Mocni w Duchu / YouTube / mł
- Mam w sobie taką nienawiść do Putina, że chciałabym go zabić. Czy powinnam się z takich myśli wyspowiadać? - to pytanie, które o. Remi Recław SJ dostaje od wielu matek. W niedawno opublikowanym nagraniu zakonnik wyjaśnia, czy można komuś źle życzyć i kiedy trzeba się z tego wyspowiadać.
Bez sloganu / YouTube / mł
Jak właściwie pościć? Co nam daje post? Jaka jest jego idea? Jak post wpływa na naszą duszę? - na te pytania w krótkim nagraniu odpowiada o. Franciszek Chodkowski, franciszkanin z kanału "Bez sloganu".
Chciałbym się mylić, ale niestety coraz bardziej odkrywam z przerażeniem, że Kościół w realu w odróżnieniu od Kościoła w Katechizmie opiera się w dużej mierze na mentalności starszego syna wcześniej ucieleśnionej w postawie proroka Jonasza. A jest to mentalność zasługi, prawa, dyscypliny.
KAI / mł
Wielu z nas na Zachodzie uważa grzech za "folgowanie sobie lub miłe nieposłuszeństwo" (enjoyable naughtiness). Tymczasem jest inaczej, bo grzech to „ludzka skłonność do psucia (mess things up) stworzonego przez Boga świata i jego harmonii” - pisze Tish Harrison Warren.
Mocni w Duchu / YouTube / mł
Dlaczego Bóg się godzi na wojnę? - na to pytanie na youtubowym kanale Mocnych w Duchu odpowiada Remi Recław SJ.
DEON.pl / mł
Kiedy dobre uczynki są szczególnie ważne? Czy naprawdę się liczą dla Boga? Czy możemy liczyć na to, że zostaniemy za nie nagrodzeni?
archidiecezjakatowicka.pl / mł
Trwa synod o synodalności. Kojarzy się różnie, bo różne komunikaty trafiają do wiernych z kurii i parafii. W niektórych parafiach synod jakby nie istniał, w innych – spotkania się rozkręcają, a rozmowy o Kościele budują relacje.
Bez sloganu / YouTube / mł
Tematem wiary w związkach niesakramentalnych w serii poświęconej wierze zajęli się franciszkanie z kanału "Bez sloganu" - o. Leonard Bielecki i o. Franciszek Chodkowski.
Deon.pl
100 lat temu chrzest Edyty Stein był kamieniem milowym w życiu najmłodszej patronki Europy. Przyszła święta doświadczyła spektakularnego nawrócenia podczas czytania "Życia św. Teresy z Avili", po którego przeczytaniu - jak napisała później w swojej autobiografii powiedziała sobie: "To jest prawda".
PAP/mł
"Mówiąc o Niepokalanym Poczęciu Maryi mamy na myśli święty początek Jej życia" - mówi mariolog i franciszkanin o. prof. Grzegorz Bartosik.
Czego powinna się spodziewać osoba zraniona, gdy w sakramencie spowiedzi chce opowiedzieć o wykorzystaniu seksualnym? Jak powinien zachować się spowiednik, a jak na pewno nie?
Różaniec – i pierwsze skojarzenia: Lourdes, nabożeństwa w październiku, kółka różańcowe, modlitwa do odklepania, pompejanka. Tymczasem w modlitwie różańcowej kryje się o wiele więcej, niż mozolne liczenie zdrowasiek. Jakie nieoczywiste, duchowe owoce może przynieść odmawianie różańca?
I to zapiera dech jak prostymi słowami Kasia i Jacek odkrywają coś, co wszyscy znamy, ale znamy tak dobrze, że nie widzimy, czym jest w istocie. Kiedy ostatnio zdumiał cię fakt, że wciąż jesteś, gdy rano otwierasz oczy? I że w ogóle masz na co patrzeć, bo przecież nie musiało być nic? Ty też nie musiałeś istnieć. Te doświadczenia niby są dostępne każdemu człowiekowi, ale kto się nad nimi zatrzymuje? Kiedy po raz ostatni wprowadziły nas w zachwyt? Kasia i Jacek zatrzymują nas na tym, co uznaliśmy za oczywiste, by się temu przyjrzeć, przeniknąć i odkryć w oczywistościach niezwykłość.
Youtube/dm
Czy są sytuacje kiedy kapłan może nie rozgrzeszyć? Czy są takie grzechy? A co jeśli wiem, że będę dalej grzeszył? Franciszkanie z „Bez sloganu” tym razem poruszyli temat warunków dobrej spowiedzi.
"Moim najpoważniejszym zastrzeżeniem do sekularyzmu i ateizmu jest to, że prowadzą do zamykania się umysłu. Chociaż sceptycy i ateiści, zarówno dawni, jak i obecni, chętnie stroją się w szaty rozumu, obawiam się, że w gruncie rzeczy są jego wrogami - właśnie przez to, że pomijają lub wykluczają możliwość stawiania najciekawszych pytań" - pisze bp Robert Barron.
W jezuickiej Bazylice Serca Pana Jezusa w Krakowie w niedzielę 16 maja 2021 roku przeżywać będziemy szczególne wydarzenie religijno-historyczne - umieszczenie relikwii św. Andrzeja Boboli, jezuickiego kapłana, męczennika i patrona Polski, w ołtarzu ku Jego czci. Będzie to prawdziwy powrót relikwii Męczennika.
Jeśli tak masz, nie ma się czym przejmować – problem z rozumieniem Pisma Świętego ma naprawdę dużo ludzi. Język biblijny bywa trudny, archaiczny, niezrozumiały i czasem nawet… śmieszny.
21 kwietnia Kościół obchodzi wspomnienie św. Anzelma z Canterbury (1033 – 1109)
Jacek Prusak SJ / Tygodnik Powszechny / mp
Kościół przyszłości, obok tradycyjnych misji, czyli duszpasterstwa ludzi wierzących, oraz pozyskiwania nowych członków, będzie musiał rozwinąć trzeci rodzaj posługi – duchowego towarzyszenia „nonom”, czyli osobom poszukującym.
ks. Helmut Jan Sobeczko
W aktualnej dyskusji o Komunii na rękę dziwi fakt, iż katolicy wyrażają bardziej lub mniej jawne nieposłuszeństwo prawowitej władzy kościelnej. Świadczy to nie najlepiej o świadomości eklezjalnej i obowiązku budowania i pogłębiania jedności wspólnoty kościelnej.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}