KAI / pk
- Dziś, w czasach niepokojów, kiedy ciemność wydaje się atakować z wielką siłą i odbiera nadzieję, bardzo potrzebujemy ludzi, którzy robią wszystko, co w ich mocy, żeby ostatnie słowo nie należało do zła, ale do dobra. Ksiądz Manfred Deselaers jest taką osobą - mówi Piotr Żyłka, producent filmu o niemieckim prezbiterze od lat działającym na rzecz pojednania i pokoju w Oświęcimiu.
PAP / jk
310 lat temu, 17 lub 18 marca 1713 r., w słowackim Liptowskim Świętym Mikułaszu zbójnik karpacki Juraj Janosik został powieszony na haku. Na Słowacji, w Polsce i Czechach jego legenda trwa do dziś. Janosik stał się bohaterem filmów, seriali i dzieł literackich.
DEON.pl
- To, że mamy do czynienia co do zasady z wiarygodnym źródłem archiwalnym, nie oznacza, że każda znajdująca się w tym zasobie informacja jest informacją wiarygodną - mówi w rozmowie z DEON.pl prof. dr hab. Filip Musiał, historyk i politolog, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie oraz dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.
National Geographic / pk
Naukowiec i artysta połączyli siły, by odtworzyć twarz na podstawie przechowywanej we Francji czaszki. Zgodnie z tradycją należała ona do Marii Magdaleny.
polsatnews.pl / tk
Izraelski Urząd Starożytności, Izraelski Zarząd Parków Narodowych i Fundacja Miasta Dawida ogłosiły, że Sadzawka Siloe, w której Jezus uzdrowił niewidomego mężczyznę zostanie otwarta dla zwiedzających po 2 tys. lat. To "Jedno z najbardziej znaczących miejsc potwierdzających biblijne dziedzictwo Jerozolimy (...)" - powiedział Ze'ev Orenstein, dyrektor ds. międzynarodowych Fundacji Miasta Dawida w Jerozolimie.
wydarzenia.interia.pl / catholicnewsagency.com / tk
21 grudnia 1968 roku rozpoczęła się trwająca sześć dni misja Apollo 8. Jej celem było wyniesienie po raz pierwszy ludzi poza orbitę okołoziemską i okrążenie przez nich Księżyca. To właśnie podczas tej misji, 24 grudnia astronauci zacytowali fragment Księgi Rodzaju oraz złożyli miliardom ludzi życzenia bożonarodzeniowe.
Catholic News Agency / Times / pk
Miejsce pochówku położnej Jezusa od wieków stanowi cel chrześcijańskich pielgrzymek. Kim jest tajemnicza kobieta, o której wspominają apokryfy, a prawdopodobnie również Biblia?
PAP / pk
41 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.
PAP / tk
Rzymskie Koloseum odsłoniło kolejne tajemnice, tym razem dzięki pracom hydraulicznym i zbadaniu pozostałości znalezionych w 70-metrowym kanale amfiteatru. Na ich podstawie badacze ustalili, że widzowie walk gladiatorów jedli w czasie widowisk pieczone mięso, placki przypominające pizze, orzechy, warzywa i owoce.
KAI / tk
Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.
16 listopada 1295 roku została poświęcona w Opolu kolegiata św. Krzyża i to jest ten dzień w historii opolskiej katedry – dziś pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego – który powinien być każdego roku momentem szczególnego świętowania – to wspomnienie ‘narodzin’. W tym roku jednak jest pewien kłopot… Katedra jest zamknięta, a to, co się dzieje w jej wnętrzu wielu zaskakuje. Przestrzeń świątyni zamieniła się w wielkie stanowisko archeologiczne, które dziś nie ma sobie równych w Europie.
W tym roku świętujemy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada proponujemy krótki quiz – 11 pytań, na które wypada znać odpowiedź.
"Jego nazwisko otwierało każde drzwi w Paryżu, był bohaterem Ameryki, punktem odniesienia ruchów wolnościowych w Italii. W innym zapewne wymiarze niż w Polsce, gdzie stał się wręcz uosobieniem idei odrodzonej, idealnej Rzeczypospolitej". Chociaż Tadeusz Kościuszko żył na długo przed niepodległą Rzeczpospolitą, można go nazwać jej "pierwszym obywatelem". Przeczytaj fragment książki "Marzyciele".
Twitter/mk
Oglądając ciekawą animację udostępnioną na Twitterze możemy sprawdzić, gdzie powstały najwyższe pomniki świata. Wbrew temu, co niektórym może się wydawać, to nie monumenty Chrystusa należą do największych tego typu obiektów.
Maria Milvia Morciano / vaticannews / pzk
28 października 312 roku Konstantyn pokonał Maksencjusza w bitwie przy Ponte Milvio. To bardzo ważna data, która wyznaczyła punkt zwrotny w nawróceniu cesarza i otwarła drogę do chrystianizacji Cesarstwa Rzymskiego.
PAP/kh
Władze Chile poinformowały, że pożar uszkodził tajemnicze kamienne posągi z Wyspy Wielkanocnej. Niektóre z monumentów zostały nieodwracalnie zniszczone. Burmistrz Chile prosi o pomoc finansową Muzeum Brytyjskie.
PAP/kh
Badania archeologiczne przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego doprowadziły do odkrycie na terenie Puszczy Białowieskiej wielu śladów działalności człowieka, datujących się od czasów prehistorycznych. Archeolodzy natrafili m.in. na dwie ufortyfikowane konstrukcje, które pozornie tylko pełniły role obronne.
Deon.pl
Genowefa Pohl była sadystką i zbrodniarką wojenną, która w szczególnie okrutny sposób traktowała dzieci. Głodzenie, bicie, tortury, zabójstwa to tylko niektóre z okropności, jakich się dopuszczała. Po wojnie nie tylko zmieniła nazwisko i uniknęła kary śmierci, ale również znalazła pracę w dziecięcym żłobku. Przez ponad dwadzieścia lat żyła dalej w Łodzi, gdzie w czasie wojny dopuszczała się niewyobrażalnych zbrodni wobec dzieci. Kim była okrutna wachmanka? Przeczytaj fragmenty książki Błażeja Torańskiego "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol".
Deon.pl
Film "Orlęta. Grodno '39", który wszedł na ekrany polskich kin, opowiada historię obrony miasta we wrześniu 1939 r. przed najazdem Armii Czerwonej. Głównym bohaterem filmu jest 12-letni Leon Rotman i to właśnie z jego perspektywy ukazana jest bohaterska, lecz zakończona porażką obrona Grodna.
Pytanie o to, kiedy Kraków przestał być stolicą Polski, warto postawić choćby dlatego, że daty, jakich uczono nas na lekcjach historii, są niepoprawne. Michał Rożek w swojej książce „Sekrety Krakowa” wytknął historykom, że ani roku 1596, ani 1609 r. nie można uznać za datę przeniesienia stolicy do Warszawy. Kiedy to się w takim razie stało i czy są na to oficjalne dokumenty?
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}