Miłosierdzie to nie pobłażliwość czy lekceważenie. To hojne usprawiedliwienie i przebaczenie wszelkiego grzechu. Dla Ewangelisty słowa Jezusa są regułami, jakie powinny regulować życie wspólnoty chrześcijańskiej.
„O Tobie mówi serce moje: «Szukaj Jego oblicza!». Będę szukał oblicza Twego, Panie” (Ps 27,8). To zdanie, które dostajemy w tę drugą niedzielę Wielkiego Postu, może brzmieć dla nas trochę górnolotnie, ale w rzeczywistości dotyka najprostszej tęsknoty człowieka. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wołamy o Bożą obecność. W zwyczajnych sytuacjach dnia codziennego, w naszej modlitwie, a czasem w głębokich zakamarkach duszy pragniemy doświadczyć Boga, chcemy Go zobaczyć – nie tyle oczyma ciała, ile sercem: „Pan moim światłem i zbawieniem moim” (Ps 27,1).
Kuchnia to jedzenie, sprzęty do gotowania i miejsce do przechowywania produktów. A czym jest kuchnia duszy? Jest w niej szulfada na post, na pocieszenie, na to, co karmi, a nie zasmuca. Obie te przestrzenie warto posprzątać w Wielkim Poście, by poczuć lekkość, mieć więcej miejsca i odkryć coś nowego o sobie. Zapraszamy na drugi odcinek declutteringu w Wielkim Poście.
Miłować tych, którzy nas kochają, to naturalne. Ale co z tymi, którzy nas ranią, odrzucają lub nawet prześladują? Jezus proponuje radykalną drogę – miłość nieprzyjaciół. Nie chodzi o uczucia, ale o wybór, który kształtuje nasze serca. Jak nauczyć się przebaczać i odrzucać logikę zemsty, by żyć w prawdziwej wolności?
Rozważanie cierpienia Jezusa w życiu chrześcijan nie ogranicza się wyłącznie do wielkopostnych nabożeństw Gorzkich Żalów, Drogi krzyżowej czy rozważania bolesnych tajemnic różańca - zresztą poza tym pierwszym nabożeństwem, wszystkie inne odprawiane są także poza liturgicznym czasem umartwienia i pokuty.
DEON.pl / mł
Zaczął się Wielki Post, a ty dalej nie wiesz, jak go dobrze przeżyć? Możesz poszukać inspiracji w materiałach, które przygotowaliśmy specjalnie do wielkopostnych działań i rozważań. Idź za tym, co cię pociągnie, co podpowie ci serce, na co pierwsze zwrócisz uwagę.
Redakcja DEON.pl
Trudno wyobrazić sobie Wielki Post bez Drogi Krzyżowej - nabożeństwa, w którym jesteśmy szczególnie blisko cierpiącego Chrystusa. Tegoroczny Wielki Post do łatwych jednak nie należy - wiele słyszymy o depresji wśród młodych ludzi, sytuacja polityczna na świecie również nie pozwala spać spokojnie. Z tego powodu, jako redakcja DEON.pl, przygotowaliśmy dla was specjalne rozważanie Drogi krzyżowej.
Korona cierniowa, którą włożono na głowę Chrystusowi przed Jego śmiercią to jeden z najcenniejszych skarbów Francji. Przechowywana jest w paryskiej katedrze Notre-Dame, a o tym, jak szlachetna jest to relikwia, świadczy fakt, że wierni mogą oglądać ją tylko raz do roku w Wielki Piątek. Korona cierniowa miała nigdy nie tracić świeżości i być wiecznie zielona. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy średniowieczni władcy kawałek po kawałku zaczęli ją niszczyć.
Nadzieja niejako nadaje orientację, wskazuje kierunek i cel chrześcijańskiej egzystencji. Właśnie ta nadzieja była iskrą pobudzającą serce "dobrego łotra", a wraz z nim każdego człowieka, który uświadamia sobie olbrzymi ładunek nieskończonego Bożego miłosierdzia - pisze ks. Wiesław Baniak SDC w komentarzu do drugiej z siedmiu ostatnich mów Jezusa na krzyżu.
Odczuć nie możemy sobie narzucić, ale w zgodzie nie to jest najważniejsze. Najistotniejsze jest chcieć to zrobić, mieć odpowiednie nastawienie.
