Do polskich seminariów wstąpiło 804 kandydatów

Do polskich seminariów wstąpiło 804 kandydatów
(fot. BostonCatholic / Foter / CC BY-ND)
KAI / ptsj

Ośmiuset czterech nowych alumnów rozpocznie w nowym roku akademickim przygotowanie do kapłaństwa - poinformował KAI ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Z ogólnopolskich danych zebranych przez to gremium widać wzrost liczby nowych powołań kapłańskich o 3 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Do seminariów diecezjalnych wstąpiło ok. 600 nowych kandydatów, a w seminariach zakonnych studia filozoficzno-teologiczne rozpocznie 200 nowych alumnów. W sumie przygotowanie do kapłaństwa rozpocznie 804 nowych kleryków, co oznacza ich globalny wzrost o 3 proc. - zauważa ks. Rzeszowski.

O ile w seminariach diecezjalnych liczba nowych kleryków zwiększyła się o 3 proc. to w seminariach prowadzonych przez zakony studia rozpocznie aż 18 proc. więcej nowych seminarzystów.

Natomiast ogółem, we wszystkich seminariach i na wszystkich rocznikach przygotowuje się do kapłaństwa ok. 3850 alumnów. W stosunku do roku 2013 jest ich mniej o 5 proc. dlatego, że na przełomie maja i czerwca br. wyświęcone na księży zostały liczniejsze roczniki. Więcej alumnów odchodzi też w trakcie formacji - zauważa rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Najliczniejszym polskim seminarium jest nadal Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie, gdzie kształci się ok. dwustu kleryków, w tym 36 młodych mężczyzn rozpoczęło właśnie formację do kapłaństwa na pierwszym roku.

Większość z nich jest po maturze, ale są wśród nich także studenci i absolwenci innych uczelni, zwłaszcza kierunków technicznych - mówi rektor tarnowskiego seminarium ks. dr hab. Andrzej Michalik. W tym roku przyjęci zostali także dwaj kandydaci, którzy szkołę średnią ukończyli i zdali maturę w Londynie.

Swoisty boom powołaniowy odnotowano w Radomiu. Do tamtejszego seminarium duchownego wstąpiło 26 mężczyzn i jest to największa liczba przyjętych w ciągu ostatnich 6 lat. To zasługa pracy księży w parafiach - uważa ks. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego WSD. - Prawie każdy kandydat powoływał się na świadectwo księży w rodzinnych parafiach - mówił.

W Radomiu większość kandydatów to osoby, które zdawały maturę kilka lat temu. - Mogli być w seminarium już wcześniej, ale towarzyszył im jakiś opór czy lęk. Dlatego stawiam tezę, że zamiast kryzysu powołań mamy do czynienia z kryzysem odpowiedzi na powołanie - ocenia ks. Wojtkun.

Osiemnastu nowych kleryków rozpocznie formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. To o pięciu studentów pierwszego rocznika więcej niż w ubiegłym roku. Natomiast w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi 1 października studia rozpocznie jedenastu nowych kandydatów, o dwóch mniej niż w zeszłym roku. Jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego alumni wzięli udział w rekolekcjach ignacjańskich.

W roku 2013 do seminariów duchownych w Polsce wstąpiło 762 kandydatów, w tym 593 do diecezjalnych a 169 do zakonnych. Natomiast w 2012 r. kandydatów ogółem było 832, 648 z nich wstąpiło do seminariów diecezjalnych, a 184 do seminariów zakonnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do polskich seminariów wstąpiło 804 kandydatów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.