DEON / mł
Aniołowie są prawdziwi, choć nie możemy ich zobaczyć. Ich niewidzialna obecność fascynuje nie tylko wierzących: wiele osób doświadcza w krytycznych momentach życia anielskiej interwencji. Na temat tych bezcielesnych stworzeń krąży wiele mitów. Oto trzy rzeczy, które warto wiedzieć o aniołach.
dominikanie.pl / YouTube.com / mł
Spór o to, która msza jest "lepsza" albo "bardziej godna" rozgrzewa ostatnio środowiska katolickie. Nie każdy jednak wie, czym dokładnie różnią się „tradycyjna” i „nowa” msza. O tym, co się zmieniło po Soborze Watykańskim II, opowiada o. Łukasz Miśko OP w podkaście "Puzzle wiary".
DEON.pl / mł
Szukasz swojej drogi, próbujesz rozeznać, czy jest nią kapłaństwo? Czekasz na znaki, potwierdzenia, na walkę, na przełomowy moment, na to, że będzie się dużo i mocno działo? Nie zawsze musi tak być. To "zwykłe" i proste świadectwo ks. Marka jest na to dowodem.
Bez sloganu / YouTube / mł
Kto musi zachować tajemnicę spowiedzi? Czy są przypadki, w których ksiądz jest z niej zwolniony? Co, jeśli niechcący usłyszymy, z czego spowiada się inna osoba? O szczegółach dotyczących tajemnicy spowiedzi mówią franciszkanie z kanału "Bez sloganu".
Salve.net, "Dzienniczek", cspb.pl
Czy na mszy są aniołowie? Nie zastanawiamy się nad tym zbyt często. Czasami aniołowie to dla nas niemal mityczne postacie, zupełnie nie związane z codziennym ludzkim życiem - a przecież to, że ich nie widać, nie znaczy, że ich nie ma. Najlepszym przykładem jest Anioł Stróż.
DEON.pl / mł
Myślę, że każdy z nas szuka w życiu szczęścia. Ja też szukałem szczęścia i spełnienia, i to jak najniższym kosztem. Często miałem wrażenie, że jestem na dobrej drodze, ale to szczęście nie przychodziło. Pewnie dlatego, że nie szedłem swoją drogą, ale drogą innych osób. Dostałem propozycję bardzo dobrze płatnej pracy i wydawało mi się, że gonitwa za pieniędzmi przynosi mi radość. Przełom nastąpił, kiedy od pewnego kapłana usłyszałem pytanie: „Czy ty w ogóle wierzysz?”.
DEON.pl / mł
Zbyt dużo już w publicznej przestrzeni złych historii o kapłanach. Czas opowiedzieć te dobre. Czas na historie o tym, jak można uwierzyć i przyjąć swoje powołanie. Jesteś księdzem? Opowiedz nam, jak to się zaczęło!
Langusta na palmie / YouTube.com / mł
Informacją o śmierci swojej mamy o. Adam Szustak OP podzielił się ze światem po Wielkanocy, prosząc o modlitwę. Opublikował też na swoim kanale YT "Langusta na palmie" kazanie, które powiedział podczas pogrzebu. Naprawdę warto go posłuchać.
opoka.org.pl / mł
Obrzęd Mandatum, czyli obmycie stóp podczas liturgii Wielkiego Czwartku, to w Kościele nic nowego. Jednak w czasie pontyfikatu papieża Franciszka obrzęd ten doczekał się pewnego odświeżenia oraz jednej ważnej zmiany w zasadach jego sprawowania, dotyczącej właśnie kobiet.
TikTok / ks.sebastianpicur / mł
"Nie myślę o kapłaństwie, bo jest teraz brudne" - to komentarz, który na TikToku zostawił jeden z obserwujących księdzu Sebastianowi Picurowi. Duchowny odpowiedział na ten zarzut w krótkim filmiku. Co w nim jest?
Bez sloganu / YouTube / mł
Czy celibat w Kościele jest potrzebny? Komu jest potrzebny? Na ten temat wypowiedzieli się o. Franciszek Chodkowski i o. Leonard Bielecki - franciszkanie, którzy prowadzą kanał "Bez sloganu".
Paweł Kowalski SJ / YouTube / mł
Czy przykazania obowiązują zawsze i wszystkich? Dlaczego niektórzy ludzie potępiają tych, którym się nie udaje? Czy zaawansowane życie religijne sprawia, że nie musimy już przejmować się wszystkimi zasadami życia wiarą? O trzech problemach z przestrzeganiem przykazań mówi o. Paweł Kowalski SJ.
Boży Punkt Widzenia / mł
Jak sobie radzić, gdy przeszłość do nas powraca i zalewa nas fala wspomnień, żalu, emocji, otwierają się stare zranienia? "Nie wiem, dlaczego tak jest, ale wydaje mi się, że każdemu się czasem takie dni przytrafiają" - pisze na swoim facebookowym blogu Jakub Danelski.
Centrum Heschela KUL / mł
Imion dla Dzieciątka, które miało się narodzić w Betlejem, nie wybrała ani Jego Matka - Maryja, ani Jego opiekun - święty Józef. Kto je wybrał i co oznaczają?
Deon.pl
Przypadające raz po raz liturgiczne wspomnienia świętych mistyków, którzy w swoich wizjach przeniknęli poza granice zaświatów, regularnie popycha media do zwrócenia uwagi na wizje czyśćca i piekła. Coraz częściej zdarza się, że nawet w całkiem świeckich mediach można przeczytać o tym, że “oni wiedzą”, jak piekło wygląda i konsekwentnie straszą nas tym, co tam rzekomo nas czeka. Piekło zawsze pobudzało ludzką wyobraźnię: może więc, nawet jeśli się tam nie wybieramy, i my powinniśmy zadać sobie pytanie, jak tam naprawdę jest?
YouTube / Dobra Nowina / mł
Skoro Bóg jest naszym Ojcem, to kto jest naszą matką? Skąd się w ogóle bierze przeświadczenie, że w duchowej rzeczywistości obok ojca brakuje nam matki? Mamy nawet taką pieśń w Kościele katolickim: "kiedy ojciec rozgniewany siecze, szczęśliwy, kto się do matki uciecze". Czy naprawdę tak wygląda nasza rzeczywistość? - pyta Mikołaj Kapusta.
Facebook / mł
Nie jestem zwolennikiem całkowitego zniesienia spowiedzi dla dzieci, zwłaszcza jeśli ktoś nawołuje do tego z przekory i by "dowalić". Jednak w każdym tego typu głosie może kryć się coś dobrego. Mamy wszystko rozeznawać, a nie patrzeć na świat czarno-biało - pisze Dariusz Piórkowski SJ.
Bez sloganu / YouTube / mł
- Kiedy zaczynamy modlitwę, chcielibyśmy czasem porozmawiać z Panem Bogiem tak po prostu, ale często nie wiemy, jak się do Niego zwracać, jakich słów używać. Nic nam nie przychodzi nam do głowy - mówi o. Franciszek Chodkowski OFM.
PAP / mł
Kto nie może otrzymać kościelnego pogrzebu? Wśród wymienionych osób są także ci, którzy "zdecydowali, że ich ciało ma być po śmierci spalone" - ale ksiądz może odmówić pogrzebu i katolickiego pochówku tylko pod jednym warunkiem.
KAI / mł
- Żeby otworzyć się na łaskę odpustu, trzeba się trochę wysilić duchowo. Nie wystarczy wypełnienie zewnętrznych czynności. Ta łaska również nie działa automatycznie. W życiu duchowym nic tak nie działa - mówi s. Anna Czajkowska ze zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych.
{{ article.description }}