dla Europy? 

Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w towarzystwie najciekawszych polskich i europejskich liderów opinii podczas specjalnej debaty zorganizowanej przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska 

Paneliści 

13:00 Prof. Chantal Delsol - francuski historyk idei i filozof polityki. Założycielka Instytutu Badawczego Hannah Arendt. Kierownik Centrum Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée. 

13:15 Prof. Marek Rymsza - polski socjolog Uniwersytetu Warszawskiego, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP (2015-2020). 

13:30 Prof. Rocco Buttiglione - włoski senator i minister. 

13:45 Prof. John Milbank - brytyjski teolog, założyciel ResPublica Think Tank. 14:00-14:45 dyskusja

Część II 

Sprawiedliwa Transformacja po polsku? 

Poniedziałek, 30 listopada 

18.00 

Papież Franciszek podkreśla wagę sprawiedliwości społecznej w procesie odbudowy gospodarki i społeczeństwa po kryzysie pandemicznym. Podkreśla także konieczność zadbania o pracowników i lokalne społeczności oraz wzmocnienia ich partycypacji w procesie zielonej transformacji. 

Jak wcielić papieskie intuicje w konkretne polityki publiczne planując i wdrażając proces Sprawiedliwej Transformacji? 

O tym chcemy porozmawiać – w duchu dialogu i solidarności, nie bojącym się jednak konfrontacji z realnymi wyzwaniami oraz różnicami perspektyw i interesów – z przedstawicielami stron zaangażowanych w proces Sprawiedliwej Transformacji: działaczami społecznymi i ekologicznymi, przedstawicielami pracowników branży węglowej, ekspertami i reprezentami administracji publicznej. 

Goście debaty 

Adam Guibourgé-Czetwertyński – Ministerstwo Klimatu 

Marcin Korolec – Fundacja Zielonej Gospodarki 

Agata Kuźmińska – Green Future Institute 

Andrzej Chwiluk – Związek Zawodowy Górników “Makoszowy”

Dołącz do wydarzenia na Facebooku (kliknij w baner poniżej).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Hołownia
44,90 zł

Czy zwierzęta idą do nieba, a jeśli tak, to gdzie są, gdy my jesteśmy w czyśćcu? 
Czy jedzenie mięsa w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, sobotę i niedzielę to grzech i dlaczego? 
...

Skomentuj artykuł

Czy możliwa jest sprawiedliwa transformacja energetyczna? Zaproszenie na debatę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.