Nowiny.pl / mł
Kościół, którego doświadczam, to Kościół odkrywający siebie na nowo – Kościół przełomu. Nie jest to Kościół, który zmienia swoją istotę. W żadnej mierze. Jest to Kościół, który się oczyszcza i wraca do źródła. To piękne, a jednocześnie często trudne i po ludzku nieprzyjemne dzieło, które dokonuje się niejednokrotnie w ogniu sytuacji zewnętrznych - pisze ks. Mariusz Maluszczak na portalu nowiny.pl
Facebook.com / mł
Powoli się przebija ta świadomość, że parafia, która jest skierowana do "ogółu", do masy, gdzie wszystkich się uśrednia, jest niewielką pomocą w wypełnianiu indywidualnego powołania każdego z nas - pisze Dariusz Piórkowski SJ.
Ksiądz z Osiedla / Youtube.com / mł
Czy na kolędę trzeba mieć wodę święconą? Ile wypada dać księdzu w kopercie? Czy księdza można poprosić o pomoc? Ks. Rafał Główczyński, znany jako "Ksiądz z Osiedla" opublikował na swoim kanale nagranie, w którym wyjaśnia, czego nie należy robić podczas kolędy.
KAI / mł
- Mogą być dobre i złe spowiedzi. Takie, które dodają ducha ale i takie, które stają się nadużyciem – mówi prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta. Jak ocenia postulat zakazu spowiadania dzieci?
PAP / jk
W południe przed sceną na Rynku Głównym w Krakowie spotkały się królewskie orszaki, które zmierzały do centrum z trzech stron miasta. Reprezentujący je królowie oddali przy żłóbku na scenie hołd, następnie rozpoczęło się wspólne kolędowanie.
Słowo "hierarchia" wprowadza do kościelnej komunii kategorię „panowania”. Nie sposób tu uniknąć skojarzeń z krytykowanymi przez Jezusa „władcami” i ich metodami działania. Zastrzeżenia budzi ukazywanie wspólnoty wierzących jako drabiny zstępujących stopni, od papieża do katechumena, co trudno uzgodnić z fundamentalną równością wszystkich członków Kościoła - pisze ks. Marek Jagodziński w książce "Kościół komunii".
Facebook.com / mł
- Na te tematy wypowiada się wielu. Pozwólcie, że napiszę, jak ja to osobiście widzę - napisał na swoim facebookowym profilu ks. Wojciech Węgrzyniak. Krakowski biblista wymienił pięć środków, które wydają się na pozór skuteczne, ale wcale nie pomagają wrócić ludziom do Kościoła.
PAP / jk
Podczas gdy dziś odliczamy sekundy, dzielące nas od rozpoczęcia kolejnego Nowego Roku, nasi przodkowie postrzegali to wydarzenie raczej jako odcinek czasu liczony w dniach, niż moment uderzenia zegara - powiedział dr Damian Kasprzyk z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.
My, kobiety w Kościele, zbyt często ignorujemy wewnętrzne sygnały. Zbyt rzadko ufamy naszej intuicji, bo nie jest racjonalnie wytłumaczalna, bo jest tylko przeczuciem, wrażeniem, nie można oprzeć jej na dowodach.
Wydawnictwo Święty Wojciech
Praprababka Jezusa, która postanowiła porzucić rodzinny kraj i razem z teściową przenieść się do Betlejem. Kim była Rut Moabitka? Dlaczego znajdujemy ją w rodowodzie Jezusa? Jakie przesłanie ma dla nas jej niezwykła historia? Wyjaśnienie znajdujemy w nowej książce abp. Grzegorza Rysia i Małgorzaty Bilskiej "Mistrzowie drugiego planu" .
PAP / jk
Wiele czynności, jakie dawniej wykonywano w Wigilię i następujące po niej dni świąteczne miało zapewnić urodzaj, pomyślność, zdrowie. Z biegiem czasu przestano w to wierzyć, stąd tak wiele zwyczajów dziś już zanikło – powiedziała dr hab. Mariola Tymochowicz, prof. UMCS z Instytutu Nauk o Kulturze i etnograf z Muzeum Narodowego w Lublinie.