Woda uświęcona słowami kapłana ma szczególną moc w życiu duchowym i walce z demonami. "Boi się jak diabeł święconej wody" - mówi popularne przysłowie. I, jak zaświadczają egzorcyści, nie ma w tym ani krzty przesady.
- Nie chcesz, żeby Bóg zmieniał twoje życie? To normalne. Tak, jak lęk przed nowością w życiu jest normalny, bo ryzyko zawsze jest. I tutaj też jest. Ale jeśli odważysz się podjąć to ryzyko i dasz się poprowadzić, odkryjesz kolejne etapy w życiu, kolejne rzeczy, których nigdy byś nie zobaczył, gdybyś nie podjął tego ryzyka - mówi bp Piotr Przyborek.
ChurchPOP / red
Ojciec Casey Cole OFM, znany z popularnego kanału YouTube "Breaking in the Habit", poruszył ostatnio ważny temat dotyczący języka, jakiego używają katolicy w codziennym życiu. W swoim najnowszym materiale wideo, franciszkanin zwraca uwagę na popularne frazy, które jego zdaniem mogą być szkodliwe dla wiernych. Duchowny twierdzi, że niektóre powszechnie używane zwroty, choć brzmią inspirująco i pozytywnie, w rzeczywistości stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła i mogą prowadzić do błędnego rozumienia wiary.
Radio eM Kielce / YouTube / pk
5 grzechów, z których nie może rozgrzeszyć "zwykły" ksiądz. Misjonarz miłosierdzia o swojej posłudze
To szczególnie poważne grzechy, których proces rozgrzeszenia jest wymagający i nie każdy kapłan ma uprawnienia, by ich udzielić. Są to grzechy zarezerwowane dla Stolicy Apostolskiej - przestępstwa naruszające godność człowieka oraz świętość sakramentu pokuty i pojednania - mówi ks. Adam Wilczyński, misjonarz miłosierdzia, gość programu "Prawdę mówiąc" na antenie Radia eM Kielce.
Czy modlitwa może być natarczywa? Jezus zachęca do wytrwałego proszenia i ufnego zwracania się do Boga. Nie jesteśmy intruzami w Jego planie, lecz dziećmi, które mogą śmiało wyrażać swoje pragnienia. Jednak obietnica Bożej hojności łączy się także z wezwaniem do czynienia dobra innym – nie z obowiązku, lecz z autentycznej miłości. Jak nauczyć się tej postawy w codziennym życiu?
vaticannews.va/pl/dm
Wołanie o pokój i miłosierdzie dla świata – tym będzie wielkie wydarzenie muzyczno-religijne „Symfonia Miłosierdzia”, organizowana jednocześnie w Krakowie, Watykanie i różnych miastach na pięciu kontynentach.
paulistki/dm
Św. Ekspedyt wzywany jest w niebezpieczeństwach, w sprawach niecierpiących zwłoki, sądowych, w chorobach i cierpieniach, w klęskach żywiołowych. Pomaga znaleźć zagubione rzeczy, łagodzić spory, nawracać grzeszników. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, możesz modlić się za jego wstawiennictwem do Boga.
Kluczowe momenty życia Jorge Bergoglia łączy jedno zdanie z Ewangelii przedstawiające powołanie celnika Mateusza, na którego Jezus „spojrzał z miłością” i go „wybrał”.
vatican.va/ mł
Papież Franciszek zachęca nas w Wielkim Poście do duchowej wędrówki. Spisał dla nas mapę - orędzie wielkopostne, które jest w tym roku dość wyjątkowe: bardzo krótkie, opublikowane niemal w ostatniej chwili, tuż przed tym, jak bardzo chory Franciszek trafił do szpitala.
ACI Prensa / Vatican News / bartolo-longo.pl / pk
W czasie studiów został przyjęty do pogańskiego kręgu, który "wyświęcił" go na kapłana satanistycznego. Zafascynowany spirytyzmem i wróżbiarstwem, był przekonany, że potrafi wykonywać autentyczną magię. Jego zaangażowanie w okultyzm doprowadziło do głębokiej depresji, napadów paranoi i przerażających wizji. W chwili rozpaczy usłyszał głos zmarłego ojca, który błagał go: "Wróć do Boga!", co zapoczątkowało proces powrotu do Jezusa. Poznaj historię Bartolo Longo - nawróconego satanisty, który oddał życie Bogu, stworzył Nowennę Pompejańską i wkrótce zostanie świętym Kościoła. Taką decyzję podjął przebywający w szpitalu papież Franciszek.
{{ article.description }}