interia.pl/dm
Bioniczne protezy zmieniają medycynę. To połączenie protez z systemem nerwowym i szkieletem pacjenta. Naukowcy zaprezentowali nową technikę.
PAP/dm
Już 14 października w Stanach Zjednoczonych, krajach Ameryki Środkowej i Południowej będzie można oglądać obrączkowe zaćmienie Słońca. W Polsce najbliższe zaćmienie Słońca będzie widoczne 29 marca 2025 r. Będzie to jednak zaćmienie częściowe.
national-geographic.pl / tk
Archeolodzy przez wiele lat dyskutowali nad położeniem krainy Bia-Punt zastanawiając się, czy znajdowała się w odległych od Egiptu obszarach dzisiejszej Erytrei i południowego Sudanu, czy w zupełnie innym miejscu. Polski egiptolog dr. Filip Taterka znalazł odpowiedź, która zaskoczyła innych badaczy.
PAP / pk
Budowane przez starożytnych Majów wodne rezerwuary podpowiadają sposoby na radzenie sobie z obecnymi czy przyszłymi kryzysami wodnymi. Dawny lud budował zbiorniki dostarczające wodę pitną nawet dla dziesiątków tysięcy ludzi.
rp.pl / tk
Naukowcy, którzy chcieli zrozumieć, co dzieje się z ludzką świadomością po śmierci rejestrowali fale mózgowe osób z zatrzymaniem akcji serca. Jak się okazało, mózg wykazuje aktywność jeszcze kilka minut po zatrzymaniu akcji serca.
rp.pl / tk
Jezuita Robert Macke, ekspert ds. badań meteorytów z Obserwatorium Watykańskiego, skonstruował urządzenie, które pomoże w badaniach materiału pobranego z asteroidy Bennu przez sondę OSIRIS-REx. Ta planetoida jest uważana za potencjalne zagrożenie dla Ziemi i jej uderzenie może mieć katastrofalne skutki.
rp.pl / tk
Przed tygodniem świat obiegła informacja o przełomowym odkryciu w świecie nauki, które może przyspieszyć projekty przywracania wymarłych gatunków. Po raz pierwszy pozyskano cząstki RNA od dawno wyginiętego zwierzęcia - tygrysa tasmańskiego, który niegdyś zamieszkiwał Australię. Ostatni przedstawiciel tego gatunku żył w latach 30. XX wieku w zoo w Hobart na Tasmanii.
dzienniknaukowy.pl / tk
Naukowcy przewidują, że za około 250 milionów lat, poprzez połączenie się mas lądowych Ziemi, powstanie nowy superkontynent, co wiązać się będzie z katastrofalnymi skutkami. Ponad 90% powierzchni lądów stanie się nieprzystosowane do życia, a superkontynent Pangea Ultima przyniesie ekstremalne zmiany klimatyczne, takie jak wzrost temperatury i nasilenie aktywności wulkanicznej.
i.pl / tk
Według Księgi Rodzaju Bóg ukarał miasta Sodomę i Gomorę poprzez zesłanie na nie deszczu siarki i ognia z powodu "niegodziwości" ich mieszkańców, co skutkowało całkowitym zniszczeniem tych miejsc. Z badań archeologa Stevena Collinsa wynika, że słowa zapisane w Biblii okazały się prawdą.
rp.pl / tk
Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle ogłosili, że odkryli źródło procesu starzenia się i jednocześnie podważyli 50-letnią, powszechnie uznawaną teorię. To może stanowić przełom w opracowywaniu terapii opóźniających lub odwracających proces starzenia organizmów.
rp.pl / tk
Naukowcy z Uniwersytetu Purdue opracowali nową metodę walki z rakiem. Polega ona na oszukiwaniu komórek nowotworowych w taki sposób, aby wchłonęły fragment RNA, które naturalnie blokuje ich dalszy podział. Obecnie naukowcy badają 10 szczepionek opartych na technologii mRNA.
PAP / pk
Bez plemnika, komórki jajowej czy macicy udało się stworzyć złożone modele ludzkich zarodków - informuje "Nature". Według autorów badań tworzenie tego rodzaju zarodków ma w etycznie akceptowalny sposób pomóc w lepszym zrozumieniu najwcześniejszych etapów ludzkiego życia.
PAP / pk
Chińscy naukowcy wyhodowali świńskie embriony z ludzkimi nerkami. W przyszłości w ten sposób mają powstawać narządy do przeszczepów.
PAP/dm
Japonia wystrzeliła rakietę H-IIA z lądownikiem księżycowym w czwartek rano po trzykrotnym odkładaniu startu z powodu złej pogody. Lądowanie urządzenia na Księżycu zaplanowano na początek przyszłego roku.
PAP/dm
Dzięki sieci radioteleskopów ALMA astronomowie dokonali najdalszej detekcji galaktycznego pola magnetycznego - w galaktyce, z której światło potrzebuje 11 miliardów lat na dodarcie do nas. O odkryciu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), a wyniki opublikowano w „Nature”.
PAP / tk
Ta gwiazda może stać się magnetarem. Gdyby Ziemia znalazła się w jej pobliżu, doszłoby do katastrofy
Magnetary to najsilniejsze magnesy w kosmosie. Są to niezwykle gęste, martwe gwiazdy, rodzaj gwiazd neutronowych z niesamowicie silnymi polami magnetycznymi. Badacze odkryli, że jeden ze składników gwiazdy podwójnej HD 45166 może w przyszłości przemienić się w magnetara – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
PAP / tk
Najpopularniejszy chatbot wykorzystujący sztuczną inteligencję, ChatGPT ma wyraźne skłonności lewicowe – ocenili naukowcy brytyjscy i brazylijscy w swoich badaniach. Informację na ten temat publikuje czasopismo "Public Choice".
PAP / pk
Zapowiadają się dobre warunki do obserwacji Perseidów - powiedział PAP dr Kamil Deresz z Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Maksimum "deszczu meteorów" przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia.
PAP/dm
Meta uruchomi grupę chatbotów, zasilanych przez sztuczną inteligencję (AI) i posiadających różne „osobowości”, z którymi 4 mld użytkowników platform tego koncernu będzie mogło prowadzić rozmowy. Firma rozważa np. stworzenie chatbota, który będzie naśladował prezydenta Abrahama Lincolna - podaje we wtorek „Financial Times”.
PAP / pk
Zastąpienie tradycyjnych źródeł białka owadami może spowolnić przyrost masy ciała, wyregulować odpowiedź immunologiczną, zmniejszyć stan zapalny, poprawić metabolizm energetyczny i korzystnie zmienić profil lipidowy - informuje "The Journal of Nutrition".
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}