USA: Niesamowity wyczyn lekarzy. Po raz pierwszy dokonali przeszczepu całego oka

USA: Niesamowity wyczyn lekarzy. Po raz pierwszy dokonali przeszczepu całego oka
Lekarze z USA po raz pierwszy w historii dokonali przeszczepu całego oka (fot. Associated Press / YouTube.com)
polsatnews.pl / tk

Chirurdzy ze szpitala NYU Langone Halth w Nowym Jorku po raz pierwszy na świecie dokonali przeszczepu całego oka. Chociaż nie jest pewne, czy pacjent odzyska wzrok, jeden z lekarzy biorący udział w operacji przyznał: "zrobiliśmy duży krok naprzód". Mężczyźnie przeszczepiono także pół twarzy.

Aaron James jest 46-letnim weteranem, który pracował jako monter linii wysokiego napięcia. W czerwcu 2021 roku miał groźny wypadek. W trakcie pracy przez przypadek dotknął twarzą niezabezpieczonego kabla, w wyniku czego doznał poważnych obrażeń.

Mężczyzna stracił nos, lewy policzek, podbródek i lewe ramię, a także w znacznym stopniu zostało uszkodzone jego lewe oko. Aaron trafił do szpitala, jednak lekarze nie byli pewni, czy w ogóle przeżyje. Chirurdzy przeprowadzili operację rekonstrukcji, amputowali mu niesprawne ramię i usunęli oko, gdyż sprawiało mu ból.

"Pomyślałam: on nie ma twarzy"

Megan James, żona Aarona przyznała, że kiedy zobaczyła swojego męża po wypadku, jego twarz była tak uszkodzona, że widać było kości. - Widziałam jego oczodół. Widziałam jego czaszkę i pomyślałam: "on nie ma twarzy". Najbardziej martwiłam się o to, jaki będzie, gdy odzyska przytomność – przyznała kobieta.

"Aaron James odzyskał świadomość sześć tygodni po wypadku. Zespół lekarzy, który się nim zajmował, opowiedział o jego przypadku dr Eduardo Rodriguezowi, prowadzącemu Program Transplantacji Twarzy w centrum NYU Langon Health w Nowym Jorku" - czytamy na polsatnews.pl.

Dr Rodriguez zgodził się przeszczepić twarz mężczyźnie, a także poinformował go o możliwości przeszczepu oka, czego nikt wcześniej nie dokonał. Zastrzegł jednak, że przeszczep oka nie musi oznaczać, iż 46-latek będzie nim widzieć.

Pierwszy w historii przeszczep całego oka

Operacja trwająca 21 godzin odbyła się 27 maja i wzięło w niej udział aż 140 osób. Aaronowi przeszczepiono lewą część twarzy i całe oko. Po kilku miesiącach od zabiegu dr Eduardo Rodriguez przyznał, że rekonwalescencja pacjenta przebiega pomyślnie.

- Sam fakt, że dokonaliśmy pierwszego udanego przeszczepu całego oka z twarzą jest ogromnym wyczynem, o którym wielu myślało, że jest niemożliwy. Zrobiliśmy duży krok naprzód i utorowaliśmy drogę do kolejnego rozdziału przywracania wzroku – powiedział dr Rodriguez.

Czy Aaron James odzyska wzrok? Tego wciąż nie wiadomo, jednak sam mężczyzna ma nadzieję, że tak się stanie.

- Jeśli uda mi się z tego wyjść, to świetnie. Ale jeśli zapoczątkuje to kolejną ścieżkę w dziedzinie medycyny, to jestem jak najbardziej za – powiedział Aaron, a jego żona przyznała, że zobaczenie męża po operacji "było szalonym, wspaniałym, dziwnym, ekstatycznym, szczęśliwym uczuciem".

Źródło: polsatnews.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Świtała

Krew, łzy i czarny humor. Codzienność ratownika medycznego

Podrzucane przed urlopem na oddział babcie, zalany imprezowicz z własną ręką pod pachą i pocięte łby kiboli do zszycia. O tej rzeczywistości politycy wolą nie wspominać, ale...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA: Niesamowity wyczyn lekarzy. Po raz pierwszy dokonali przeszczepu całego oka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.