interia.pl / jh
Stanisław Tym, legendarny aktor, satyryk i felietonista, zmarł w wieku 87 lat. Artysta, którego kreacje i humor na zawsze wpisały się w historię polskiej kultury, był nie tylko gwiazdą filmów Stanisława Barei, ale również autorem scenariuszy i ikoną polskiej sceny kabaretowej.
Nowiny.pl / jh
Grudzień to wyjątkowy czas, który w wielu domach oznacza przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku, przedświąteczny miesiąc to również okazja do zrobienia zakupów w niedziele handlowe. Sprawdź, kiedy sklepy będą otwarte w grudniu i jakie zasady wynikają z obowiązującej ustawy.
PAP / tk
Jak poinformował wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała, Świętokrzyski Park Narodowy (ŚPN) ma zostać poszerzony o ponad 340 ha. Do granic parku zostanie przywrócony Łysiec. - Kończymy niepotrzebny spór polityczny; skupiamy się na ochronie przyrody i interesie społecznym - dodał Dorożała.
lublin.naszemiasto.pl / jh
Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami, a wybór idealnego prezentu dla dzieci to zawsze wyzwanie. Jakie zabawki królują w tym roku? Interaktywne, edukacyjne, a może te rozwijające kreatywność? Oto zestawienie hitów na Mikołajki 2024.
PAP / pk
Wigilia to dzień o specjalnym statusie i nie powinien on być traktowany jak zwykły dzień pracy - uważa 85 proc. pracowników. Takie dane opublikowano po przeprowadzeniu badania przez portal Pracuj.pl. 76 proc. pracowników uważa, że Wigilia jako dzień ustawowo wolny od pracy nie wpłynie negatywnie na gospodarkę.
Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym każdy zasługuje na odrobinę magii i ciepła. Właśnie w tym duchu studenci kierunku Marketing i Komunikacja Rynkowa z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podjęli inicjatywę, której celem jest wsparcie dzieci z krakowskich Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Akcja charytatywna "Bajkowe Święta UEK" ma przynieść im nie tylko radość, ale także konkretne wsparcie w postaci najpotrzebniejszych rzeczy.
Onet.pl
Wrocławska kawiarnia Archon, działająca przy zakładzie pogrzebowym na ul. Smętnej, organizuje wyjątkowe spotkanie wigilijne dla samotnych seniorów. Mimo nietypowej lokalizacji, gospodarze zapewniają, że atmosfera będzie ciepła i pełna świątecznej radości, a nie "smętna", jak mogłaby sugerować nazwa ulicy.
PAP / tk
W środę rano w jednym z krakowskich komisariatów doszło do tragedii. 23-letni mężczyzna, który był podejrzewany o zabójstwo kobiety, zastrzelił się z broni wyrwanej policjantowi.
PAP / jh
Krakowskie MPK padło ofiarą międzynarodowego ataku hakerskiego, który zakłócił działanie kluczowych systemów, w tym sprzedaży biletów i strony internetowej. Czy pasażerowie powinni obawiać się kradzieży danych osobowych? Skala ataku budzi niepokój.
Barbórka, obchodzona 4 grudnia, to nie tylko święto górników, ale także dzień wspomnienia św. Barbary – ich patronki. Na Śląsku Barbórka ma szczególne znaczenie, gdzie obchodzi się ją z uroczystymi paradami, tradycyjnymi obiadami i spotkaniami rodzinnymi. Sprawdź, jak kształtowała się historia tego święta, jakie tradycje mu towarzyszą i jakie życzenia składamy Barbarom oraz górnikom.
Onet
Sejm zdecydował o zamrożeniu cen prądu, ale klienci PGE i Tauron otrzymali rachunki z podwyżkami. Obie spółki zapowiedziały rozwiązania dla tych, którzy nie chcą "kredytować" sprzedawców energii - informuje Onet.
onet.pl/dm
Sejm zdecydował o zamrożeniu cen prądu, ale klienci PGE i Tauron otrzymali rachunki z podwyżkami. Obie spółki zapowiedziały rozwiązania dla tych, którzy nie chcą „kredytować” sprzedawców energii – informuje Onet.
