Wigilia może trafić na światową listę UNESCO. Szanse na to są duże
Tradycja obchodzenia Wigilii Bożego Narodzenia może trafić na światową listę UNESCO. - Chcielibyśmy, żeby Wigilia była na światowej liście dziedzictwa we wpisie seryjnym, razem z krajami nadbałtyckimi – przyznała w rozmowie z Radiem Kraków Marlena Happach, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
- Trwają starania, by Wigilia Bożego Narodzenia, wraz z tradycjami krajów nadbałtyckich, trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Wigilia, wywodząca się z łacińskiego "vigiliare" (czuwanie), nawiązuje do dawnych chrześcijańskich uczt i jest dniem postnym, z bezmięsnymi potrawami oraz symboliką choinki i żłóbka.
- Dziś Wigilia to wieczerza poprzedzająca Boże Narodzenie, z dwunastoma potrawami, prezentami pod choinką i celebracją rodzinnych wartości.
Wigilia na światowej liście UNESCO?
Pomysł na wpisanie Wigilii na listę UNESCO pojawił się już 3 lata temu, jednak wtedy sytuację komplikowała trudna sytuacja Ukrainy.
Jak dodała Happach, "mam nadzieję, zdążymy przed wprowadzeniem wolnej Wigilii. Robimy wszystko, żeby się udało". Przypomnijmy, że już od przyszłego roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy.
Tradycje Wigilii Bożego Narodzenia
Słowo "wigilia" wywodzi się z łacińskiego terminu "vigiliare", oznaczającego czuwanie. Pierwotnie wigilię obchodzono przed wszystkimi ważnymi świętami kościelnymi. W czasach nowożytnych tradycja ta zaczęła odnosić się głównie do dnia poprzedzającego Boże Narodzenie. Dziś "Wigilia" najczęściej oznacza uroczystą wieczerzę, która odbywa się w wieczór poprzedzający to święto.
Według tradycji na wigilijnym stole powinno pojawić się dwanaście potraw, a każdy uczestnik wieczerzy powinien spróbować każdej z nich, aby zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku. W czasie Wigilii Bożego Narodzenia wręcza się prezenty, które obecnie są składane pod choinką.
Z czasem do tych zwyczajów dołączyło również ubieranie choinki – symbolu drzewa rajskiego w tradycji chrześcijańskiej. Wiecznie zielona choinka, nawet w zimie, przypomina wierzącym Chrystusa jako "drzewo życia". Jej dekoracje, takie jak świece czy lampki, symbolizują Chrystusa – "światłość świata". Pod drzewkiem często ustawia się żłóbek, który upamiętnia narodzenie Jezusa w Betlejem.
Wigilia jako wzór uczt chrześcijańskich
Wigilia nawiązuje do dawnych agap – uczt, podczas których chrześcijanie spotykali się wieczorem w przeddzień święta, by poprzez czuwanie, modlitwę i śpiew duchowo przygotować się do jego obchodów. Zgodnie z tradycją, wigilia ważnych świąt była dniem postnym, dlatego potrawy serwowane na wigilijnym stole mają postny, bezmięsny charakter.
Źródło: radiokrakow.pl / tk
Skomentuj artykuł