PAP / pk
"Niewiele jest zwierząt, których koty by nie jadły'. Naukowcy po raz pierwszy podjęli próbę sporządzenia wyczerpującego wykazu zwierząt zjadanych przez koty domowe. Na razie zidentyfikowano ponad 2000 gatunków, w tym wiele zagrożonych - informuje "Nature Communications".
PAP / pk
Składający się z żywych komórek mózgowych system biokomputerowy nauczył się rozpoznawać głos danej osoby "słuchając" setek klipów dźwiękowych - informuje pismo "Nature Electronics".
PAP / pk
Naukowcy uważają, że ludzie tak silnie wpływają na środowisko Księżyca, że na satelicie nastąpiła nowa epoka – antropocen. Rozpoczął się on w 1959 r., gdy z powierzchnią Księżyca zderzyła się radziecka bezzałogowa sonda kosmiczna Łuna 2.
national-geographic.pl / tk
Do archeologów zgłosił się niedawno norweski odkrywca, który w górskiej okolicy w gminie Vestre Slidrew na południowym zachodzie kraju za pomocą wykrywacza metalu znalazł starożytną, złotą monetę. Co ciekawe, na jej awersie znajdował się wizerunek Jezusa. Jak moneta znalazła się w tym miejscu?
Dariusz Rosiak / YouTube / tk
Kuratoria w różnych częściach USA pozwały właścicieli Meta, Google’a, Snapchata i TikToka, zarzucając im spowodowanie chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Firmy oczywiście zaprzeczają zarzutom, wskazując na to, jakie pozytywy wypływają z użytkowania ich aplikacji – na ten temat rozmawiają Dariusz Rosiak i dr Tomasz Rożek w programie „Raport o stanie świata”.
PAP / tk
Do gatunków, które przechodzą tzw. test lustra - sprawdzian, będący jedną z podstawowych metod badania samoświadomości zwierząt - dołączyły myszy. Nowe badania wskazują, że mogą one rozpoznawać w lustrze własne odbicie. Naukowcy zidentyfikowali też komórki nerwowe, które odpowiadają za to zjawisko.
PAP / pk
Kiedy wskazujemy na jakiś przedmiot, małe dziecko skupia się właśnie na nim, podczas gdy pies zwykle nasz gest traktuje jedynie jako wskazówkę dotyczącą kierunku, nie samego obiektu - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie.
PAP / pk
Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba zdołał wykryć parę wodną, dwutlenek siarki i piaskowe chmury w atmosferze pobliskiej, pozasłonecznej planety WASP-107b. To milowy krok w badaniach planet, w tym związków między ich składem chemicznym i klimatem.
PAP / pk
Obserwacje dokonane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba potwierdziły drugą i czwartą galaktykę pod względem najdalszego dystansu od Ziemi. Obiekty te są większe niż typowe galaktyki na takich odległościach - informuje amerykański Pennsylvania State University.
PAP / tk
Naukowcy wyhodowali zarodki myszy w kosmosie, żeby sprawdzić, czy ciąża w kosmosie może być bezpieczna dla ludzi. Wyniki badania zostały opublikowane w „iScience”.
money.pl / tk
Agencja kosmiczna NASA wysłała sondę w kierunku asteroidy Psyche, największej znanej asteroidy w Układzie Słonecznym, która jest bogata w metale. Szacuje się, że wartość planetoidy jest większa niż całość światowej gospodarki.
businessinsider.com.pl / tk
21-letni student uniwersytetu w Nebrasce Luke Farritor, zdobył 40 tysięcy dolarów za przełomowe odkrycie w nauce, polegające na odczytaniu pierwszego słowa ze starożytnego papirusu znalezionego pod Wezuwiuszem. Miało to miejsce w ramach Vesuvius Challenge - konkursu oferującego nagrody w wysokości 1 miliona dolarów osobom, które odczytają tajemnice starożytnych papirusów, wykorzystując nowoczesne technologie.
Ropa naftowa nie była w zasadzie do niczego ludziom potrzebna. Tam, gdzie sama wypływała spod ziemi, używano jej do smarowania osi wozów, a od czasu do czasu próbowano przy jej pomocy leczyć choroby skóry. W piecach palono drewnem lub węglem, bo tak było wygodniej. Gdy w miastach zaczęto instalować oświetlenie uliczne, w latarniach lepiej sprawdzał się gaz. Fabryki i koleje znakomicie się rozwijały, używając silników parowych. Nawet wyparcie z dróg powozów przez auta parowe uznawano za całkiem realną perspektywę. A jednak ta ścieżka rozwoju cywilizacji miała wkrótce zostać zastąpiona zupełnie inną, której bieg wytyczyło odkrycie dokonane przez urodzonego w 1822 roku we wsi Zaduszniki niedaleko Mielca Ignacego Łukasiewicza…
national-geographic.pl / tk
Lodowiec Thwaites, nazywany również "lodowcem zagłady", topi się w tempie znacznie przewyższającym wcześniejsze przewidywania naukowców. Nowe badania sugerują, że wkrótce może on całkowicie przesunąć się do oceanu. Czy mamy powody do niepokoju?
interia.pl/dm
Bioniczne protezy zmieniają medycynę. To połączenie protez z systemem nerwowym i szkieletem pacjenta. Naukowcy zaprezentowali nową technikę.
PAP/dm
Już 14 października w Stanach Zjednoczonych, krajach Ameryki Środkowej i Południowej będzie można oglądać obrączkowe zaćmienie Słońca. W Polsce najbliższe zaćmienie Słońca będzie widoczne 29 marca 2025 r. Będzie to jednak zaćmienie częściowe.
national-geographic.pl / tk
Archeolodzy przez wiele lat dyskutowali nad położeniem krainy Bia-Punt zastanawiając się, czy znajdowała się w odległych od Egiptu obszarach dzisiejszej Erytrei i południowego Sudanu, czy w zupełnie innym miejscu. Polski egiptolog dr. Filip Taterka znalazł odpowiedź, która zaskoczyła innych badaczy.
PAP / pk
Budowane przez starożytnych Majów wodne rezerwuary podpowiadają sposoby na radzenie sobie z obecnymi czy przyszłymi kryzysami wodnymi. Dawny lud budował zbiorniki dostarczające wodę pitną nawet dla dziesiątków tysięcy ludzi.
rp.pl / tk
Naukowcy, którzy chcieli zrozumieć, co dzieje się z ludzką świadomością po śmierci rejestrowali fale mózgowe osób z zatrzymaniem akcji serca. Jak się okazało, mózg wykazuje aktywność jeszcze kilka minut po zatrzymaniu akcji serca.
rp.pl / tk
Jezuita Robert Macke, ekspert ds. badań meteorytów z Obserwatorium Watykańskiego, skonstruował urządzenie, które pomoże w badaniach materiału pobranego z asteroidy Bennu przez sondę OSIRIS-REx. Ta planetoida jest uważana za potencjalne zagrożenie dla Ziemi i jej uderzenie może mieć katastrofalne skutki.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}