Co nam daje post? O. Chodkowski wyjaśnia

Co nam daje post? O. Chodkowski wyjaśnia
O. Franciszek Chodkowski OFM, współprowadzący kanał "Bez sloganu". Źródło: Bez sloganu / YouTube.com
Bez sloganu / YouTube / mł

Jak właściwie pościć? Co nam daje post? Jaka jest jego idea? Jak post wpływa na naszą duszę? - na te pytania w krótkim nagraniu odpowiada o. Franciszek Chodkowski, franciszkanin z kanału "Bez sloganu". 

W opublikowanym na franciszkańskim kanale krótkim wideo o. Chodkowski wyjaśnia, czym jest post, odwołując się do słów Tito Colliandra, prawosławnego pisarza, teologa, który inspirująco pisze właśnie o poszczeniu. 

Po co jest post?

O. Chodkowski przypomina, że przez umartwienie ciała mamy doskonalić ducha. Post to nie tylko umartwianie się i wyrzeczenia, ale o wiele więcej.

- Post jest sposobem na wyrażenie miłości. Gdy pościmy, odczuwamy wzrost wdzięczności wobec Boga, bo to On dał człowiekowi siłę i możliwość do poszczenia - cytuje prawosławnego teologa franciszkanin. Jak mówi, najbardziej dla niego inspirującym zdaniem jest stwierdzenie, że "modlitwa, post i czuwanie to odpowiednie sposoby na pukanie do drzwi, które bardzo chcemy, by zostały przed nami otwarte."

Pościć należy z umiarem

Jak zaznacza franciszkanin, pościć należy z umiarem, a zbyt wielki trud nałożony na ciało może przynieść szkodę nie tylko ciału, ale także duszy. Dlatego w poście trzeba roztropności i umiaru - podkreśla o. Chodkowski.

DEON.PL POLECA

Posłuchaj całego nagrania: 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
opr. Leon Nieścior OMI

Otóż, mój drogi, post jest powstrzymywaniem się nie tylko od chleba i wody, lecz na wiele sposobów można go zachowywać. Ktoś rezygnuje z chleba i wody tak, że odczuwa głód i pragnienie. Ktoś zaś pości,...

Skomentuj artykuł

Co nam daje post? O. Chodkowski wyjaśnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.