Dominika Miros
(…) na terenie okupowanym przez Niemcy polscy naziści zbudowali obozy, które były obozami pracy, a potem stały się obozami masowej zagłady – powiedziała w poniedziałek w Krakowie minister edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że pielęgnowanie pamięci historycznej to sygnał dla świata, do czego może prowadzić nienawiść i wykluczenie. We wtorek szefowa MEN-u przeprosiła za wypowiedź.
PAP / pk
Fast food w dzisiejszych czasach towarzyszy nam na każdym kroku – od ulicznych budek, przez bary i restauracje, po wygodną dostawę pod drzwi. Tymczasem w latach 80., kiedy w Polsce dopiero rodziła się moda na szybkie jedzenie, hitem były bułki z pieczarkowym farszem. Parówki? To była prawdziwa rzadkość, na którą mogli sobie pozwolić nieliczni.
PAP/dm
Akademia Szwedzka odtajniła dokumenty dotyczące wyboru laureata literackiej Nagrody Nobla z 1974 roku. Wśród nominowanych byli wówczas Tadeusz Różewicz oraz Czesław Miłosz.
PAP / pk
Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w historii Polski. Dlaczego gen. Wojciech Jaruzelski zdecydował się na ten krok? Jakie były przyczyny, przebieg i skutki tego trudnego czasu? Sprawdź, co warto wiedzieć o stanie wojennym w PRL.
PAP/dm
Muzeum Auschwitz wybrało wykonawcę projektów: remontu i konserwacji poobozowych bloków o numerach 6 i 7 oraz elementów przestrzeni wystawy, która się w nich znajdzie. Ekspozycja ta będzie fragmentem nowej wystawy głównej. Wykonawca otrzyma 2,9 mln zł.
PAP/dm
26 października 1879 roku niedaleko Chersonia urodził się Lew Trocki, faktyczny przywódca rewolucji bolszewickiej, wróg, a w końcu ofiara Stalina. Był równie bezwzględny jak on – podkreśla Robert Service, autor nowej biografii Trockiego.
RMF FM24/Deon.pl/dm
Pod Palenicą w Szczawnicy rozpoczął się wielki widowiskowy, jesienny Redyk. To uroczysty powrót pasterzy z wypasu owiec w górskich halach. W tym roku odbywa się w piątek i sobotę 11 i 12 października. To stara góralska tradycja – po półrocznym wypasaniu się na halach, owce wracają do owczarni.
PAP/dm
85 lat temu, przed świtem 17 września 1939 roku, Armia Czerwona, wypełniając sowieckie zobowiązania zawarte w tajnym protokole dodatkowym do paktu Ribbentrop-Mołotow, zaatakowała Polskę. Sowiecki atak na Polskę zapoczątkował dramat setek tysięcy Polaków, zesłanych przez okupantów na „nieludzką ziemię”. Łącznie siły Armii Czerwonej skierowane w trzech rzutach przeciwko Rzeczypospolitej wynosiły ok. 1,5 miliona żołnierzy, ponad 6 tys. czołgów i ok. 1800 samolotów.
PAP / jk
Prokuratura będzie musiała ponownie wszcząć śledztwo w sprawie Akcji „Wisła”. Pod względem skali tę akcję da się porównać tylko z masowymi deportacjami w Związku Sowieckim. Spełnia wszystkie warunki do uznania jej za zbrodnię przeciwko ludzkości – powiedział w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Motyka.
didaskalia/YouTube/dm
Poprawność językowa powinna wziąć po uwagę poprawność polityczną – uważa prof. Jerzy Bralczyk, pytany w programie Patrycjusza Wyżgi „Didaskalia” o to, która z form jest poprawna: „na” czy „w” Ukrainie?
PAP / jh
Medycyna sądowa to dziedzina pełna tajemnic i wyzwań, gdzie każde ciało niesie ze sobą historię, którą trzeba odszyfrować. Prof. Paweł Krajewski, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, opowiada o fascynacji procesami zachodzącymi po śmierci, trudach pracy lekarza sądowego oraz o tym, dlaczego rozwiązanie każdej zagadki kryminalnej jest jak układanie skomplikowanej układanki.
BBC/x.com/dm
Jak podaje BBC, egipscy badacze rozwikłali tajemnice otaczające mumię nazwaną „krzyczącą kobietą”. Artefakt został znaleziony prawie 90 lat temu w Luksorze w Egipcie. Mumia ma około 3,5 tys. lat.
Wojsko Polskie / Instytut Pamięci Narodowej
Warszawa, 1 sierpnia 1944 roku, godzina 17:00. Cienie spowiły miasto, gdy zegary wybiły godzinę "W". Z piwnic, skrytek i zaułków wyłoniły się sylwetki uzbrojonych powstańców, młodzieńców pełnych nadziei, odważnych mężczyzn i kobiet, gotowych stawić czoła hitlerowskiemu okupantowi. Wkraczali w środek piekła, które miało zdeterminować losy stolicy i narodu polskiego.
PAP/aw
W najbliższy piątek, na wystawie w ramach Dni Kultury Żydowskiej w Chełmie, zobaczyć będzie można biblijne ilustracje znanego malarza Marca Chagalla. Obrazy zostaną zaprezentowane w Muzeum Ziemi Chełmskiej.
PAP/dm
28 czerwca 1914 r. w Sarajewie serbski zamachowiec zastrzelił następcę tronu austro-węgierskiego, Franciszka Ferdynanda Habsburga i jego żonę Zofię. To wydarzenie uznawane jest za początek I wojny światowej - powiedział PAP historyk Bartosz Zakrzewski.
PAP/dm
Olbrzymia kość, którą wędkarz przypadkowo znalazł w maju w Książnicach na brzegu Raby w Małopolsce, należy do dorosłego mamuta- wykazały badania. Zwierzęta te zamieszkiwały w plejstocenie, czyli epoce lodowcowej, cały obszar obecnej Polski.
Onet / pk
Jeden rozkaz Stalina wystarczył, by moskiewską Katedrę Chrystusa Zbawiciela zamienić w stertę gruzów. Na jej miejscu miał stanąć "Pałac Sowietów", ale powstał tam… basen, który istniał do 1994 roku. Poznaj historię najbardziej okazałej świątyni Rosji - od zniszczenia aż do odbudowy.
onet.pl / tk
W Piśmie Świętym można przeczytać opisy różnych kluczowych wydarzeń, jednak do tej pory naukowcy nie byli przekonani co to tego, czy rzeczywiście są one prawdziwe. Nowe badania archeologiczne potwierdzają jednak to, że Biblia się nie myli.
PAP / jk
233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Obowiązywała zaledwie przez kilkanaście miesięcy.
PAP / pk
Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja odkryli m.in. tajemniczą pieczęć - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
{{ article.description }}