Prawa kwantowe, które stanowią o naszej spójności i sprawiają, że możemy bez problemu oprzeć się o ścianę czy też chwycić do ręki kubek, rządzą całym wszechświatem - wyjaśnia Agnieszki Defus w książce „Dlaczego koty boją się ogórków? Czyli czego nie widać gołym okiem, a widzą to naukowcy”.
PAP / pk
Istnieje przypadłość neurologiczna, w wyniku której chorzy widzą zdeformowane twarze innych ludzi. Są one wręcz demoniczne - informują naukowcy na łamach pisma "The Lancet".
KAI / pk
Ciągle jeszcze mało znanym tematem "widzeń przed śmiercią" zajęła się na łamach "New York Timesa" 12 marca dziennikarka Phoebe Zerwick. Wykłada ona literaturę w Wake Forest University w Północnej Karolinie. W obszernym 7-stronicowym artykule postanowiła w sposób literacki przedstawić osiągniecia naukowe Chrisa Kerra - doktora medycyny, neurobiologa, który od 1999 jest dyrektorem Hospicjum w Buffalo.
PAP / gś
Według naukowców z brytyjskiego uniwersytetu szczęście jest czymś, czego można się nauczyć. Nie jest to jednak prosta droga i wymaga ciągłego wysiłku. Pomóc w osiągnięciu szczęścia może kontakt z naturą, pisanie dziennika, pomoc innym czy medytacja.
PAP / gś
Ostatni raport przeprowadzony przez Santander Consumer Bank wykazał, że aż 88 procent Polaków robi zakupy za pośrednictwem e-commerce, a 59 proc. z nich w ten sposób dokonuje zakupu odzieży i obuwa.
PAP / gś
Profil Marii Skłodowskiej-Curie znajdzie się na nowych francuskich monetach o nominale pięćdziesięciu centów. Oprócz niej podobnie uczczone zostaną Simone Veil oraz Josephine Baker. Ich twarze z kolei znajdą się na monetach dziesięcio- i dwudziestocentowych.
PAP / pk
Nawet krótkotrwały kontakt z dużym stężeniem zanieczyszczenia powietrza - trwający najwyżej kilka dni - uśmierca co roku co najmniej milion mieszkańców Ziemi. Ponad połowa tych zgonów przypada na Azję Wschodnią.
PAP / gś
Nowe badania pozwoliły lepiej zrozumieć wpływ snu na zapamiętywanie – informuje amerykańskie czasopismo naukowe „PNAS”
dzienniknaukowy.pl / tk
Badacze ze Schmidt Ocean Institute, którzy eksplorowali głębiny morskie u wybrzeży Chile, odkryli nieznane dotąd podwodne góry, z których najwyższa ma 3530 metrów ponad dno morza. Naukowcy odkryli także niewidziane wcześniej ekosystemy i dziesiątki nowych gatunków.
PAP / pk
Nano- i mikroplastik można znaleźć właściwie wszędzie - w glebie, powietrzu, ludzkim łożysku, wodzie. Naukowcy udowodnili, że dzięki przegotowaniu wody można zmniejszyć ilość zawartego w niej mikroplastiku - informuje pismo "Environmental Science & Technology Letters".
PAP / pk
Odyseusz, sonda prywatnej amerykańskiej firmy Intuitive Machines, pomyślnie wylądowała w czwartek na Księżycu i transmituje sygnał na Ziemię - poinformował zespół firmy.
PAP / pk
Sztuczna inteligencja, analizująca skany MRI, znalazła nieznane wcześniej różnice w strukturze mózgu kobiet i mężczyzn. Wskazała też na związki między budową mózgu i zachowaniem, co może wiele różnego typu zaburzeniach.
PAP / pk
Naukowcy opracowali operujący światłem mikroczip, który ma zdecydowanie przyspieszyć obliczenia potrzebne w działaniu SI i obniżyć zużycie energii. Układ można przy tym wytwarzać dzisiejszymi metodami.
PAP / tk
Mózg człowieka jest tak skonstruowany, że woli się uczyć od osób, które dany człowiek lubi niż od osób nielubianych – pokazała seria eksperymentów. Ma to ogromne znaczenie dla różnych aspektów życia, w tym polityki.
polsatnews.pl / tvn24.pl / tk
Fotografia księżyca 17-letniego Antoniego Zegarskiego z Grodziska Mazowieckiego otrzymała od NASA tytuł Astronomical Picture of the Day (Astronomiczne Zdjęcie Dnia).
RMF FM24/dm
Na terenie Zatoki Meklemburskiej odnaleziono pozostałości około kilometrowego muru z kamieni. Został wzniesiony przed 10 tysiącami lat na lądzie, który wtedy pokryty był lasami, przez populację łowców-zbieraczy. Tysiąc lat później tereny te zostały zalane przez morze. Mur miał prawdopodobnie pomóc w polowaniu na renifery - podaje portal RMF FM24.
PAP / pk
Picie słodzonych napojów zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w tak dużym stopniu, że nawet aktywność fizyczna nie jest w stanie go zniwelować - wynika z pracy, którą publikuje czasopismo "American Journal of Clinical Nutrition".
PAP / pk
W oksfordzkim Joint European Torus (JET) udało się uzyskać trwającą 5 sekund reakcję termojądrową z rekordową ilością wytworzonej energii. To ważny krok na drodze do energetyki fuzyjnej.
PAP / tk
Zespół z USA z pomocą druku 3D otrzymał ludzką tkankę mózgową, która działa i rośnie podobnie jak naturalna. To potężne narzędzie do badania różnorodnych zaburzeń, w tym choroby Alzheimera czy Parkinsona.
PAP / tk
Ponad dwumetrową drapieżną rybę pancerną z ekstremalnie wydłużoną dolną szczęką odkryli polscy naukowcy w osadach skalnych sprzed 365 mln lat w Górach Świętokrzyskich. Szczątki nie przypominają żadnych innych zwierząt z okresu dewonu.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}