PAP / pk
Uczeni znaleźli fragment najwcześniejszej mapy nieba w średniowiecznym pergaminie odkrytym w klasztorze na półwyspie Synaj w Egipcie - poinformował w sobotę portal Jerusalem Post.
rp.pl / tk
Firma Space Crystals zamierza podjąć się nietypowej misji kosmicznej. Już w 2023 roku chce wysłać na Księżyc statek z DNA człowieka. Celem tego przedsięwzięcia ma być możliwość „zachowanie istnienia we wszechświecie”.
rp.pl / tk
Założyciele niemieckiej firmy BioNTech informują, że ich naukowcy są coraz bliżej opracowania szczepionki na raka, a pracę nad nią przyspieszyła pandemia COVID-19. Według założycieli przedsiębiorstwa szczepionka miałaby być dostępna już w 2030 roku.
PAP/kh
Od lat mówi się, że przynajmniej częściowo dysleksja może mieć podłoże genetyczne. Świadczy o tym chociażby fakt, iż występuje ona rodzinnie. Do tej pory niewiele jednak było wiadomo na temat konkretnych genów, które wiążą się z ryzykiem jej rozwoju. „Nature Genetics” informuje o nowo zidentyfikowanych wariantach genetycznych powiązanych z dysleksją.
PAP / pk
Jak zapowiadano, we wtorek, 25 października, nastąpiło częściowe zaćmienie Słońca. Zobacz zdjęcia zjawiska, które w takiej skali mogliśmy oglądać 7 lat temu.
PAP / pk
Na całym świecie użytkownicy WhatsAppa zgłaszają problemy z dostępem do usług komunikatora - poinformowała we wtorek hiszpańska agencja EFE.
PAP/mk
Eksperci w Niemczech ostrzegają przed wystąpieniem tej zimy jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i koronawirusem, co jest określane jako twindemia.
Rzeczpospolita / pk
Naukowcy po raz pierwszy w historii stworzyli "mini-mózg" i podłączyli go do aparatury. W pięć minut nauczył się grać w popularną grę wideo z lat siedemdziesiątych.
bigthing.com/kh
Pandemia przyspieszyła proces zmiany źródeł czytania z drukowanych podręczników na rzecz tekstów cyfrowych lub treści multimedialnych. Czy odbiór jest taki sam niezależnie od tego, czy osoba czyta tekst na ekranie, czy na papierze? Czy słuchanie i oglądanie treści jest tak samo skuteczne, jak czytanie słowa pisanego w przypadku omawiania tego samego materiału?
dziendobry.tvn.pl / tk
We wtorek 25 października będziemy mieli okazję zaobserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Widoczność tego rzadkiego zjawiska ma być bardzo dobra. Wyjaśniamy, o której godzinie i jak obserwować zaćmienie słońca.
PAP / mł
Starożytną, monumentalną świątynię sprzed ok. 2 tys. lat odkrył polsko-chorwacki zespół pod XVIII w. kościołem w Danilo (Dalmacja), na terenie dawnego rzymskiego miasta Ridit. Ustalenia dokonano dzięki zastosowaniu georadaru.
PAP/kh
Cukrzyca typu 2, zwłaszcza źle leczona, skraca życie o około 12 lat, szczególnie w przypadku pacjentów, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych - wynika z danych Europejskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Powikłania sercowo-naczyniowe są odpowiedzialne za 60 proc. zgonów wśród chorych. Na nowej listy leków refundowanych znalazły się flozyny – nowoczesne leki w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2.
PAP / tk
Powstała zrobotyzowana tabletka, która chroni delikatne, np. białkowe leki przed strawieniem w żołądku i uwalnia je dopiero w jelicie. Dodatkowo, w odpowiednim momencie, obraca się i wibruje, aby rozrzedzić śluz oraz wspomóc rozpuszczanie się leczniczej substancji.
PAP/mk
Niemal 4900 lat ma prawdopodobnie sosna szczeciniasta rosnąca w Górach Białych w Kalifornii. To według naukowców najstarsze drzewo na świecie.
YouTube.com / Deon.pl / tk
- Z uszkodzonych rur gazociągu Nord Stream przestał uwalniać się gaz. To jest moment kiedy można zacząć myśleć o jakiegoś rodzaju inspekcji, o zejściu pod wodę i sprawdzeniu, jaka jest w ogóle skala uszkodzeń – mówi naukowiec Tomasz Rożek w filmie „Bałtyk - czy grozi nam zatrucie?”. Popularyzator nauki wyjaśnia, czy uszkodzenie gazociągu zagraża życiu, lub zdrowiu ludzkości.
PAP/kh
Chińska Agencja Załogowych Lotów Kosmicznych właśnie ogłosiła nowy nabór na astronautów. Rekrutacja ma wzbogacić załogę chińskich kosmonautów o kilkanaście osób. Będzie to już czwarty zespół chińskiego załogowego programu kosmicznego.
PAP/kh
2022 rok uznawany jest przez hiszpański instytut meteorologiczny Aemet za jeden z najsuchszych okresów w historii kraju. Niedobór wody na terenie Hiszpanii wynika z małych opadów deszczu, postępujących po sobie fal upałów oraz zbyt dużej liczby basenów. W wielu hiszpańskich gminach na jednego mieszkańca przypada prawie jeden basen.
PAP/mk
Troje naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Danii zostało laureatami Nagrody Nobla za 2022 r. z chemii. Uhonorowani zostali za uproszczenie bardzo skomplikowanych procesów chemicznych.
PAP/kh
Badania archeologiczne przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego doprowadziły do odkrycie na terenie Puszczy Białowieskiej wielu śladów działalności człowieka, datujących się od czasów prehistorycznych. Archeolodzy natrafili m.in. na dwie ufortyfikowane konstrukcje, które pozornie tylko pełniły role obronne.
PAP / tk
Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 obowiązek obejmie laptopy - zdecydował PE. W efekcie konsumenci będą potrzebować tylko jednej ładowarki.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}