Ta choroba zmienia życie w koszmar. Cierpiący na nią ludzie boją się mówić światu o swoich dolegliwościach

Ta choroba zmienia życie w koszmar. Cierpiący na nią ludzie boją się mówić światu o swoich dolegliwościach
Fot. Depositphotos
PAP / pk

Istnieje przypadłość neurologiczna, w wyniku której chorzy widzą zdeformowane twarze innych ludzi. Są one wręcz demoniczne - informują naukowcy na łamach pisma "The Lancet".

Przypadłość neurologiczna o nieco skomplikowanej nazwie prozopometamorfopsja może uczynić z ludzkiego życia koszmar. W jej wyniku twarze innych ludzi wydają się zdeformowane, niekiedy wręcz demoniczne. Po grecku "prosopon" oznacza maskę teatralną lub osobę, "metamorphosis" przemianę, a "opsis" - widzenie.

Nieprawidłowe kolory, kształty i rozmieszczenie części twarzy

Choroba występuje w różnym nasileniu i w odmiennych wariantach. Symptomy mogą dotyczyć zniekształconego widzenia kształtu, kolorów czy rozmieszczenia części twarzy. Przypadłość może trwać kilka dni, tygodni lub nawet lat.

W ramach najnowszych badań naukowcy opisali wyjątkowy przypadek 58-letniego mężczyzny z prozopometamorfopsją, dzięki czemu udało się lepiej poznać rodzaj doświadczanych przez niego zniekształceń. W tym przypadku bowiem chory "na żywo" widział twarze zniekształcone, gdy jednak te same twarze oglądał na zdjęciu, postrzegał je bez zniekształceń.

DEON.PL POLECA

Na potrzeby badania naukowcy zrobili zdjęcie twarzy danej osoby. Następnie pokazali pacjentowi fotografię na ekranie komputera, podczas gdy ten widział twarz tej samej osoby na żywo.

Badacze uzyskali od pacjenta opisy różnic między twarzą na ekranie a prawdziwą twarzą, którą widział przed sobą. Modyfikując zdjęcie za pomocą oprogramowania komputerowego, dopasowali fotografie do zniekształceń postrzeganych przez pacjenta w prawdziwych twarzach.

- W innych przypadkach tej choroby pacjenci nie są w stanie ocenić, jak dokładnie komputerowa wizualizacja zniekształceń odzwierciedla to, co widzą, ponieważ wizualizacja ma dla nich również zniekształcenia - wyjaśnia główny autor badań, Antonio Mello z Dartmouth College (USA).

Prozopometamorfopsja mylona ze schizofrenią

Badacze pragną zwrócić uwagę na problem osób z prozopometamorfopsją. - Słyszeliśmy od wielu chorych, że psychiatrzy diagnozowali u nich schizofrenię i przepisywali leki przeciwpsychotyczne, podczas gdy mają oni problemy z układem wzrokowym - wyjaśnia Brad Duchaine z Dartmouth.

Jak dodaje, osoby cierpiące niekiedy nie mówią innym o swoich zaburzeniach z obawy, żeby nie były posądzone o problemy psychiczne.

Wśród autorów artykułu w "The Lancet" jest mieszkający w USA polski neurolog Krzysztof Bujarski.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ta choroba zmienia życie w koszmar. Cierpiący na nią ludzie boją się mówić światu o swoich dolegliwościach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.