radioplus.com.pl / radiojasnagora.pl / tk
W Kościele jest wiele znanych i regularnie śpiewanych hymnów liturgicznych. Nietrudno więc pominąć tych mniej powszechnych, które także wyróżniają się swoim pięknem i prostotą. Jednym z takich hymnów, niemal zapomnianym, przynajmniej przez katolików, jest akatyst.
Często myślimy o zbawieniu kiedyś, na końcu czasów, po sądzie ostatecznym. Bóg wchodzi w życie człowieka dziś. Wobec każdego wypełniają się słowa Pisma – teraz.
Ewangelista Marek mówi o dwóch powodach tych trudnych przeżyć uczniów: nie rozumieli ‘sprawy z chlebami’ i mieli ‘otępiały umysł’. To jest wyzwanie dla uczniów wszystkich czasów, także dzisiaj. My też bowiem mamy ‘ziemską mentalność’, która wykorzystuje Pana do naszych ‘ziemskich rozgrywek’.
DEON.pl / mł
Ledwo był weekend, a już jest kolejny, życie pędzi jak szalone, a ty biegniesz razem z nim pomiędzy między pracą, obowiązkami, z niekończącą się listą rzeczy do zrobienia i chórem mediów społecznościowych, który krzyczy nagłówkami, żebyś niczego nie przegapił. Do wypalenia tylko krok, stale towarzyszy ci zmęczenie i poczucie, że życie wymyka się spod kontroli. Trudno ci się zatrzymać i tęsknisz za spokojem ducha, który gdzieś znikł i nie chce wrócić.
YouTube / Kanał Rozwojowy / jh
Justin Bieber, kanadyjski piosenkarz popowy, opowiedział w jednym z wywiadów o najtrudniejszych chwilach swojego życia. Szczerze mówił o walce z mrokiem, uzależnieniami i duchową pustką, która omal nie doprowadziła go do autodestrukcji. Artysta otwarcie dzieli się, jak wiara chrześcijańska stała się fundamentem odbudowy jego życia.
W pierwotnym Kościele najpierw było słowo prowadzące do nawrócenia i wspólnota dóbr, jako jego owoc. Dopiero potem była Eucharystia i uwielbienie Boga.
Co będzie, gdy popatrzymy na bałagan w innym kontekście – jak na papierek lakmusowy stanu duchowego życia?
adonai.pl / tk
Często bywa tak, że przez długi okres czasu tkwimy w więzach grzechu, z którym nie jesteśmy sobie w stanie poradzić. Najlepszym lekarstwem na taki stan rzeczy jest spowiedź i proszenie Boga, aby pomógł nam nie popełniać już więcej tego grzechu. Poniższa modlitwa za wstawiennictwem św. Rajmunda może okazać się "zbawienna".
Jezus ogłasza początek nowej rzeczywistości. Jego słowo, nauczanie, stwarza wszystko na nowo, tchnie w nie nowe życie. Także dzisiaj słowo Jezusa oświetla i tchnie nowe życie w każdego człowieka. Poproś dziś o łaskę słyszenia "tu i teraz" słowa Pana.
KAI / jk
6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwane świętem Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Tego dnia w świątyniach święci się kadzidło oraz kredę, którą następnie oznacza się drzwi domów. W Polsce odbywają się też coraz bardziej popularne Orszaki Trzech Króli.
Już prawie zapomnieliśmy o Wigilii oraz o Sylwestrowej nocy: było trochę kulinarnego szaleństwa w gronie bliskich, nie zabrakło też emocji. Jednak – nie wszyscy o tym myślimy – doświadczenie tamtych dwóch wieczorów i nocy pozostanie z nami przez najbliższych dwanaście miesięcy! Przecież przez cały czas spełniać się będą życzenia, jakimi wtedy – szczerze lub nie – obdarzyliśmy się nawzajem. Czego w takich chwilach życzą sobie Polacy?
Gdyby nie liczyć aniołów, którzy wręcz oszaleli z radości na wieść o narodzeniu Zbawiciela, to okazałoby się, że samo przyjście na świat Jezusa nie wiązało się z żadnym szczególnym ani cudownym wydarzeniem. Bóg przyjmując na siebie ludzkie ciało, przyjął też całą szarość i zwykłość życia. I choć Jego pojawienie się wśród ludzi samo z siebie było cudem, to jednak Józef i Maryja nie cieszyli się specjalnymi przywilejami w przeżywaniu tej radości. O „cudowności” tego, co dokonało się w ich życiu, dowiedzieli się od innych ludzi.
KAI / jk
Kacper, Melchior i Baltazar – postacie z Ewangelii św. Mateusza – stały się trwałym elementem tradycji chrześcijańskiej. Jednak pytanie, czy istnieli naprawdę, wciąż pozostaje otwarte.
Inną drogą wrócili do ojczyzny. Mędrcy nie wracają tacy sami. Znaleźli miejsce, gdzie rodzi się Zbawiciel. To serce człowieka, jego wnętrze. Wracają do siebie, ale inni, odmienieni. Nauczyli się słuchać, pozwolili się poprowadzić. Gdziekolwiek pójdą, zabiorą tę mądrość ze sobą.
„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało” (J 1,1-3). Po raz kolejny w ostatnich dniach liturgia podsuwa nam do rozważania ten fragment z Ewangelii wg św. Jana. Możemy się zastanawiać, po co tyle razy czytać to samo, biorąc dodatkowo pod uwagę, że jest to tekst dość poetycki, a przez to bardzo trudny do interpretacji.
KAI/dm
Kiedyś byłem pijakiem, a dziś jestem szczęśliwym alkoholikiem i to muzykującym. Mam zadanie, by wszystkich bawić. Ten czas jest potrzebny do wyciszenia się. To są chwile dla mnie – mówił Zenon z Warlubia, uczestnik trwających w Górce Klasztornej rekolekcji dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin.
Deon.pl
„Chodźcie, a zobaczycie”. Przyjście do Jezusa to wybór bycia przy Nim, przylgnięcia do Niego i wejście na Jego drogę. Jezus pragnie, byśmy byli razem z Nim, w Jego domu. Gdy się tam jest, można zobaczyć, czyli być oświeconym. Jezus zaprasza każdego ze swoich uczniów, aby weszli na Jego drogę.
Aleteia / red
Tajemnica spowiedzi jest jednym z fundamentów sakramentu pojednania. Prawo kanoniczne zobowiązuje przede wszystkim spowiednika do jej bezwzględnego przestrzegania. W przypadku spowiedzi, w której uczestniczy tłumacz, również on musi zachować tajemnicę. Co więcej, obowiązek ten dotyczy także osób postronnych, które przypadkowo usłyszały treści spowiedzi.
ACI Prensa / pk
Uroczystość Najświętszego Imienia Jezus to wyjątkowy dzień, który przypomina o głębokim znaczeniu Imienia Jezus i Jego zbawczej mocy. Poznaj historię kultu, symbolikę chrystogramu IHS oraz powody, dla których warto wzywać "najświętsze Imię" w codziennym życiu.
PAP / jh
Czy spowiedź to duchowe wsparcie czy potencjalne źródło traumy? Psychoterapeuta Daniel Dziewit tłumaczy, dlaczego konfrontacja z własnym postępowaniem w sakramencie pokuty może być kluczowym momentem w życiu człowieka. W rozmowie mówi o duchowości jako elemencie budującym naszą tożsamość, relacjach między wiarą a psychoterapią oraz o tym, jak brak wartości prowadzi do zagubienia młodych ludzi.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}