Oto sekret dobrej pamięci. Sprawdź, jak sen wpływa na zapamiętywanie

Oto sekret dobrej pamięci. Sprawdź, jak sen wpływa na zapamiętywanie
Fot. Depositphotos
PAP / gś

Nowe badania pozwoliły lepiej zrozumieć wpływ snu na zapamiętywanie – informuje amerykańskie  czasopismo naukowe „PNAS”.

Już od wielu lat mamy świadomość tego, jak istotną rolę odgrywa sen w konsolidacji pamięci epizodycznej, czyli zapamiętywaniu zdarzeń, do których doszło w określonym miejscu, czasie i z naszym udziałem. Jednak kwestią sporną nadal pozostawało, jak do tego dochodzi, ponieważ dotąd wykazano to jedynie dla prostych skojarzeń. 

DEON.PL POLECA
Wpływ snu na skomplikowane zapamiętywanie

Do tej pory wpływ snu na strukturę korzeniową w zdarzeniach wieloskładnikowych pozostawał w pewnym sensie zagadką. Dopiero niedawne badania przeprowadzone przez naukowców z  Uniwersytetu w Tubingen oraz Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium przyniosły wyczekiwaną odpowiedź. 

Przeprowadzone badania wykazały, że sen selektywnie i korzystnie wpływa na pamięć w przypadku słabo powiązanych elementów, a także prostych skojarzeń. Inaczej jest w przypadku zapamiętywania wydarzeń złożonych, które mają wiele elementów o różnych powiązaniach - tu tak pozytywnego działania snu nie zaobserwowano. 

Jednak co najważniejsze, przy okazji przeprowadzonych badań wykazano również korzystny wpływ snu na zdolność przywoływania wielu elementów na podstawie jednej wskazówki, co daje możliwość odtworzenia całego wydarzenia. To z kolei może ułatwić nam naukę, pomóc w odtworzeniu wydarzeń z przeszłości czy rozwiązaniu problemu, który wydawał się skomplikowany.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Skomentuj artykuł

Oto sekret dobrej pamięci. Sprawdź, jak sen wpływa na zapamiętywanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.