national-geographic.pl / jh
Asteroida uderzyła w Ziemię jak cios pięści olbrzyma, a planeta – owinięta w pył i skąpana w ciemności – przestała oddychać. Na dwa lata ustąpiła fotosynteza, światło słoneczne niemal zanikło, a temperatura spadła do lodowatego minimum. To nie była zwykła katastrofa; to był apokaliptyczny teatr przetrwania, który zakończył panowanie dinozaurów i otworzył zupełnie nowy rozdział w historii życia na Ziemi.
PAP / pk
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprezentowało fotografię ciemnej mgławicy, której kształt przypomina sylwetkę wilka, a może nawet wilkołaka. Zdjęcie uzyskano teleskopem VST w Obserwatorium Paranal w Chile. "Jeśli ktoś sądził, że ciemność równa się pustce, powinien to przemyśleć jeszcze raz" - napisano w komunikacie.
national-geographic.pl / tk
Jakiś czas temu zrobiło się głośno o Betelgezie, jednej z najjaśniej świecących gwiazd na niebie i idealnej kandydatki na supernową. W 2019 roku naukowcy dostrzegli, że obiekt znacznie przygasł. Później okazało się to jednak chwilową zmianą, a według najnowszych badań za zmianami jasności Betelgezy stoi gwiazda towarzysząca.
theguardian.com/dm
W 1979 roku elektrownia w Pensylwanii była miejscem najpoważniejszego stopienia się rdzenia reaktora jądrowego i wycieku promieniowania w historii USA. Reaktor jądrowy, w ośrodku Three Mile Island, zamknięty w 2019 roku, ma zostać uruchomiony po raz pierwszy od pięciu lat. Jego właściciele, firma Constellation Energy, zawarli umowę na dostarczenie energii elektrycznej do rozrastających się zakładów Microsoftu zajmujących się sztuczną inteligencją, czyli w skrócie AI. Sprawę opisał The Guardian.
Rmf fm/dm
Każdy lot kosmiczny to doświadczenie zmieniające życie, ale spacer kosmiczny jest czymś wyjątkowym. Kiedy wychodzisz na zewnątrz i zdajesz sobie sprawę, że pięć centymetrów przed twoim nosem jest próżnia kosmiczna, to doświadczenie bycia w Kosmosie jest o wiele bardziej intensywne – mówi RMF FM Jeffrey Hoffman, astrofizyk, były astronauta NASA. Jak podkreśla, „warto polecieć w Kosmos, by przekonać się, że Ziemia jest naprawdę okrągła”. – Oczywiście wszyscy to wiemy, ale nie traktujemy Ziemi, jakby była okrągła, ponieważ bycie okrągłym oznacza, że jest skończona. Ziemia jest skończonym zamkniętym systemem, tak, jak statek kosmiczny. Jeśli zepsujemy nasz statek kosmiczny, umrzemy. Jeśli ludzkość zepsuje planetę Ziemię, umrzemy – przekonuje w rozmowie z Grzegorzem Jasińskim Hoffman.
PAP / tk
Międzynarodowy zespół naukowców, który podczas prac archeologicznych znalazł tysiącletnie nasiono, zdołał wyhodować z niego drzewo. Zdaniem badaczy jest to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii.
PAP / Insects / ml
Badania opublikowane w czasopiśmie „Insects” pokazują, że ekstrakty z konopi (Cannabis sativa) oraz kannabidiol (CBD) mogą stanowić nowy, obiecujący sposób na eliminację komarów Aedes aegypti, odpowiedzialnych za przenoszenie chorób takich jak żółta febra, denga czy wirus Zika.
PAP/dm
Przez niemal dwa miesiące, od 29 września do 25 listopada, Ziemia będzie miała aż dwa naturalne satelity - informują astronomowie. Oprócz Księżyca po orbicie ziemskiej będzie poruszała się również asteroida 2024 PT5, określana jako miniksiężyc.
PAP / pk
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował zderzenie galaktyki spiralnej i eliptycznej, które wspólnie znane są jako Arp 107. Układ był już obserwowany dawniej, ale z dużo mniejszą rozdzielczością. Kamera ukazała jądro dużej spiralnej galaktyki, w którym mieści się supermasywna czarna dziura. W obecnej postaci przypomina twarz.
PAP / pk
Niedrogie, przenośne urządzenie do dokładnego pomiaru ilości plastików uwalnianych z przedmiotów codziennego użytku, takich jak butelki na wodę czy jednorazowe kubki, opracowali naukowcy z University of British Columbia.
PAP / pk
Nawet jedna trzecia społeczeństwa zmaga się z jakąś stałą chorobą neurologiczną - powiedział PAP neurolog prof. Konrad Rejdak. Wskazał, że największym problemem są udary mózgu, których przybywa i dotykają coraz młodszych pacjentów.
PAP / pk
Nowe odkrycia dotyczące roli cytokin w przebiegu gruźlicy mogą zmienić sposób leczenia chorób zapalnych - informuje "Nature".
CNA / Relevant Magazine / Sachin Jose / X /pk
Całun Turyński to dla jednych święta relikwia i "świadek zmartwychwstania", a dla innych - sprytne oszustwo. W ostatnim czasie dyskusja na temat Całunu znowu rozgorzała. Nowe badania naukowe potwierdziły jego autentyczność, a sztuczna inteligencja - na podstawie pochodzących z niego danych - odtworzyła twarz Chrystusa.
PAP / jh
Interaktywne zabawki dla dzieci, takie jak Toniebox, Tiptoi, czy Tamagotchi, budzą poważne obawy wśród rodziców. Badacze ostrzegają, że urządzenia te mogą gromadzić i przesyłać obszerne dane behawioralne o najmłodszych użytkownikach.
businessinsider.com.pl,serwis cyfrowa.rp.pl/Tou Tube/x.com/dm
Pod koniec 2023 roku, firma Tesla, której właścicielem jest Elon Musk, zaprezentowała nowego dwunożnego humanoida. Ma on asystować ludziom, a także zastępować ich w pracy. Musk chce wyprodukować miliardy maszyn.
PAP/dm
Jedzenie, napoje a nawet środki medyczne mogą zamówić turyści na Wielkim Murze za pomocą aplikacji, a produkty są dostarczane dronami – poinformował w czwartek portal CNN.
national-geographic.pl / tk
Nikt z nas nie lubi się nudzić. Nuda powoduje gorsze samopoczucie, więc gdy tylko się pojawia, mamy ochotę jak najszybciej ją zabić. W obecnych czasach wielu z nas sięga po media społecznościowe, które stanowią idealny zapychacz czasu. Co ciekawe, skrolowanie ekranu telefonu wcale nie zabije naszej nudy, lecz jeszcze bardziej nas pogrąży.
PAP / jh
Najnowsze badania sejsmiczne przeprowadzone na Marsie ujawniły istnienie dużego podziemnego zbiornika płynnej wody, który może być kluczowym elementem marsjańskiego cyklu wodnego.
wirtualnemedia.pl/x.com/dm
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w wydanym postanowieniu zakazał przez trzy miesiące emisji reklam na Facebooku i Instagramie z wizerunkiem i danymi prezenterki i przedsiębiorczyni Omeny Mensah – informują Wirtualne Media. O sprawie poinformował w mediach społecznościowych szef InPostu Rafał Brzoska, partner Omeny Mensah.
wirtualnemedia.pl/dm
Facebook wprowadza nowe ostrzeżenie i kurs edukacyjny dla osób, które po raz pierwszy naruszyły standardy społeczności- podają Wirtualne Media.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}