DEON.pl / mł
Wigilia Bożego Narodzenia to dzień, w którym w wielu polskich domach się pości. Na obiad szykowane są postne dania, a wieczerza wigilijna jest pozbawiona mięsnych posiłków. Co się stanie, gdy na wigilijnym stole pojawi się pieczeń z indyka? Czy to grzech złamać wigilijny post?
Nowiny.pl / mł
„Kościół obecnych kilku lat to przede wszystkim Kościół przemian. Kwestie światopoglądów, COVID, różne ciemne i bolesne sprawy dotyczące duchownych. To wszystko sprawia, że bardzo gwałtownie kończy się taki Kościół, jaki znamy z przeszłości, i idzie ku nam nowe. A nowe znaczy nieznane i dlatego się go często boimy”
Rośnie liczba ludzi odchodzących lub gotowych do odejścia od Kościoła, narasta odchodzenie od przekonań chrześcijańskich i brak zainteresowania nimi. Przyczynił się do tego także przesadzony i wyidealizowany obraz księdza, który karmiony był przeżywaną mocno w liturgii rolą kapłana wyrwaną z normalności życia - pisze ks. Marek Jagodziński w książce "Kościół komunii".
Jednym z najpoważniejszych problemów Kościoła w krajach zachodnich jest przejawiające się bardzo ostro odwrócenie się od niego młodszych kobiet. Czują się w Kościele zaniedbywane pod względem strukturalnym, a nawet dyskryminowane. Kościół katolicki odbierają jako „Kościół kleru”, a nawet jako „Kościół mężczyzn” - pisze ks. Marek Jagodziński w książce "Kościół komunii".
Szósty grudnia. I odwieczny dylemat - co i jak mówić dzieciom o świętym Mikołaju? Niewierzący nie mają z tym problemu, a wierzący muszą borykać się z rozmaitymi krasnalami oraz dialogami w rodzaju "Jak święty Mikołaj przechodzi przez komin? To tajemnica". Duże dzieciaki rozumieją więcej, ale jak wybrnąć z sytuacji, gdy mamy na rodzinnym pokładzie maluchy?
KAI / mł
Nauka Kościoła i Ewangelia są niezmienne, jednak sposób przekazu powinien być naznaczony duchem czasu. Dotyczy to zarówno wyjaśniania prawd wiary, jak i słuchania wiernych podczas spotkań z księdzem - tłumaczy Dorota Szostek, psycholog i psychoterapeutka. Często jednak księża popełniają w swoim kapłańskim życiu jeden błąd, który ma duże konsekwencje.
KAI / tk
- Chcę głosić Ewangelię przez internet dla ludzi, którzy uwierzą i dzięki swojej wierze stworzą zdrowe, realne wspólnoty – wyjaśnia ks. Teodor Sawielewicz. W rozmowie z KAI mówi o duszpasterstwie online oraz wzroście popularności Teobańkologii przypadającej na czas covidowych obostrzeń.
KAI / mł
- Nie chodzi o automatyczne wypełnianie pewnych praktyk. To nie magia. Nie jest tak, że jeśli odmówię różaniec, czy zamówię Msze św. gregoriańskie za mojego zmarłego, to on po ich odprawieniu automatycznie idzie do nieba. Może się zdarzyć, że zmarły nie może z tego daru skorzystać, bo jest w jakiś sposób zamknięty albo potrzebuje czegoś innego, np. przebaczenia – mówi s. Anna Czajkowska w rozmowie z KAI.
Deon.pl
- Rzekoma chrześcijańska Rosja to jest kolos na glinianych nogach. Prawosławie rosyjskie w rzeczywistości ma bardzo słabą bazę społeczną, to właściwie pusta w środku wydmuszka – podkreśla w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim Łukasz Kobeszko, gość podcastu „Tak myślę”.
{{ article.description }}