Polski szpital wydzierżawił robota do operacji kolan i bioder. "Rosa" ma za sobą już osiem operacji
W Białymstoku robot pomaga w operacjach ortopedycznych w szpitalu klinicznym. To nowość; w kraju takich robotów jest tylko kilka.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku poinformował, że wydzierżawił specjalistycznego robota ortopedycznego umożliwiającego lekarzom szybciej i dokładniej wykonywać operacje endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego. Kosztującego około 1 mln euro robota zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej w Klinice Ortopedii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) dzierżawi to urządzenie.
Robot uczestniczy w operacjach stawu biodrowego
Kierujący Kliniką Ortopedii w USK dr Jan Kiryluk mówił, że robot Rosa to nowość. W kraju jest ich pięć lub sześć. Dotąd przy pomocy robota wykonano w USK osiem operacji stawu kolanowego.
"Wiemy w momencie planowania przedoperacyjnego, jak ten staw mniej więcej będzie wyglądał w okresie pooperacyjnym" – mówił. Dodał, że planowanie nieco wydłuża czas przygotowań do zabiegu, ale dzięki temu skraca się czas operacji.
Robot – jak powiedział Kiryluk, pozwala dokładniej ustawić kąty i płaszczyzny przycięcia kości. Zwrócił uwagę, że dokładność cięcia jest dużo wyższa niż przy standardowych postępowaniach i wykorzystuje się mniej narzędzi.
W USK dotąd wykonano osiem operacji z użyciem robota. Kiryluk mówił, że to nie jest dużo, ale chce, aby zabiegi były wykonywane codziennie. Wskazał, że nie wszystkie wymagają użycia robota, ale te najtrudniejsze – jak ocenił – zawsze. W Klinice Ortopedii w ubiegłym roku wykonano ponad 950 operacji endoprotez, w tym około stu wymian endoprotezy.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest największą i najbardziej specjalistyczną taką placówką w Podlaskiem. Podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku.
PAP / mł
Skomentuj artykuł