Pierwsze Boże Narodzenie w kosmosie. Astronauci przeczytali fragment Księgi Rodzaju

Pierwsze Boże Narodzenie w kosmosie. Astronauci przeczytali fragment Księgi Rodzaju
Zdjęcie Ziemi wykonane w czasie misji Apollo 8 z orbity Księżyca w wigilię Bożego Narodzenia (fot. NASA / unsplash.com)
wydarzenia.interia.pl / catholicnewsagency.com / tk

21 grudnia 1968 roku rozpoczęła się trwająca sześć dni misja Apollo 8. Jej celem było wyniesienie po raz pierwszy ludzi poza orbitę okołoziemską i okrążenie przez nich Księżyca. To właśnie podczas tej misji, 24 grudnia astronauci zacytowali fragment Księgi Rodzaju oraz złożyli miliardom ludzi życzenia bożonarodzeniowe.

Aby lepiej poznać tę historię należy cofnąć się do 1961 roku, kiedy to radziecki kosmonauta Jurij Gagrin stał się pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej, lecąc po ziemskiej orbicie na statku Wostok.

„Był to okres zimnej wojny i najbardziej zaciekłej rywalizacji pomiędzy USA i ZSRR. Osiągnięcia kosmiczne stały się areną do walki pomiędzy supermocarstwami” – czytamy na portalu wydarzenia.interia.pl.

Walka Sowietów z chrześcijaństwem

Kraje chętnie wykorzystywały propagandę. Dla Sowietów ważne było poniżenie chrześcijańskich wartości i wywyższenie ateizmu. Lot Gagarina w kosmos był dla nich idealną okazją, aby to zrobić.

DEON.PL POLECA

Kiedy kosmonauta bezpiecznie wylądował na Ziemi miał powiedzieć: "patrzyłem i patrzyłem, ale nie zobaczyłem Boga". Nie jest pewne, czy Gagarin sam wypowiedział te słowa, czy był to pomysł radzieckich propagandystów.

Sowiecka prasa chętnie jednak wykorzystywała jego słowa jako potwierdzenie wyższości ideologii marksistowsko-leninowskich nad chrześcijaństwem.

Po wyczynie Sowietów i wypowiedzi Gagarina, Amerykanie potrzebowali spektakularnego lotu w kosmos. Okazja do rewanżu nadeszła wraz z misją Apollo 8. Wtedy to astronauci jako pierwsi opuścili orbitę okołoziemską i okrążyli Księżyc. Ich misja trwała od 21 do 27 grudnia.

Bożonarodzeniowe życzenia od Amerykanów

W wigilię, 24 grudnia 1968 roku odbyła się transmisja na żywo, podczas której z ust astronautów padły słowa z biblijnej Księgi Rodzaju: "Dla wszystkich ludzi na Ziemi załoga Apollo 8 chce przekazać wiadomość. Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Wtedy Bóg rzekł: Niechaj się stanie światłość! I stała się światłość. Bóg widząc, że światłość jest dobra, oddzielił ją od ciemności...".

„W przypadku transmisji wigilijnej NASA nie dała mężczyznom żadnych konkretnych instrukcji dotyczących tego, co powinni powiedzieć. Zaznaczyli jedynie, aby powiedzieli coś ‘odpowiedniego’” – czytamy na catholicnewsagency.com.

Astrunauci przyznali, że nie wybrali fragmentu Księgo Rodzaju jedynie ze względu na jego znaczenie dla chrześcijan, ale także dla wszystkich innych religii świata.

"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię"

Jezuita i astronom Guy Consolmagno "powiedział, że wybór tego konkretnego fragmentu Pisma Świętego był nieoczekiwany i wywarł na nim ogromne wrażenie” – podaje catholicnewsagency.com.

- Spodziewałbym się psalmu o tym, jak niebiosa głoszą chwałę Boga, ale wybranie tego konkretnego czytania było aktem geniuszu, o którym nigdy bym nie pomyślał — przyznał o. Guy Consolmagno SJ.

- Słyszeć, jak historia Księgi Rodzaju czytana jest w pełen szacunku sposób, było satysfakcjonujące – dodał jezuita.

Źródło: wydarzenia.interia.pl / catholicnewsagency.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Pierwsze Boże Narodzenie w kosmosie. Astronauci przeczytali fragment Księgi Rodzaju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.