Kolejne wyróżnienie Marii Skłodowskiej-Curie. Wizerunek Polki znajdzie się na francuskich monetach
Profil Marii Skłodowskiej-Curie znajdzie się na nowych francuskich monetach o nominale pięćdziesięciu centów. Oprócz niej podobnie uczczone zostaną Simone Veil oraz Josephine Baker. Ich twarze z kolei znajdą się na monetach dziesięcio- i dwudziestocentowych.
- Te trzy kobiety są symbolem wierności wartości Republiki i źródłem codziennych inspiracji – skomentował dyrektor francuskiej mennicy Marc Schwartz.
Maria Skłodowska-Curie
Na monecie pięćdziesięciu centów pojawi się Maria Skłodowska-Curie. Związana z Francją od czasu studiów uniwersyteckich zajmowała się fizyką i chemią, prowadziła pionierskie badania nad radioaktywnością. W 1903 roku wraz mężem Piotrem Curie i fizykiem Henrim Becquerelem została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. W 1911 r. odkrycie pierwiastków radu i polonu przyniosło jej drugą Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii. Była pierwszą kobietą, która zdobyła to najważniejsze naukowe wyróżnienie i jedyną osobą, która kiedykolwiek zdobyła Nobla w różnych dziedzinach.
Simone Veil, Joséphine Baker, Marie Curie : voici les nouveaux visages des pièces de 10, 20 et 50 centimes
— France Bleu (@francebleu) March 6, 2024
️ https://t.co/WpHCQHvZ9q pic.twitter.com/vmaFwW72Pz
Josephine Baker
Jej wizerunek zobaczymy na na monecie dwudziestocentowej. Przyjechała do Francji z USA. Była Afroamerykanką, tancerką, feministką, działaczką na rzecz praw obywatelskich, a podczas wojny również agentką francuskiemu ruchu oporu.
"Jestem dumny, że ucieleśnia dziś nasze republikańskie wartości" - powiedział syn działaczki Brian Bouillon Baker.
Simone Veil
Polityczka, obrończyni praw kobiet, prawniczka, wieloletnia minister zdrowia i ocalała z Holokaustu. Ostatnia, ale w żadnym stopniu nie gorsza od poprzedniczek, znajdzie się na dziesięciocentówkach. Veil była jedną z osób, która przyczyniła się do liberalizacji dostępu do środków antykoncepcyjnych oraz prawa aborcyjnego. Zmarła w 2017 roku.
Każda z wymienionych wyżej kobiet pochowana została w Panteonie, tak, jak wielu innych francuskich bohaterów narodowych. To niezwykłe wyróżnienie, dlatego tym bardziej powinien cieszyć fakt, że wśród nich znajduje się również nasza duma narodowa – Maria Skłodowska-Curie. Monety z wizerunkiem Polki trafią do obiegu w połowie bieżącego roku, ale już teraz dostępny jest ich projekt.
Skomentuj artykuł