Bielscy lekarze przeprowadzili zabieg kardiochirurgiczny u 90-latki

Bielscy lekarze przeprowadzili zabieg kardiochirurgiczny u 90-latki
Fot. Depositphotos
PAP / pk

Zabieg z wykorzystaniem pompy wspomagającej pracę lewej komory serca u najstarszej dotąd pacjentki w kraju - 90-latki, przeprowadzili lekarze z bielskiej placówki Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Jak podały jej służby prasowe, seniorka jest już w domu.

PAKS zakomunikowały w piątek, że bielski ośrodek na czele z prof. Krzysztofem Milewskim „znajduje się na krótkiej liście szpitali w Polsce, w których stosowane są systemy wspomagania funkcji lewej komory u chorych między innymi w trakcie zabiegów przezskórnych wysokiego ryzyka”. Taki zabieg wykonano u 90-letniej pacjentki, która trafiła do bielskiego PAKS w stanie krytycznym.

- Wykonaliśmy standardowo koronarografię, echo serca i okazało się na podstawie tych badań, że pacjentka ma uszkodzoną lewą komorę serca, a co gorsze - bardzo zaawansowaną chorobę wieńcową z krytycznie zwężonymi tętnicami i zwapnieniami na ich przebiegu - powiedział Krzysztof Milewski.

Podczas spotkania zespołu medycznego podjęto decyzję o wykonaniu zabiegu angioplastyki wieńcowej wysokiego ryzyka, czyli małoinwazyjnego poszerzenia tętnic wieńcowych. Ich anatomia i wydolność krążenia nie pozwoliły jednak lekarzom na przeprowadzenie go w sposób rutynowy. - Dlatego musieliśmy sięgnąć po urządzenie do wspomagania pracy lewej komory, które zwiększało bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu - powiedział prof. Piotr Buszman.

DEON.PL POLECA

Zastosowanie pompy miało miejsce w Polsce po raz pierwszy u pacjenta w tak zaawansowanym wieku.

PAKS podał, że pacjentka dwa dni po zabiegu była w bardzo dobrej formie, a po kolejnych kilku została wypisana do domu z zaleceniem podjęcia rehabilitacji kardiologicznej. - Myślę, że pomimo 90 lat pani Władysława będzie mogła w dobrej formie wrócić do swoich codziennych czynności - powiedział prof. Krzysztof Milewski.

Angioplastyka to dla kardiologów Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej chleb powszedni. Natomiast pompę do wspomagania pracy lewej komory serca stosuje się relatywnie rzadko, wyłącznie w przypadkach podwyższonego ryzyka podczas zabiegu. Procedury są realizowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sieć Polsko-Amerykańskich Klinik Serca to ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej na terenie Polski. Realizują 50 tysięcy hospitalizacji rocznie. Współpracują one z systemem opieki ratunkowej szpitali wojewódzkich i powiatowych, uzupełniając sieć ratownictwa medycznego.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Bielscy lekarze przeprowadzili zabieg kardiochirurgiczny u 90-latki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.