KAI / pk
W uroczystość św. Józefa w Krakowie czterech franciszkanów przyjęło święcenia diakonatu - trzech z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i jeden z Zakonu Braci Mniejszych. Sakramentu udzielił o. bp Edward Kawa ze Lwowa.
PAP / pk
Nie wystarczy powiedzieć "nie" dla wojny, trzeba modlić się i pracować na rzecz pokoju - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Dodał, że nauczanie Kościoła w jednoznaczny sposób potępia okrucieństwa wojny, bo jest ona "szczególnie drastycznym i tragicznym przykładem lekceważenia praw Bożych".
KAI / tk
- Bóg cieszy się, kiedy świętujemy razem jako bracia w prostocie – powiedział papież podczas audiencji dla pracowników lunaparków i mobilnych parków rozrywki we Włoszech. Zauważył, że celem ich działalności jest dawanie innym radości. Zaapelował jednak, by pozostali otwarci na wiarę oraz spotkanie z Chrystusem, bo to z niej rodzi się radość, która wypełnia serce i całe życie człowieka.
KAI / tk
- Kraków będzie mocny, kiedy rodzina będzie mocna – mówił bp Janusz Mastalski w czasie mszy św. sprawowanej w kościele Mariackim w intencji Krakowa i jego mieszkańców w dniu uroczystość św. Józefa – głównego patrona miasta.
nowiny24.pl / tk
W wieku 60 lat podczas niedzielnej mszy świętej zmarł ks. Henryk Czajka, proboszcz parafii pw. św. Anny w Niewodnej. W tym roku obchodziłby 35-lecie kapłaństwa.
Wojownicy Maryi / Facebook / pk
O odwołaniu ks. Dominika Chmielewskiego SDB z funkcji moderatora poinformowała na Facebooku wspólnota "Wojowników Maryi". "Rada Koordynatorów Ruchu Wojowników Maryi pragnie poinformować o zmianach, które zachodzą w składzie władz naszego Ruchu" - napisano na Facebooku.
KAI / tk
- Wiara jest wzrokiem otrzymanym od Boga. Każdej i każdemu z nas, w sakramencie chrztu świętego, Pan Jezus dosłownie otworzył oczy. Dał zdolność spojrzenia na siebie, na świat, na ludzi, na to, kim jesteśmy i co robimy właśnie w świetle wiary - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak 19 marca w Inowrocławiu.
KAI / tk
Kościół katolicki obchodzi uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa, patrona wszystkich ojców. W tym roku, ze względu na przypadającą 19 marca IV Niedzielę Wielkiego Postu, uroczystość została przeniesiona na 20 marca.
PAP / jk
„Bracia i siostry, nie zapominajmy o modlitwie za udręczony naród ukraiński, który nadal cierpi z powodu zbrodni wojennych” – mówił papież Franciszek podczas niedzielnego spotkania z wiernymi, licznie zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie. Słowa te wypowiedział dwa dni po tym, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina.
KAI / jk
„Wykorzystujmy każdą okazję, aby czynić dobro” – zachęca Papież wiernych przed modlitwą Anioł Pański
Do postawy zadziwienia Bożymi darami i wykorzystywania różnych okoliczności życia do czynienia dobra, zgodnie z przesłaniem przeznaczonej na dzisiejszą liturgię Ewangelii, zachęcił Ojciec Święty przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
KAI / jk
Dokładnie dziesięć lat temu, w uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, odbyła się inauguracja pontyfikatu papieża Franciszka. Na plac św. Piotra przybyło blisko 200 tys. wiernych z całego świata, przedstawiciele około 130 państw, delegacje różnych Kościołów i religii.
KAI / jk
O powodach, które sprawiły, że mnisi powiązani z Patriarchatem Moskiewskim muszą opuścić jeden z najważniejszych ośrodków życia religijnego Ukrainy – Ławrę Peczerską pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej – poinformował zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy, metropolita Epifaniusz. Skierował on przesłanie do braci tego klasztoru i społeczeństwa.