RMF24 / red
We wtorek w ponad 20 miejscach w Polsce odbyły się protesty rolników, którzy sprzeciwiają się umowie o wolnym handlu z Mercosur oraz tzw. ustawie łańcuchowej. Protesty miały charakter ostrzegawczy, a uczestnicy, blokując drogi, chcieli zwrócić uwagę na zagrożenia dla polskiego rolnictwa.
Dziennik Zachodni / red
3 grudnia w hucie w Łaziskach Górnych wybuchł groźny pożar, który spowodował obrażenia u czterech pracowników zakładu. Na miejsce skierowano ponad 25 zastępów straży pożarnej, w tym jednostki spoza powiatu. Pożar został opanowany, ale jego przyczyny wciąż są badane.
PAP / tk
Ignis, czyli po łacienie "ogień" to nazwa pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Weźmie w niej udział polski astronauta Sławosz Uznański, który zaprezentował oficjalny emblemat misji.
PAP / Onet / red
Były minister sprawiedliwości i poseł PiS, Zbigniew Ziobro, zapowiedział udział w posiedzeniu komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, które odbędzie się 3 grudnia. Komisja rozpatrzy wniosek prokuratora generalnego Adama Bodnara o zgodę na jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przed komisję śledczą ds. Pegasusa. Wniosek ten trafił do Sejmu 22 listopada.
W ostatnich miesiącach problem dezercji wśród ukraińskich żołnierzy stacjonujących w Polsce nasila się. Co miesiąc około 12 wojskowych, głównie z doświadczeniem bojowym, decyduje się na opuszczenie ćwiczeń, co staje się coraz większym wyzwaniem dla ukraińskiego dowództwa. Przyczyny dezercji są różnorodne, ale głównie wynikają z wyczerpania psychicznego i fizycznego, związanego z trwającym konfliktem z Rosją. Żołnierze, którzy przez długi czas walczyli na froncie, odczuwają skutki traumy i ciągłego stresu, co często prowadzi do ich załamania i decyzji o opuszczeniu służby.
przegladsportowy.onet.pl / tk
W wieku 90 lat zmarł były piłkarz Lucjan Brychczy, jedna z największych legend polskiego futbolu. Informacje o śmierci przekazał w mediach społecznościowych Michał Brychczy, wnuk zmarłego. Były reprezentant Polski odszedł w poniedziałek 2 grudnia.
KAI / pzk
‘TAK edukacji, NIE dla deprawacji’ – pod takim hasłem na Placu Zamkowym w Warszawie odbyła się wielotysięczna manifestacja organizacji nauczycielskich i prorodzinnych przeciwko planom wprowadzenia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna. „Na siłę mają być wciskane dzieciom i młodzieży antyrodzinne wzorce, mimo że Konstytucja na to nie pozwala. To antyrodzinna ‘piła łańcuchowa’, która ma zniszczyć to, co potrzebne w przyszłości do założenia szczęśliwej rodziny” – powiedział obecny na proteście dr Zbigniew Barciński ze Stowarzyszenia Pedagogów NATAN.
PAP / pzk
Minionej nocy w wieku 78 lat zmarł Ryszard Poznakowski – muzyk i kompozytor, członek zespołów Trubadurzy i Czerwono-Czarni. Informację o jego śmierci podała w niedzielnym wpisie w mediach społecznościowych Budka Suflera. „Minionej nocy, po nierównej walce człowieka z chorobą odszedł Ryszard Poznakowski, kompozytor, instrumentalista, ważna i aktywna postać w środowisku polskich muzyków. Czerwono Czarni oraz Trubadurzy to zespoły, w których Ryszard Poznakowski był sercem i duszą” – napisała we wpisie na Facebooku Budka Suflera.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}