KAI
„Jedność, solidarność i dialog międzyreligijny” – to trzy główne wyzwania, które podejmuje nowy wikariusz apostolski Arabii Północnej o. Aldo Berardi z zakonu trynitarzy. Duchowny żyjący na Półwyspie Arabskim od dziesięciu lat dzisiaj przyjął święcenia biskupie. Zwraca uwagę, że w czterech krajach, które obejmuje jego prowincja kościelna, żyją dwa miliony katolików. Podkreśla, że wszyscy oni powinni być zdolni do miłowania i pomagania każdemu.
PAP
Papież Franciszek oświadczył w sobotę, że legalna migracja "leży w interesie wszystkich państw". W Watykanie spotkał się z rodzinami uchodźców, którzy przybyli do Włoch korytarzami humanitarnymi, organizowanymi przez stowarzyszenia kościelne, w tym rzymską Wspólnotę Sant'Egidio.
KAI
Papież Franciszek przyjął dziś na audiencji w Watykanie setki uchodźców i ich pomocników. W wypełnionej Auli Pawła VI powitał osoby, które w ostatnich latach dotarły do Europy bezpieczną drogą przez tzw. korytarze humanitarne. Dziękuję wszystkim, którzy zainterweniowali, aby wyjaśnić tę inicjatywę i złożyć swoje świadectwa. Cieszę się, że mogę spotkać tak wielu uchodźców i ich rodziny, którzy przybyli korytarzami humanitarnymi do Włoch, Francji, Belgii i Andory” podkreślił papież przypominając, że jest to wspólna akcja rzymskiej Wspólnoty Sant'Egidio, włoskiej Caritas, Kościołów protestanckich we Włoszech i kilku rządów europejskich.
KAI
Najbliższa edycja Światowych Dni Młodzieży w dniach 1-6 sierpnia br. w Lizbonie będą bezpieczną imprezą, powiedział w rozmowie z mediami portugalskimi koordynator rządu ds. organizacji tego wydarzenia José Sá Fernandes. Zapewnił, że DNI, na które ma przybyć ponad 1,5 mln osób, będzie bezpieczne dla ich uczestników.
KAI / tk
- Kultura spotkania buduje mosty i otwiera okna na święte wartości i zasady, które inspirują innych - powiedział Papież do delegacji tajwańskich mnichów buddyjskich, których przyjął na audiencji. Ich wizyta w Wiecznym Mieście ma charakter pielgrzymki edukacyjnej, która daje okazję do spotkania, uczenia się siebie nawzajem i docenienia różnych doświadczeń w poszukiwaniu Boga.
KAI / pk
Synod nie może się obyć bez teologii, podobnie jak i Kościół, w ani jednej chwili swego życia. Teologia bowiem to słowo o Bogu - mówił kard. Raniero Cantalaemssa w wielkopostnym rozważaniu dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Podkreślił, że bez teologii wiara łatwo mogłaby się stać bezduszną klepaniną, zabrakłoby też podstawowych środków do jej inkulturacji.
KAI / pk
- Co znaczy przygotować się do liturgii? Co jest najważniejsze w tym przygotowaniu? Bóg mówi przez Jeremiasza: najważniejszym jest słuchanie słowa - mówił abp Grzegorz Ryś. W radogoskiej parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w czwartek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu, liturgii stacyjnej przewodniczył metropolita łódzki, który mówił o liturgii będącej kodem słów i znaków z centralną pozycją słowa Bożego.
ksiadz_z_osiedla / TikTok / pk
Ks. Rafał Główczyński zamieścił na swoim TikToku film. Widać na nim jak tańczy z dziewicą konsekrowaną. Nagranie wzbudziło spore zainteresowanie. "Tańce w poście? Proszę księdza czy to wypada?" - komentują materiał internauci.
{{ article.description }}